Z regionu
Niedziela Palmowa w sierpeckim skansenie
2012.04.03 10:25
Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Już po raz dwunasty Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zorganizowało obchody Niedzieli Palmowej w skansenie. Głównym punktem uroczystości była msza święta w XVIII-wiecznym kościele, a jedną z atrakcji – rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą palmę.
Niedziela Palmowa stanowi początek liturgii wielkanocnej. W kościołach całej Polski odprawiane są w tym dniu uroczyste msze święte, podczas których święcone są, przynoszone przez wiernych, palmy wielkanocne. Obecnie są to niewielkie wiązki gałązek, kolorowych kłosów i sztucznych kwiatów. Swoją formą nawiązują do palm wileńskich popularnych na wschodzie Polski. Na wsi z Niedzielą Palmową związana była bogata obrzędowość. Co roku gospodynie przygotowywały nowe wiązanki, wplatając w nie gałązki wierzbowe z baziami, bukszpan, barwinek, tuje, sitowie. Zdobiły je papierowymi kwiatami. Wierzono przy tym, że im wyższa będzie palma, tym większe dzieci urosną. Dziś tradycja ta zanika, ale w sierpeckim skansenie wciąż zobaczyć można ręcznie wykonane palmy.
Obchody Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej rozpoczęła msza święta połączona z poświęceniem palm wielkanocnych i procesją. Odprawił ją ksiądz dziekan Andrzej Więckowski. Po mszy zwiedzający mieli okazję obejrzeć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowaną na terenie ekspozycji w izbach chłopskich oraz dworze szlacheckim. Przygotowano pokazy wyrobu palm wielkanocnych, zdobienia jaj metodami tradycyjnymi, przygotowania święconego chłopskiego i dworskiego, tworzenia wycinanek, a także zdobienia podłóg wzorami z piasku. W sali multimedialnej wyświetlono prezentację „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”, opowiadającą o dawnych zwyczajach, o tym, jak wyglądało święcone i stół świąteczny, a także jakie wierzenia związane były z palmą i pisanką wielkanocną.
Na corocznym wielkanocnym kiermaszu przy skansenowskim amfiteatrze wystawcy oferowali wyroby rękodzieła, ozdoby na świąteczny stół i do koszyczka. Kupić można było pięknie zdobione palmy, wyjątkowe pisanki, baranki i kosze, a także wyśmienite pieczywo ozdobne, wśród którego znaleźć można było chałki, placki drożdżowe, baby i chleby.
Od godziny 10.00 goście wybierali najpiękniejszą palmę wielkanocną, wpisując jej numer na specjalnie przygotowanych kartach. Estetyka wykonania i dbałość o najdrobniejsze szczegóły robiły wrażanie. Do konkursu zgłoszono 46 palm. Wyniki ogłoszono ok. godz. 16.40. Oprócz głównych nagród przyznano też wyróżnienie Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej. W kategorii indywidualnej zwycięzcami zostali :
I miejsce – Klaudia Kordulewska,
II miejsce – Julia Sałaba,
III miejsce – Patryk Grzelak.
W kategorii zespołowej najlepsi okazali się:
I miejsce – Weronika Borowska, Maria Korpolińska i Dawid Maszewski ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym,
II miejsce – klasa II BTE z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Sierpcu,
III miejsce – 14. Grupa Zuchów i 16. Drużyna Harcerzy z Lelic.
Wyróżnienie dyrektora powędrowało do wychowanków klas 4–6 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sierpcu. Na głosujących czekały również upominki, a dla wszystkich gości zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc.
Co roku obchody Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przyciągają coraz więcej osób, pragnących wspólnie przeżyć ten wyjątkowy dzień. To również szansa na odpoczynek i chwilę refleksji, bo w sierpeckim skansenie czas stanął w miejscu.
Liczba wyświetleń: 734
powrót