Mazowsze serce Polski nr 7–8/19

Do kogo trafią Norwidy?

2019.07.16 13:45 , aktualizacja: 2019.08.06 14:02

Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Rzeźbiarz Adam Myjak stojący wsród prac Adam Myjak (Fot. Tomasz...
  • Rzeźba - wizja artystyczna Adama Myjaka Z cyklu Figury, drewno...
  • Wiesław Myśliwsk w garniturze, siedzi z głową podpartą na dłoni Wiesław Myśliwski (Fot....
  • Katarzyna Pochmara-Balcer w swetrze, zdjęcie w plenerze Katarzyna Pochmara-Balcer...
  • Poeta i publicysta Adrian Sinkowski w okularach, zdjęcie w plenerze Adrian Sinkowski (Fot....
  • Aktorka Krystyna Janda, zdjęcie portretowe Krystyna Janda (Fot. Adam...
  • Aktor Andrzej Seweryn, zdjęcie portretowe Andrzej Seweryn (Fot....
  • Aktor Grzegorz Damięcki, zdjęcie portretowe Grzegorz Damięcki (Fot....
  • Wioleta Fijałkowska wstroju ludowym, z wiankiem na głowie i fletem poprzecznym w dłoniach Wioleta Fijałkowska (Fot....
  • Perkusista Leszek Lorent z pałeczkami do gry na instrumentach perkusyjnych Leszek Lorent (Fot. Mateusz...
  • Skrzypek Janusz Wawrowski trzymający skrzypce, zdjęcie w plenerze Janusz Wawrowski (Fot....
  • Franciszek Maśluszczak, malarz, rysownik i grafik stoi na tle jednego ze swoich obrazów Franciszek Maśluszczak...
  • Malarz Leon Tarasewicz w garniturze i kaszkiecie na głowie Leon Tarasewicz (Fot....
  • Artysta Krzysztof Ćwiertniewski w garniturze, z rękami założonymi na piersiach Krzysztof Ćwiertniewski...

Znakomity rzeźbiarz Adam Myjak odbierze w tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło Życia”. Prezentujemy również nominowanych do nagrody za dzieło lub kreacje powstałe w 2018 r. w kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr.

 

Adam Myjak urodził się w 1947 r. w Nowym Sączu. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu w 1971 r. na stałe związał się z macierzystą uczelnią. Przeszedł tam wszystkie szczeble kariery akademickiej – od asystenta do profesora zwyczajnego. Aż sześciokrotnie wybierany był na stanowisko rektora ASP. Pełni tę funkcję do dziś. Wywarł decydujący wpływ na obraz akademii, dbając o jej prestiż i rozwój.

Na rynku sztuki obecny jest już ponad 50 lat. Debiutował wraz z pokoleniem tzw. nowej figuracji lat 70. Współtworzył ruch „O poprawę”, był redaktorem artystycznym miesięcznika „Nowy Wyraz”. W latach 1979–1983 przebywał na stypendium Lembrucka w Duisburgu (Niemcy), gdzie wykładał również rzeźbę na tamtejszym uniwersytecie.

Artysta ma na swoim koncie ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał także udział w licznych pokazach zbiorowych współczesnej sztuki polskiej na wszystkich kontynentach. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów polskich i zagranicznych oraz kolekcjach prywatnych. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Za Kwadrygę, wieńczącą fronton budynku Teatru Wielkiego w Warszawie, otrzymał w 2002 r. (wraz z Januszem Pastwą) Nagrodę im. C.K. Norwida.

 

„Dzieło Życia” dla rzeźbiarza

W twórczości skupia się na człowieku, jego sylwetce i wewnętrznych przeżyciach. Jego rzeźby zakorzenione są w tradycji klasycznej, jednak forma przybiera nowoczesny charakter. To pomnikowe formy, w których wyryte są ludzkie doświadczenia, cierpienia, zamyślenie, bunt, pogodzenie. Tę ekspresję rzeźbiarz wydobywa, posługując się różnymi materiałami: od stiuku polichromowanego i sztucznego kamienia, poprzez terakotę, granit, beton polichromowany, po blachę cynkową, brąz i drewno. Swoistego charakteru jego rzeźby nabierają również poprzez specyficzną formę, barwę oraz zróżnicowaną powierzchnię.Już na początku swojej twórczości artysta mówił: „Chciałbym wydobyć dramat tych brył (…) Szukam znaku, który pobudzałby wyobraźnię, zmuszał do refleksji nad sobą i światem, znaku, który wdarłby się w duszę i zostawił ślad w ludzkiej pamięci”.

 

Gala wręczenia nagród odbędzie się 23 września br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci, oprócz statuetek, otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 20 tys. zł, a w przypadku Nagrody „Dzieło Życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną medalami pamiątkowymi.

 

Literatura

Wiesław Myśliwski

Nominowany za książkę „Ucho igielne”, wyd. Znak

Prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy i redaktor. W swojej twórczości porusza tematykę moralną, egzystencjalną, o wymiarach uniwersalnych, skomplikowanej naturze świata i nieprzewidywalnym ludzkim losie.

 

Katarzyna Pochmara-Balcer

Nominowana za debiutancką powieść „Lekcje kwitnienia”, wyd. Nisza

Absolwentka filozofii i filologii węgierskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Obdarzona nieprzeciętnym talentem narracyjnym i przenikliwością.

 

Adrian Sinkowski

Nominowany za tomik „Atropina”, Biblioteka „Toposu”

Poeta i publicysta. Z wykształcenia bibliotekarz, z zawodu copywriter. Poeta posiadający własną, niepowtarzalną frazę. Zdaniem krytyków jeden z najlepszych poetów, którzy zadebiutowali w ciągu ostatnich lat.

 

Teatr

Krystyna Janda

Nominowana za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania”, Teatr Polonia w Warszawie

Jedna z najpopularniejszych aktorek teatralnych i filmowych, reżyserka, prozaiczka, felietonistka i piosenkarka. Jej aktorstwo cechują silna ekspresja, żywiołowy temperament, ideowe zaangażowanie. Wśród nagród, które otrzymała, są m.in. Złote Lwy Gdańskie i Złota Palma na Festiwalu Filmowym w Cannes.

 

Andrzej Seweryn

Nominowany za rolę Witolda Gombrowicza w sztuce „Deprawator”, Teatr Polski w Warszawie. Jeden z największych polskich aktorów dramatycznych, reżyser teatralny, dyrektor naczelny Teatru Polskiego w Warszawie. Zaangażowany m.in. do Międzynarodowego Centrum Kreacji Teatralnej Petera Brooka i Comédie Française – jako drugi w historii tej sceny aktor obcego pochodzenia.

 

Grzegorz Damięcki

Nominowany za rolę Hannesa Kurmanna w spektaklu „Gra w życie”, Teatr Ateneum w Warszawie. Aktor teatralny i filmowy. Od prawie 30 lat jest jednym z najbardziej znaczących artystów Teatru Ateneum, gdzie zagrał kilkadziesiąt ról.

 

Muzyka

Wioleta Fijałkowska

Nominowana za nagranie programu „Szlakiem Kolberga”. Flecistka i anglistka. Od 2014 r. prowadzi Młodzieżowy Zespół Ludowy „Guzowianki”, dla którego komponuje utwory ludowe, koncertuje, nagrywa płyty i teledyski. Prowadzi działania promujące kulturę ludową.

 

Leszek Lorent

Nominowany za prawykonania utworów dziewięciu kompozytorów polskich w roku 2018

Perkusista, dr hab. sztuki muzycznej. Specjalizuje się w realizacji partytur multiperkusyjnych oraz dzieł teatru instrumentalnego. Jako specjalista tej dziedziny bierze udział w wielu konferencjach i sesjach badawczych.

 

Janusz Wawrowski

Nominowany za wykonanie i rekonstrukcję „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego na skrzypcach Stradivariusa „Polonia”. Jeden z najwybitniejszych skrzypków polskich swojego pokolenia. Grając perfekcyjnie technicznie, wydobywa jednocześnie nieskończoną głębię i piękno.

 

Sztuki plastyczne

Franciszek Maśluszczak

Nominowany za kolekcję obrazów „Obrazy i rysunki”. Artysta malarz, rysownik, grafik. Z jego prac emanują delikatność i empatia. Poprzez specyficzne ujęcie cielesności, pokazanej jakby w krzywym zwierciadle, potrafi uchwycić w swoich obrazach metaforyczny wymiar ludzkiej egzystencji.

 

Leon Tarasewicz

Nominowany za wystawę „Jerozolima”, Galeria Foksal w Warszawie. Jeden z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych. Od wielu lat rozwija działania z pogranicza konceptualizmu oraz instalacji. Swoje dzieła powołuje do istnienia często tylko na moment, na czas konkretnego przedsięwzięcia.

 

Krzysztof Ćwiertniewski

Nominowany za wystawę „Obrazy Dynamiczne”, Galeria Młodych Twórców „Łazienkowska”. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, fotografią oraz filmem eksperymentalnym. Wykorzystując fizykę, optykę, grafikę i multimedia, transponuje widziane sceny na płaszczyznę obrazu z uwzględnieniem czasu i przemian w nim się dokonujących.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 283

powrót