Z regionu

OSP w Kadzidle ma już 100 lat

2012.05.14 13:45

Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Z okazji jubileuszu, który odbył się 12 maja br., jednostka została uhonorowana Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie, przyznane przez marszałka Adama Struzika, wręczył radny województwa mazowieckiego Marian Krupiński. Jednostka otrzymała także niezwykły prezent – kopię carskiego zaświadczenia o powołaniu straży w Kadzidle.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Kadzidle powstała 26 maja 1912 r. Jako jednostka wiodąca w powiecie ostrołęckim, zrzesza 80 osób w tym 3 strażaków zawodowych. Od 1997 r. jest włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

 

Jest jednostką typu „S” wyposażoną w specjalistyczny sprzęt do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Strażacy nie tylko walczą z pożarami i innymi miejscowymi zagrożeniami, ale także angażują się w działalność organizacji społecznych i samorządowych. Biorą czynny udział w zawodach sportowo-pożarniczych, uroczystościach państwowych oraz kościelnych. W ramach prewencji przeciwpożarowej organizują na terenie gminy turnieje wiedzy pożarniczej, konkursy plastyczne, pogadanki w szkołach. Zainteresowaniem cieszą się też pokazy sprzętu i akcji ratowniczo-gaśniczych. Nic więc dziwnego, że działalność kadzidlańskich druhów-ochotników jest zauważana i doceniana przez lokalnych mieszkańców.

  • fot. moja-ostroleka.pl
  • fot. moja-ostroleka.pl
  • fot. moja-ostroleka.pl

Liczba wyświetleń: 276

powrót