Mazowsze serce Polski nr 9/18

Łatwiej o bilety

2018.09.12 07:50 , aktualizacja: 2018.09.21 09:58

Autor: Opracował Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Pociąg pomalowany we wzory Kolei Mazowieckich z napisem na tablicy przedniej Fot. Phil...

Koleje Mazowieckie praktycznie włączyły się w budowę stołecznej aglomeracji – pasażerowie pojadą taniej i dalej. A niesłyszący wygodnie kupią bilety oraz zaplanują podróż.

 

Dobre wiadomości dla mieszkańców centrum Mazowsza. Korzystający z Biletu Warszawiaka i Biletu Młodego Warszawiaka oraz nowo utworzonego od września Biletu Metropolitalnego (dla miejscowości leżących w powiatach dookoła stolicy, których samorządy ustaliły współfinansowanie z Warszawą) jeszcze bardziej skorzystają finansowo na wspólnym bilecie. Kto ma bilet na pierwszą strefę, będzie mógł za darmo poruszać się również po drugiej.

 

Koleją dojedziesz dalej

W obniżkę cen aktywnie włączyły się Koleje Mazowieckie. Wspólny bilet pozwoli teraz również na podróż na odcinkach leżących w drugiej strefie biletowej ZTM: Warszawa Ursus Niedźwiadek–Pruszków, Warszawa Gołąbki–Płochocin, Warszawa Choszczówka–Legionowo Przystanek, Warszawa Choszczówka–Legionowo Piaski, Warszawa Wola Grzybowska–Sulejówek Miłosna, Warszawa Zacisze-Wilno–Zagościniec, Warszawa Mokry Ług–Zagościniec, Warszawa Falenica–Śródborów oraz Warszawa Jeziorki–Zalesie Górne. Warszawiacy będą mogli łatwiej, taniej i dalej wyskoczyć na wycieczkę za miasto.

 

Tłumacz migowy

W naszym kraju prawie 200 tys. osób posługuje się polskim językiem migowym (PJM) jako podstawową formą komunikacji. Koleje Mazowieckie starają się ułatwiać podróże niepełnosprawnym. Właśnie wprowadziły w 6 punktach kasowych stacji kolejowych w Warszawie (Wschodnia, Śródmieście – peron 1 i peron 3, Zachodnia, Wileńska i Gdańska) oraz na stronie internetowej (www.mazowieckie.com.pl) usługę Wideotłumacza. Dostępna jest ona w dni robocze w godzinach 8.00–18.00.

 

Umożliwia połączenia wideo z tłumaczem języka migowego za pośrednictwem tabletu znajdującego się w kasie. Tłumacz pozwoli swobodnie porozumieć się ze sprzedającym, a także dopytać o wszystkie sprawy związane z podróżą.

 

Dzięki tej usłudze możliwa jest również obsługa zgłoszeń telefonicznych. Osoba głucha łączy się przez internet z tłumaczem, który nawiązuje autoryzowane połączenie telefoniczne z numerem infolinii. Te same kasy wyposażono też w pętle indukcyjne, umożliwiające osobie niedosłyszącej odbiór czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy.

 


Opinia

Jan Przywoźny

wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, wieloletni pracownik Kolei Mazowieckich

Jako przedstawiciel Forum Związków Zawodowych oceniałem projekt rozszerzenia uprawnień przejazdu pasażerów do drugiej strefy ZTM Warszawa. Nie byłem przeciw, choć z tego powodu kolej należąca do samorządu województwa może mieć mniejsze wpływy. Trudno zresztą dziś oszacować. Pasażer, mając bardzo wygodny system połączeń za te same pieniądze, z jednym biletem, częściej i chętniej skorzysta z transportu publicznego. Zachęcimy nowych ludzi. Poza tym mieszkańcy Mazowsza z miejscowości leżących wianuszkiem wokół Warszawy będą się czuli mniej dyskryminowani. Do tej pory nie mieli wrażenia przynależności do aglomeracji. A na jej tworzeniu zależy wszystkim samorządowcom. Projekty o charakterze regionalnym to przyszłość transportu. Trzeba być elastycznym. Prace przy tworzeniu sieci kolei samorządowych, gdzie będzie obowiązywał wspólny bilet, są już bardzo zaawansowane. To kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców.

 

Liczba wyświetleń: 143

powrót