Mazowsze serce Polski nr 9/18

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2018.09.12 09:40 , aktualizacja: 2018.09.21 09:08

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Trzy panie w strojach ludowych i samorządowcy w garniturach. Marszałek trzyma jabłko Marszałek Adam Struzik (w...

Dożynki Wojewódzkie w skansenie w Sierpcu

Zwieńczeniem świętowania zbiorów zboża stały się wrześniowe Dożynki Wojewódzkie w skansenie w Sierpcu. Susza sprawiła, że w tym roku praca rolników była cięższa, decyzje trudniejsze, a plon i zysk mniej pewny. Żniwa jednak już za nami i przyszła pora na tradycyjne świętowanie. Zaczęło się od lipcowej imprezy prezentującej obyczaje żniwne w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Potem już ruszyły dożynki powiatowe i gminne, m.in. w Mokobodach, Wąsewie, Myszadłach, Gąbinie, Zuzeli i Stanisławowie.

 

– Święto plonów to ważny dzień dla każdego gospodarza. Jest zwieńczeniem jego całorocznego trudu i pracy. To nie tylko dziękczynienie, lecz również okazja do refleksji nad rytmem naszego życia – powiedział marszałek Adam Struzik. – Ten rok nie należał do łatwych, myślę tu o suszy, skutkach ASF czy niskich cenach owoców i warzyw. Dlatego tym bardziej powinniśmy podziękować rolnikom za wytrwałość i ciężką pracę, dzięki której na naszych stołach goszczą owoce tego trudu – dodał.

 


Liczba miesiąca

1650 zł dopłaci każdy radomianin za rozbudowę portu lotniczego na Sadkowie. Inwestycja jest państwowa, ale z budżetu miasta wydane na nią będzie 350 mln zł.

 


Spotkanie organizacji pozarządowych

1 października w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie odbędzie się XIV Mazowieckie Forum Inicjatyw Pozarządowych. To spotkanie nie tylko dla przedstawicieli trzeciego sektora z całego województwa, ale też współpracujących z nimi urzędników. Celem MFIP jest integracja środowiska, promocja współpracy między- i wewnątrzsektorowej oraz podnoszenie kompetencji organizacji. Program obejmuje 15 wykładów, seminariów i warsztatów, targi instytucji dających granty oraz spotkanie z przedstawicielami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Szczegóły na www.mazowia.org.pl.

 


Szkuta wiślana odkryta w Czersku

Państwowe Muzeum Archeologiczne odkopało i wydobyło pod zamkiem w Czersku (pow. piaseczyński) pozostałości szkuty wiślanej z przełomu XV i XVI w. Ten duży statek rzeczny miał aż 31,2 m długości. Samorząd sfinansuje badania konserwatorskie.

 

Szkuta wydobyta w Czersku

 


20 lat samorządu województwa – czy wiesz, że?

  • 32 proc. wszystkich sadów znajduje się na Mazowszu
  • 39 proc. firm z udziałem zagranicznym w Polsce wybrało na siedzibę Mazowsze
  • 160 km dróg wojewódzkich jest średnio każdego roku modernizowanych od 2009 r.
  • Mazowsze jest najbardziej innowacyjnym regionem w Polsce
  • 63 mln pasażerów przewiozły w 2017 r. Koleje Mazowieckie
  • 500 mln zł z RPO WM przeznaczone zostało na inwestycje w kulturę
  • co piąty polski student kształcił się w 2016 r. w naszym regionie

Papryka przytycka

W Słowikowie koło Przytyka odbyły się XIX Dni Papryki. Dyskusjom branżowym towarzyszyły koncerty, wystąpili m.in. Marcin Daniec i Beata Kozidrak z zespołem Bajm.  

 

Papryka przytycka

 


Cytat miesiąca

Podczas Konwentu Marszałków RP w Płocku rozmawiano o problemach wynikających z likwidacji linii autobusowych PKS. Marszałek Adam Struzik apelował do ministerstwa o podjęcie działań.

– Nie reprezentujemy tylko interesów województwa, to jest interes całej społeczności, 5,3 mln Mazowszan zamieszkujących 42 powiaty, 314 gmin, 7535 sołectw na obszarze bardzo zróżnicowanym pod względem siatki osadniczej, od małych wsi po miasto stołeczne. To oznacza bardzo zróżnicowane zapotrzebowanie na transport publiczny. Apeluję w imieniu marszałków, żeby do opinii publicznej poszedł wyraźny komunikat, że resort nad tym zagadnieniem pracuje – powiedział.

 


Ryanair chce inwestować w Modlinie

Prezes firmy Ryanair Michael O’Leary krytykuje blokowanie rozwoju lotniska w Modlinie przez Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze. Zadeklarował, że firma chce współfinansować rozbudowę portu Warszawa/Modlin, a w 2019 r. uruchomić nowe połączenia do Ammanu (Jordania), Kijowa, Lwowa (Ukraina) i Marsylii (Francja). Czy ta propozycja zmieni strategię PPL, który do tej pory skutecznie stopuje rozwój lotniska?

 


Wyścig dookoła Mazowsza

Mistrz świata w kolarstwie torowym (konkurencja omnium) Szymon Sajnok (na zdjęciu) z grupy CCC Sprandi Polkowice wygrał trzyetapową szosową rywalizację Wyścig Dookoła Mazowsza. W klasyfikacji generalnej miał 8 sekund przewagi nad Czechem Aloisem Kańkovskim. W czołowej dziesiątce było aż pięciu Polaków. Sajnok to jeden z najzdolniejszych młodych polskich kolarzy. Już wiadomo, że 20-latek od przyszłego sezonu będzie występował w jednej z najlepszych zawodowych grup – BMC Racing. Wyścig odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

 


Kalejdoskop

  • 1,506 mln pasażerów skorzystało w I półroczu 2018 r.  z lotniska Warszawa-Modlin. To rekord. Pewnie za pół roku padnie kolejny, bo w lipcu port obsłużył 284 tys. osób – 5 proc. więcej niż w 2017 r.
  • 123 mln zł wyłożył samorząd województwa (ze środków własnych i RPO WM 2014–2020) na supernowoczesny budynek Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Drewnicy. Otwarcie placówki już w październiku.
  • 135 tys. zł dostanie kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Gąsiorowie (pow. pułtuski) na ratowanie drewnianej konstrukcji zabytku. To jeden z 82 dofinansowanych obiektów.

Liczba wyświetleń: 198

powrót