Mazowsze serce Polski nr 7-8/18

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2018.07.11 09:50 , aktualizacja: 2018.09.14 09:35

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Grupa strażaków w strojach roboczych i hełmach stoją nad jednym z nich trzymających duże, hydrauliczne nożyce do cięcia blachy Nożyce do cięcia blachy...

OSP okradzione! Samorząd natychmiast pomaga

Do remizy OSP w Kośminie (pow. grójecki) włamali się złodzieje. – Zabrali praktycznie wszystkie sprzęty poza samochodem. To się w głowie nie mieści! – bulwersuje się radny województwa Leszek Przybytniak, jeden z pomysłodawców pilnej pomocy strażakom. Z rezerwy przeznaczonej na bezpieczeństwo, decyzją marszałka Adama Struzika, samorząd zakupił piłę do cięcia aut, agregat prądotwórczy, pompę pływającą do uzupełniania wody ze zbiorników i inny drobniejszy sprzęt.

– To bardzo aktywna jednostka. Ich praca jest strasznie ważna, bo mieszczą się blisko drogi krajowej numer 7. Zaczęło się lato, a oni ratują ofiary wypadków drogowych. Potrzebna była natychmiastowa pomoc – tłumaczy radny.


 

Prosimy nie karmić „smoga”

Rekordowo dużo dzieci – aż 1286 przedszkolaków z 258 placówek (!) – wzięło udział w konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej „O czyste powietrze dbamy, ze smogiem wygrywamy!”. Młodzi artyści wykazali się nie tylko zdolnościami.

– Prace zachwycają podejściem do tematyki, dużą wiedzą o ekologii. Mamy nawet konkretne propozycje, co zrobić, by problem smogu stał się mniej dokuczliwy – zachwycała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Rysunek konkursowy przedstawiający czystą przyrodę i brudną przyrodę oraz w centrum hasło "Stop smog"

 


Uwaga! Ograniczenia dotyczące paliw

1 lipca 2018 r. wszedł w życie zakaz spalania paliw wskazanych w mazowieckiej uchwale antysmogowej. Uchwałą nr 162/17 z 24 października 2017 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego wprowadził ograni-czenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Uchwała wprowadza zakaz stosowania następujących paliw:

1) mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,

2) węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,

3) węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0–3 mm,

4) paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna).

Kupując paliwo na opał, mieszkańcy Mazowsza powinni się domagać od sprzedawców certy-fikatów/dokumentów potwierdzających odpowiednie parametry zakupionego towaru. Zachować też należy dowód sprzedaży (paragon lub fakturę). Dokumenty te będą stanowiły dowody w trakcie przeprowadzania kontroli jakości paliw.

Czyste powietrze zależy od Twoich wyborów. Nie karm smogu!


70 lat szkolenia zawodowego w Gąbinie

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica należy do największych w powiecie płockim – dziś kształci blisko 300 osób. Już od 1948 r. wykuwa talenty wspaniałych fachowców.

– Chcemy zapewnić naszym uczniom jak najlepsze warunki zdobywania wiedzy, umiejętności i rozwijania pasji, ale przede wszystkim przygotować ich do funkcjonowania na rynku pracy. I to nam się udaje: nasi absolwenci są cenionymi pracownikami, doskonałymi fachowcami, piastują również wysokie stanowiska – mówi z dumą dyrektor Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk.

22 września odbędzie się w Gąbinie zjazd absolwentów szkoły, któremu patronuje marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.


Jak czartery, to z Modlina – pokazuje to raport

Firma Polconsult przygotowała audyt dotyczący możliwości rozwoju Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. Wynika z niego, że byłoby to najlepsze uzupełnienie Okęcia, a potem CPK (o ile powstanie). Jest świetnie położony, może działać w nocy i ma możliwość dobrego skomunikowania i rozbudowy. Modlin mógłby obsługiwać tani ruch rozkładowy, cargo i czartery. Przedstawiciele biur podróży, czyli firmy zamawiające znaczną część czarterowego ruchu lotniczego (w 2017 r. dla 4,1 mln pasażerów), po informacji o planach zamknięcia portu na Okęciu, stawiają sprawę jednoznacznie. „Pierwszym wyborem jest Modlin” – powiedział wiceprezes biura podróży Itaka Piotr Henicz.


Cytat tygodnia

Los nowo otwartego Zakładu Onkologii Kobiecej w warszawskim Centrum ATTIS nadal zagrożony. Mimo pozytywnej rekomendacji ministerstwa, nie otrzymał on środków finansowych z NFZ.

– Szukamy pieniędzy dla tej nowoczesnej i bardzo potrzebnej placówki, ale wyczerpaliśmy już wszystkie procedury przewidziane prawem. Samorząd Województwa Mazowieckiego cały czas rozmawia z Narodowym Funduszem Zdrowia, który zapewnia, że jest otwarty na dyskusję, ale do tej pory nie zaowocowała ona konkretnymi rezultatami – nie kryje rozczarowania marszałek Adam Struzik.


Smakowite tradycje

Jak bogata, różnorodna oraz oryginalna siła drzemie w mazowieckiej kuchni, po raz kolejny można było się przekonać podczas finału wojewódzkiego XVIII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Przyznano łącznie 23 nagrody i wyróżnienia dla potraw, które kuszą samymi nazwami: pierś gęsia z Łysobyk, szarlotka babci Stefanii, czernickie laleczki odpustowe, powidła olenderskie czy sos z majowej pokrzywy.

 


Najlepsze lekcje o regionie

Po 2500 zł dostali autorzy najlepszych scenariuszy w 2. konkursie „Lekcje o Mazowszu”. Pierwsze nagrody dostali Sławomir Kordaczuk (Muzeum Regionalne w Siedlcach) za „I Ty możesz zostać marszałkiem! O Józefie Piłsudskim w teatrze cieni” oraz Agnieszka Sławińska (Prywatne Liceum i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie) za „Lekcja w postaci gry terenowej: Śladami Józefa Piłsudskiego na Mazowszu – Walka o niepodległość”. Wszystkie wyróżnione scenariusze będzie można wkrótce znaleźć na naszej stronie.


Liczba miesiąca

537 ton makulatury oraz 15 ton butelek PET zabrało 15 tys. przedszkolaków i uczniów 112 mazowieckich szkół uczestniczących w 14. konkursie ekologicznym Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Liczba wyświetleń: 467

powrót