Mazowsze serce Polski nr 9/19
Tym żyje samorząd
2019.09.17 09:25 , aktualizacja: 2019.09.25 12:03
Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
Miliardy strat samorządów
Niemal 6 mld zł – tyle strat w rocznych dochodach mogą ponieść jednostki samorządu terytorialnego (jst) Mazowsza. Dlaczego? Z powodu wprowadzonych przez rząd zmian podatkowych. A konkretnie ubytek ma być rezultatem:
- zmniejszenia stawki podatku PIT w I grupie z 18 proc. na 17 proc. (projekt ustawy)
- wzrostu kosztów uzyskania przychodu (projekt ustawy)
- zniesienia podatku PIT dla młodych do 26. roku życia (ustawa obowiązująca).
Jak podkreśla skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski, szacowany ubytek dochodów wynikający z wprowadzanych przez rząd zmian w podatku PIT to dla samorządów Mazowsza poważny problem.
– Szczególnie dla tych, gdzie udział PIT w dochodach jest znaczący – alarmuje skarbnik. – Może to spowodować w przypadku niektórych jst trudności ze zbilansowaniem budżetu na 2020 r. Jeśli chodzi o samorząd województwa, to na szczęście udział PIT w dochodach nie jest znaczący, a spodziewany ubytek to kilka milionów złotych. Nie przewiduję zatem specjalnych cięć, choć oczywiście wolałbym mieć te kilka milionów więcej do dyspozycji, bo zawsze potrzeb jest więcej niż możliwości ich zaspokojenia – zaznacza.
O rekompensatę za uszczuplanie budżetu samorządowców wystąpił m.in. Związek Miast Polskich. W specjalnym raporcie wskazał, jakie inwestycje są zagrożone w związku z ubytkami. Wśród nich np. rozbudowa sieci kanalizacyjnej w Zakroczymiu (pow. nowodworski), rozbudowa Przedszkola Miejskiego Nr 42 w Piastowie i drogi współfinansowane z UE oraz z programu modernizacji dróg w Siedlcach.
Mazowsze liderem!
Mazowsze to najsilniejszy polski region. Po raz kolejny jest niekwestionowanym liderem rankingu „Najzamożniejsze samorządy 2018” w kategorii województwa (opracowanym przez ekspertów Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr. hab. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską).
– Oczywiście jest to powód do satysfakcji dla nas wszystkich – samorządów i mieszkańców województwa. To nasz wspólny sukces! Razem budujemy Mazowsze – zaznaczył marszałek Adam Struzik. – Mamy najwyższy poziom dochodów, jak i najwyższą wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jest to już około 110 proc. średniej unijnej. Nie można jednak zapomnieć o tym, że jesteśmy regionem wewnętrznie bardzo zróżnicowanym. Dlatego walczymy w Brukseli o to, aby przy podziale kolejnych środków z Unii Europejskiej brano pod uwagę nowy podział statystyczny.
Jedno miasto więcej
Czerwińsk nad Wisłą (pow. płoński) od 1 stycznia 2020 r. będzie nowym mazowieckim miastem. Dołączy do listy 88 miast w województwie. Miejscowość słynie nie tylko z pięknego kościoła romańskiego z 1155 r., z cudownym obrazem Matki Boskiej Czerwińskiej, ale i z bogatej historii. W Czerwińsku nad Wisłą gościli liczni władcy, m.in. król Władysław Jagiełło. Właśnie w tej okolicy przeprawił się z wojskiem za pomocą mostu łyżwowego na drugą stronę Wisły, gdy szedł na bitwę pod Grunwaldem.
Liczba wyświetleń: 91
powrót