Mazowsze serce Polski nr 9/20
Policzmy się
2020.09.14 11:10 , aktualizacja: 2020.09.23 13:37
Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Dorota Mądral
Co 10 lat odbywa się najważniejsze badanie polskiego rolnictwa, czyli Powszechny Spis Rolny. Jego kolejna edycja ruszyła 1 września i potrwa do 30 listopada. Na Mazowszu obowiązek spisania się będzie miało ponad ćwierć miliona gospodarstw rolnych.
Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Rolnicy nie mają powodów do unikania spisu: pytania dotyczą wyłącznie gospodarstwa i prowadzonej produkcji. Nie ma pytań o wysokość dochodów rolnika, tylko o ich strukturę. Zgodnych z prawdą i wyczerpujących odpowiedzi można udzielać za pomocą samospisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub bezpośrednio, w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym. Więcej na spisrolny.gov.pl.
Najwygodniej i najbezpieczniej przez internet
Samospis internetowy to kluczowa metoda spisowa i o niej w pierwszej kolejności powinni pomyśleć rolnicy. Jest to metoda wygodna, ponieważ spisać się można samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do internetu, w dogodnym dla siebie momencie.
– Dla osób, które nie mają komputera lub telefonu z dostępem do internetu, w gminach planowane jest utworzenie tzw. Gminnych Punktów Spisowych, czyli pomieszczeń wyposażonych w nieodpłatne stanowisko komputerowe, w którym będzie można się spisać samodzielnie – mówi Agnieszka Ajdyn, zastępca dyrektora GUS.
Ważne dane w liście
Do każdego użytkownika gospodarstwa rolnego, nawet tego mieszkającego w mieście, jeszcze przed rozpoczęciem Powszechnego Spisu Rolnego powinien trafić list podpisany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Oprócz danych dotyczących obowiązku spisania się, list zawiera ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej. Dlatego pismo prezesa GUS należy zachować – przynajmniej do momentu pomyślnego zakończenia samospisu internetowego.
Dane będą bezpieczne
Zebrane podczas spisu dane chronione są tajemnicą statystyczną: pod żadnym pozorem, nawet na wniosek organów ścigania, nie można ujawniać jednostkowych danych podanych w trakcie badań realizowanych na rzecz statystyki publicznej.
Jakie są pytania?
W spisie rolnym są zbierane dane dotyczące m.in.: położenia i powierzchni gospodarstwa, produkcji ekologicznej, rodzaju użytkowanych gruntów, upraw, zużycia nawozów, pogłowia i rodzaju budynków gospodarskich, a także wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych. Warto zawczasu przygotować niezbędne dokumenty i mieć je przy sobie podczas wypełniania formularza.
Dlaczego warto się spisać?
Powszechny Spis Rolny jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Dzięki niemu możemy zdiagnozować bieżącą sytuację, ale też zaobserwować zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 10 lat w strukturze i działalności gospodarstw rolnych.
Liczba wyświetleń: 83
powrót