Mazowsze serce Polski nr 9/20
Opinie o podziale Mazowsza
2020.09.14 12:15 , aktualizacja: 2021.02.08 09:36
Autor: Na podst. mat. Biura Prasowego UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Jarosław Flis, socjolog,...
- Alicja...
- Olgierd Łukaszewicz, aktor,...
- Andrzej Seweryn, dyrektor...
- Dariusz Piątek, burmistrz...
- Marcin Podsędek,...
- Józef Grzegorz Kurek,...
- Joanna Potocka-Rak,...
- Mariola Mironiuk,...
- Ryszard Marut, redaktor...
- Mirosław Augustyniak, radny...
- prof. dr hab. inż. Zbigniew...
- Piotr Zgorzelski,...
- prof. Paweł Swianiewicz,...
Alicja Węgorzewska-Whiskerd
dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej
Potrzeba było dziesiątek lat pracy, aby samorząd wypracował właściwe i sprawnie funkcjonujące rozwiązania dla jednostek kultury z całego województwa. Planowany podział Mazowsza wzbudza wiele kontrowersji i wątpliwości autorytetów. Nie będzie zbyt dużych możliwości, aby zająć się kompleksowo kulturą, tak jak to się dzieje teraz. Obecnie wysoka kultura dociera do każdego.
Olgierd Łukaszewicz
aktor, założyciel fundacji My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego
Warszawa zawsze promieniowała na Mazowsze i tak powinno być nadal. Utrudnienie tego wpływu poprzez podziały, uważam za bardzo zły pomysł, który zaszkodzi kulturze, edukacji, wszelkiego rodzaju więzom. W dobie, kiedy elity społeczne są atakowane, odgradzanie ich murem od reszty społeczeństwa, to zbrodnia na rozwoju. Wyrywanie Warszawy z organizmu, jakim jest Mazowsze, to działanie głęboko niesprawiedliwe i niefunkcjonalne.
Piotr Zgorzelski
wicemarszałek Sejmu RP
Dla mnie jasne są intencje politycznych awanturników, którzy inaczej nie potrafią wyleczyć swojego kompleksu, jak przez odgórny rozbiór województwa. Niech próbują, ale ludzi dobrej woli jest więcej i już dziś ostrzegamy: ręce precz od Mazowsza!
Joanna Potocka-Rak
starosta powiatu ciechanowskiego
Znajdziemy się w województwie o dramatycznie niskich dochodach, (obecnie na tym obszarze są na poziomie 13 proc. ogółu dochodów wytwarzanych na Mazowszu). Będziemy funkcjonować w obszarze pogłębiającej się biedy, dysproporcji ekonomicznych i społecznych.
Marcin Podsędek
wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Siłowa próba uzyskania władzy w regionie przez partię rządzącą zahamuje rozwój wielu powiatów, miast i gmin, a dodatkowo jest niezgodna z konstytucją, bo ogranicza bierne i czynne prawo wyborcze Mazowszan.
Mirosław Augustyniak
radny województwa mazowieckiego
W podział nie wierzę. Odkąd jesteśmy podzieleni statystycznie, na podziale nic nie zyskujemy z UE. Dochody nowego województwa mazowieckiego zakończyłyby się kompletną klapą finansową. Siedziba w Radomiu to organizacyjnie gigantyczny bałagan dla subregionu ostrołęckiego. Czy PIS jest stać na taki brak racjonalizmu? Ciągle wierzę, że nie!
prof. Paweł Swianiewicz
ekonomista, geograf, UW
Nie występują żadne racjonalne przesłanki ekonomiczne, ani społeczne do podejmowania tak radykalnych kroków. Podział Mazowsza nie będzie korzystny ani dla Warszawy, a już
na pewno nie dla pozostałej części regionu, który stanie się jednym z najbiedniejszych w kraju.
Mariola Mironiuk
przewodnicząca KGW Mostowianki, Mostów, gm. Huszlew, pow. łosicki
Nasza wieś skorzystała z dofinansowania z urzędu marszałkowskiego. Mamy chodniki, świetlicę, wsparcie trafiło też do OSP. Po podziale Mazowsza obawiamy się, że województwo będzie dużo biedniejsze niż warszawskie. W takiej sytuacji pieniądze pójdą głównie na utrzymanie dróg czy szpitali. Na inicjatywy np. koła gospodyń wiejskich, może ich zabraknąć.
Józef Grzegorz Kurek
burmistrz gminy Mszczonów
Jeżeli rząd poważnie myśli o wzmocnieniu samorządów, to nie może dzielić regionu. Podział nie rozwiąże żadnego problemu. Trzeba przede wszystkim zmienić ustawę o finansowaniu samorządów. Większość gmin nie ma nadwyżki operacyjnej, a to oznacza, że nie są w stanie samodzielnie realizować inwestycji.
Andrzej Seweryn
dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie
Warto się zastanowić nad konsekwencjami reformy dla kultury regionu. Czy instytucje kultury będą w stanie kontynuować misje, realizować istniejące już plany, nad którymi pracowano przez lata z władzami Mazowsza czy Warszawy? Czy nadal będziemy mogli służyć mieszkańcom?
Jarosław Flis
socjolog, Uniwersytet Jagielloński
Obawiam się o integrację nowego województwa. Możliwe są bardzo duże napięcia lokalne dotyczące podziału pomiędzy nowe województwa w obszarach granicznych części powiatów.
Dariusz Piątek
burmistrz Skaryszewa
Utworzenie nowego województwa będzie generowało ogromne koszty funkcjonowania nowych struktur, instytucji, urzędów czy spółek. Kto poniesie koszty ich utworzenia i utrzymania? Nie stać nas na podział Mazowsza. Dziś biedniejsza część województwa mazowieckiego ma możliwość korzystania z różnego rodzaju instrumentów wsparcia. Po podziale takiej szansy nie będzie.
prof. dr hab. inż. Zbigniew Kruszewski
rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego
Mazowsze jest dynamicznie rozwijającym się regionem europejskim. Podział tak funkcjonującej rządowo-samorządowej jednostki administracyjnej jest nieracjonalny, bezsensowny. Wynikać może tylko z chciejstwa politycznego, gdyż brak jest jakichkolwiek przesłanek merytorycznych. Podstawowy argument planowanego podziału czyli pozyskiwanie większych środków finansowych z funduszy europejskich jest kompletnym kłamstwem.
Ryszard Marut
redaktor naczelny Tygodnika Ciechanowskiego
Mamy już dokładnie podzielone społeczeństwo, teraz przyszła pora na kraj jako organizm administracyjny. Już podczas poprzednich kampanii wyborczych niczym króliki z kapelusza były wyciągane (i zaraz chowane) propozycje nowych województw. Na szczęście władze, samorządy, mieszkańcy byłych miast wojewódzkich (i innych też) nie przejęli się tymi pomysłami. Nie dadzą podzielić Mazowsza, nie pozwolą odebrać sobie Warszawy, stolicy regionu.
Liczba wyświetleń: 277
powrót