Mazowsze serce Polski nr 9/18

Pierwszy sprawdzian

2018.09.12 09:50 , aktualizacja: 2018.09.12 16:09

Autor: Redakcja, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Zeszyt do matematyki z rozwiązywanymi zadaniami, ręka dziewczęca z zegarkiem i fragment kalkulatora matematycznego Fot. Bryon...

Młodzi Mazowszanie rozpoczęli rok szkolny. Przed nimi nauka, testy, klasówki... Ten rok to jednak wielki sprawdzian dla całego szkolnictwa. Eksperci ostrzegali, że pospiesznie przeprowadzona reforma ma wiele słabych punktów. Ich spostrzeżenia na naszych oczach zmieniają się w codzienny koszmar rodziców i uczniów. W tym roku naukę kończą i ostatnie roczniki gimnazjalistów, i pierwsi od lat ósmoklasiści z podstawówki. W czerwcu dzieci w różnym wieku, z różną wiedzą rywalizować będą o zbyt małą liczbę miejsc w szkołach średnich. Piszemy, jak wygląda edukacja przed tym egzaminem. Z perspektywy doświadczonej nauczycielki i dyrektor szkoły m.in. o tym mówi także wicemarszałek Elżbieta Lanc.

 

Dorosłych Mazowszan tej jesieni także czeka bardzo istotny sprawdzian. Rozpoczyna się maraton wyborczy, który zadecyduje, jak będzie wyglądać Polska. Również ta najważniejsza, blisko domu – w naszej gminie czy regionie. Na początek – wybory władz lokalnych. Badania opinii publicznej pokazują, że nad Wisłą jesteśmy z włodarzy samorządowych zadowoleni. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, ile i jak ważnych problemów codzienności rozwiązywanych jest na poziomie regionu. Dlatego proponujemy Czytelnikom wizytę w Sejmiku Województwa Mazowieckiego. I zachęcamy do udziału w wyborach. To nasz egzamin z obywatelskiej dojrzałości.

 

Liczba wyświetleń: 102

powrót