Mazowsze serce Polski nr 7–8/19
Tym żyje samorząd
2019.07.16 14:25 , aktualizacja: 2019.08.06 14:01
Autor: oprac. Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
Śmieci zagrożą gminom?
Związek Miast Polskich krytykuje ustawę śmieciową przyjętą w lipcu przez Sejm. Twierdzi, że nowe przepisy zagrażają gminom w realizacji nałożonych na nie zadań.
Sprzeciw samorządowców w szczególności dotyczy nieruchomości niezamieszkałych, czyli np. biurowców, sklepów, restauracji czy instytucji. Nowe przepisy wskazują, że właściciel nieruchomości, w której nie ma mieszkańców, do systemu zorganizowanego przez gminę będzie przystępował dobrowolnie (w tej chwili to rady gmin decydują, czy chcą odbierać śmieci od właścicieli tych nieruchomości).
Samorządowcy twierdzą, że to rozszczelnienie systemu, a efekt może być taki, że na jednej ulicy odpady będzie odbierać nawet kilka firm. W konsekwencji gminy mogą stracić kontrolę nad odpadami. Istnieje też ryzyko powstawania nielegalnych wysypisk. Samorządowcy argumentują, że powstające na tych nieruchomościach odpady mogą być również podrzucane do odpadów gminnych, a tym samym podniosą koszty utrzymania całego systemu. A więcej śmieciarek na osiedlach to „bonus” dla mieszkańców w postaci hałasu oraz większej liczby pojemników.
Susza uderza w rolników
Suszę odnotowano w ośmiu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim, podlaskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i wielkopolskim. Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż jarych (w 145 gminach). Susza dotknęła również zboża ozime (61 gmin) i truskawki (20 gmin). Rolnicy z Mazowsza alarmują, że ogromne straty widoczne są w sadach. Ucierpiały też jabłka i wiśnie. Słabo zapowiadają się również zbiory rzepaku. Rekompensaty nie są w stanie pokryć tej skali kataklizmu (źródło: www.agrofakt.pl).
Płoną lasy!
Od 1 do 27 czerwca odnotowano w Polsce 1157 pożarów lasów. Najwięcej na Mazowszu – aż 325. Instytut Badawczy Leśnictwa apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności. Pamiętajmy, by – zwłaszcza gdy utrzymuje się bezdeszczowa pogoda – ani w lasach, ani w odległości mniejszej niż 100 m od nich nie palić ognisk i nie używać otwartego ognia. Zabronione jest wypalanie traw czy gałęzi na polach przylegających do lasów i terenów zalesionych oraz porzucanie nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów. Nie wolno też palić tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
Spiszemy się
Od 1 września do 30 listopada prowadzony będzie spis rolny. Pozyskane dane są poufne i objęte tajemnicą statystyczną, a będą zbierane poprzez: samospis internetowy, wywiad telefoniczny albo bezpośredni wywiad rachmistrza spisowego z użytkownikiem gospodarstwa (za organizację naboru kandydatów na rachmistrzów będą odpowiadać gminy).
Liczba wyświetleń: 87
powrót