Z regionu

„Pro Masovia” dla kurpiowskich twórców ludowych

2012.02.27 10:40 , aktualizacja: 2012.02.29 13:31

Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. arch. UMWM
  • fot. arch. UMWM
  • fot. arch. UMWM
  • fot. arch. UMWM

21 lutego br. odbyło się w Kadzidle (pow. ostrołęcki) doroczne spotkanie z twórcami i artystami ludowymi pn. „Śladami Kurpiów”. W uznaniu działań na rzecz kultywowania i promowania kultury kurpiowskiej uhonorowano Mariannę Staśkiewicz z Kadzidła oraz Kazimierza Nurczyka z Chudka (gm. Kadzidło) Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenia w imieniu marszałka Adama Struzika wręczył radny województwa mazowieckiego Marian Krupiński.

 

Marianna Staśkiewicz to nestorka jednej z najstarszych rodzin kurpiowskich. Znana jest jako autorka tekstów o życiu dawnej wsi oraz poezji religijnej i wierszy wyrażających szacunek dla tradycji, przywiązanie do ojczyzny oraz opisujących piękno otaczającego nas świata. Nakładem Urzędu Gminy w Kadzidle ukazał się tomik jej wierszy pt. „Poziewaj zietrecku. Wiersze kurpiowskie”. Pani Marianna jest laureatką wielu nagród. Od ponad 20 lat działa w zespole folklorystycznym „Kurpianka-Cepelia” jako współtwórczyni repertuaru oraz autorka scenariuszy widowisk obrzędowych. Cieszy się również autorytetem w dziedzinie koronkarstwa i plastyki obrzędowej.

 

Kazimierz Nurczyk jest kurpiowskim rzeźbiarzem ludowym, odznaczającym się bogatą wyobraźnią twórczą. Ma własny niepowtarzalny styl. Jego rzeźby zdobią m.in. główną ulicę Kadzidła. Co roku bierze udział w wystawach sztuki ludowej na terenie całego kraju, mazowieckich plenerach rzeźbiarskich oraz warsztatach etnograficznych. Artysta maluje, pisze wiersze i udziela się społecznie. Prowadzi warsztaty rzeźbiarskie oraz spotkania z najmłodszymi mieszkańcami gminy poświęcone sztuce i podróżom.

 

„Śladami Kurpiów" to impreza, której celem jest przybliżenie sylwetek twórców i artystów ludowych chroniących folklor, pielęgnujących i popularyzujących sztukę ludową.Podczas uroczystości w Kadzidle rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Wycinanka Kurpiowska – Ptaki” oraz zaprezentowano weselne widowisko obrzędowe pt. „Nasa Marysia do ślubu idzie”, w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Kurpianka”.

Liczba wyświetleń: 520

powrót