Z regionu
Koncert chopinowski
2012.05.08 13:40 , aktualizacja: 2012.05.09 10:33
Autor: Jolanta Róg, ECA im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Pierwsza niedziela maja w Sannikach była okazją do wysłuchania koncertu muzyki chopinowskiej, na którym zabrzmiały polonezy, nokturny i walce, a także czytanie listów Gabrieli Zapolskiej.
Wykonawczynią programu słowno- muzycznego była aktorka teatralna i filmowa Edyta Jungowska, absolwentka Państwowej Szkoły Teatralnej w Warszawie, która na scenie zadebiutowała w 1987 r. znana z wielu ról filmowych tj.,, Na dobre i na złe” ,, Złoto dezerterów” a ostatnio z serialu ,,Klan”. Aktorka jest także laureatką wielu nagród.
Przy fortepianie zasiadł pianista i pedagog Karol Radziwiłowicz, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował także w Ameryce Północnej, a w latach 1987-1988 jako pierwszy pianista w historii muzyki polskiej opanował wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego . Koncertował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki, Australii oraz w Indiach. Piastuje stanowisko prezesa Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.
Edyta Jungowska wspaniale wcieliła się w rolę Gabrieli Zapolskiej, czytając jej listy skierowane do drugiego męża Stanisława Janowskiego oraz do pisarza Ludwika Szczepańskiego. Z korespondencji dowiedzieć się można, że życie i twórczość Zapolskiej otaczała aura skandalu, którą często sama podsycała. Wyciągała na światło dzienne tematy niemoralne, zakazane, prowokowała – nie tylko swoimi publikacjami, ale i życiem osobistym.
Natomiast utwory muzyczne, m.in. Andante Spianato z Wielkiego Poloneza Es-dur pokazały nie tylko fenomenalną technikę, ale i subtelność interpretacji przez Karola Radziwiłowicza, które na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Koncert Chopina w jego wykonaniu zasługuje na pochwałę poczucia piękna i dźwięku, odczucie walorów chopinowskiego fortepianu, wrażliwość na emocjonalny charakter muzyki. Zarówno muzyka chopinowska jak i przedstawione listy zachwyciły zgromadzoną publiczność, czego dowodem były liczne owacje.
Dodatkowym elementem wzbogacającym koncert była wystawa malarstwa Jakuba Ćwieczkowskiego, absolwenta ASP w Warszawie, który od 30 lat zajmuje się malarstwem olejnym, głównie pejzażem.
Liczba wyświetleń: 298
powrót