Mazowsze serce Polski nr 9/20

Zimowa królowa – Erwina Ryś–Ferens

2020.09.14 07:45 , aktualizacja: 2020.09.15 09:57
Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Dorota Mądral
Łyżwiarka w kostriumie sportowym, podczas jazdy na torze wyściowym. Erwina Ryś-Ferens to...

Dzięki niej przeżywaliśmy wielkie sportowe emocje. Multimedalistka mistrzostw Polski, trzykrotnabrązowa medalistka mistrzostw świata, czterokrotna olimpijka. Wielokrotna rekordzistka kraju. Teraz to my możemy się odwdzięczyć czołowej panczenistce.

 

W czasie kariery sportowej reprezentowała barwy Olimpii Elbląg i Marymontu Warszawa. Lista jej sportowych dokonań jest imponująca: zdobyła 83 tytuły mistrzyni Polski oraz ustanowiła 50 rekordów kraju w łyżwiarstwie szybkim. Startowała w czterech zimowych olimpiadach(Innsbruck 1976, Lake Placid 1980, Sarajewo 1984, Calgary 1988).

 

Nie tylko sława dla Polski

Po zakończeniu kariery rozpoczęła działalność samorządową. Pracowała jako zastępca dyrektora departamentu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Później objęła stanowisko głównego specjalisty w Urzędzie m.st. Warszawy. Od 2002 r. do 2014 r. – jako radna województwa mazowieckiego – bardzo zaangażowała się w sprawy Mazowsza.

 

Druga strona medalu

Wielokrotnie udowadniała (nie tylko na torze), jaką wielką ma wolę walki. Dziś przyszło jej zmierzyć się z kolejnym, najtrudniejszym przeciwnikiem – rakiem. W łyżwiarstwie szybkim niezwykle ważne są silne nogi, z których nasza panczenistka słynęła. Dziś odmówiły posłuszeństwa. Rak kości sprawił, że pani Erwina straciła władzę w nogach, porusza się na wózku inwalidzkim, wymaga całodobowej opieki. Potrzebuje specjalistycznego leczenia – niezbędna jest rehabilitacja i dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby leżącej i na wózku (m.in. łóżko ortopedyczne, łazienka dla niepełnosprawnych), co wykracza poza możliwości finansowe sportsmenki i jej bliskich.

 

Możesz pomóc

Pomóżmy naszej Mistrzyni uwierzyć, że nie jest osamotniona w walce z chorobą. Podziękujmy za sportowe emocje, jakich nam dostarczała, a także za wieloletnią działalność na rzecz mazowieckiej wspólnoty. Weźmy udział w internetowej zbiórce funduszy na potrzeby leczenia i rehabilitacji. Pomagać można, wpłacając datki na https://zrzutka.pl/4e3w3b.

 


  • 19 stycznia 1955 r. urodziła się w Elblągu
  • 1978 r. brązowy medal mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju sprinterskim w Heerenveen
  • 1979 r. dyplom Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie
  • 1985 r. brązowy medal mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju sprinterskim w Lake Placid
  • 1988 r. brązowy medal mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju kobiet w Skien

 

Liczba wyświetleń: 75

powrót