Mazowsze serce Polski nr 7–8/20

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2020.07.13 18:10 , aktualizacja: 2020.09.15 08:50

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • wewnątrz budowanego obiektu w kamizelkach i kaskach stoją trzej mężczyźni Do końca powstanie...
  • elegancka kobieta siedzi na kanapie, pozuje do zdjęcia Elżbieta Lanc, członek...
  • strona okładkowa komiksu, przedstawia chłopca w pelerynie w lesie Strona tytułowa komiksu...
  • strona z komiksu, przedstawia trzy sceny Komiks Mateusza Miętusa z I...
  • zdjęcie kwiatom na łące robi dziewczyna Czas na zgłoszenia do...
  • widok na budynek, na pierwszym planie rośliny Na budowę Mazowieckiego...
  • na tle łąki z chustą bawią się dzieci „Pogodne Lato” to coroczne...

Temat miesiąca

Dobre tempo Mazowsza

Nasze województwo jest na ostatniej prostej w wydawaniu środków unijnych. Pod tym względem znajduje się w czołówce regionów. Zaangażowaliśmy już ponad 91 proc. środków w ramach RPO WM.

– Jesteśmy na dobrej drodze, by efektywnie wykorzystać całe wsparcie, jakie zyskaliśmy. Dzięki niemu mogliśmy zrealizować potrzebne i ważne dla Mazowszan inwestycje – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Władze regionu odpowiadają za środki unijne w ramach regionalnego programu operacyjnego. W tej perspektywie unijnej (2014–2020) Mazowsze ma do wydania aż 8,82 mld zł. W tym okresie najwięcej środków UE postanowiła skierować na gospodarkę niskoemisyjną (1,7 mld zł), rozwój regionalnego systemu transportowego (1,23 mld zł) czy działalność badawczo-rozwojową (1,22 mld zł). Jednak na dofinansowanie mogły liczyć też projekty dotyczące e-usług, wsparcia MŚP czy infrastruktury w służbie zdrowia. Wśród projektów są:

  1. budowa Siedleckiego Ośrodka Onkologii (wartość 54,9 mln zł, dofinansowanie 41,4 mln zł),
  2. utworzenie centrum przesiadkowego w Sokołowie Podlaskim wraz z rozbudową powiązanego z nim układu komunikacyjnego powiatu sokołowskiego (wartość 59,1 mln zł, dofinansowanie 42,7 mln zł),
  3. budowa parkingów „Parkuj i Jedź” w Pruszkowie, Piastowie oraz w gminie Michałowice (wartość 22 mln zł, dofinansowanie 15 mln zł).   

 

KGW poszukiwane

Do 31 lipca br. trwa nabór zgłoszeń do konkursu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”. Łączna pula nagród to 30 tys. zł. Więcej informacji na www.mazowieckie.ksow.pl.

 

Cytat miesiąca

– Choć wprowadzono już czwarty etap łagodzenia ograniczeń w czasie pandemii, musimy pamiętać, że zagrożenie nie minęło. Wciąż nie ma ani szczepionki, ani skutecznego leku w walce z niewidzialnym wrogiem – koronawirusem. Epidemia nadal trwa, nie została jeszcze wygaszona do pojedynczych przypadków. Służba medyczna robi, co może, by chronić nasze zdrowie, za co serdecznie jej dziękuję – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. – Jako samorząd Mazowsza jesteśmy w ciągłej gotowości i robimy wszystko, aby nasze szpitale były dobrze wyposażone do walki z COVID-19. Niezastąpione w tych działaniach są środki z UE. Dzięki nim realizujemy projekt o wartości 150 mln zł.

 

Centrum Zdrowia Psychicznego na finiszu!

Do końca br. powstanie największe na Mazowszu Ambulatoryjne Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Inwestycję o wartości 18 mln zł finansuje samorząd Mazowsza.

Placówka będzie się mieścić przy ul. Koszykowej 79A w Warszawie. Obok istniejącego obiektu (który zostanie wyremontowany i zyska nową kondygnację) powstanie nowy – trzykondygnacyjny. Będą się w nim mieściły wszystkie oddziały dzienne oraz poradnie Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii: oddział dzienny psychiatryczny i poradnie – dla osób z autyzmem dziecięcym, zdrowia psychicznego, leczenia uzależnień, neurologiczna. Wokół placówki powstanie terapeutyczny plac zabaw dla dzieci autystycznych, a także miejsca parkingowe. 

 

Kalejdoskop

597 lat temu Garwolin uzyskał prawa miejskie. Było to dokładnie 27 lipca 1423 r.

960 tys. zł otrzymało 21 mazowieckich organizacji pozarządowych w konkursie MCPS na inicjatywy m.in. przeciwdziałające uzależnieniom oraz zaburzeniom życia rodzinnego

1000 uczestników z 11 krajów wzięło udział w X wirtualnej edycji „Ciechanów wrzuć na luz i jeszcze plus” 

 

Bohaterowie z Solca nad Wisłą

Jechali do pracy, kiedy zobaczyli ogień wydobywający się z komina budynku. Nie wahali się, szybko przystąpili do działania i uratowali człowieka przed zaczadzeniem. Za swoją bohaterską postawę, Paweł Sochaj i Marcin Jarosz z OSP w Solcu nad Wisłą otrzymali ex aequo tytuł „Strażaka Miesiąca Lutego 2020 r.”.

 

Pogodne lato po nowemu

Coroczna akcja „Pogodne Lato”, organizowana przez samorząd województwa z Chorągwią Mazowiecką ZHP, musiała dostosować się do sytuacji epidemicznej. Stąd decyzja o zmianie formuły obozu.

– Każdy z powiatowych hufców należących do chorągwi będzie organizował swój wypoczynek, podczas którego dzieci będą brały udział w zajęciach prowadzonych przez instruktorów harcerstwa na terenie powiatu. W ten sposób nadal będzie realizowany program przyświecający akcji – tłumaczy Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Dla 1,5 tys. dzieci z Mazowsza przewidziano różne działania profilaktyczne, poruszające problem uzależnień. Dzięki nim nauczą się np. jak wytrwale pokonywać trudności.

 

„Łączy nas Mazowsze”

To temat XV edycji konkursu fotograficznego „Mazowsze bliskie sercu” dla fotografów-amatorów, w której liczy się ich kreatywność. Szanse na wygraną i nagrodę pieniężną mają ci, którzy nadeślą dobrej jakości zdjęcia, nawiązujące do tematu konkursu. Czas na zgłoszenia mija 31 lipca br. Więcej informacji na mazovia.pl w zakładce Konkursy/szkolenia. 

 

Książkomat w Piasecznie...

...na dworcu PKP jest już otwarty dla czytelników. Dzięki niemu książki, filmy czy audiobooki z Biblioteki Publicznej w Piasecznie można nie tylko zwracać, ale i odbierać zamówione. Jest to możliwe w godzinach otwarcia dworca. Zabiegani będą zadowoleni! 

 

Liczba miesiąca 215

tyle propozycji projektów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza złożyli mieszkańcy. W puli projektu jest 25 mln zł. 

 

KGW poszukiwane

Do 31 lipca br. trwa nabór zgłoszeń do konkursu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”. Łączna pula nagród to 30 tys. zł. Więcej informacji na www.mazowieckie.ksow.pl. 

 

Komiksowy Płock

Biblioteka Pedagogiczna w Płocku rozstrzygnęła konkurs „KOMIKSOWO”. Zadaniem uczestników było wykonanie komiksu na dowolny temat. Oceniano zarówno pomysł i szatę graficzną, jak też poprawność językową czy innowacyjność wykonania. Lista nagrodzonych na bpplock.pl. Wszystkim gratulujemy!

Liczba wyświetleń: 85

powrót