Mazowsze serce Polski nr 6/20

Tym żyje samorząd

2020.06.08 16:15 , aktualizacja: 2020.06.10 12:00

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • przy mikrofonach stoją mężczyźni w garniturach i kobiety w garsonkach, w tle mapy Polski u UE, z przodu stoją fotoreporterzy Z okazji 30. rocznicy...
  • pusty plac budowy, na którym widać budynek i dźwig Gminny bon inwestycyjny to...
  • po torach  jedzie pociąg, w tle drzewa WKD to najpunktualniejszy...

Świętujmy razem 30-lecie samorządów

W tym roku przypada 30. rocznica wyborów roku 1990, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności. Z tej okazji w Senacie RP odbyła się uroczysta konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli, którzy przekonywali, że wspólnota i solidarność to nasz największy kapitał.

30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu. 27 maja 1990 r. odbyły się wybory, które zmieniły Polskę. Od tego czasu, wspólnie z mieszkańcami naszych małych ojczyzn, budujemy miasta i miejscowości. Tworzymy społeczeństwo obywatelskie, na co dzień pracujemy z organizacjami pozarządowymi, razem z obywatelami rozwijamy systemy współpracy i współzarządzania. 30-lecie polskiej samorządności to zatem okazja, aby podsumować, co się przez ten czas udało i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

 

Po milionie na samorząd

Gminny bon inwestycyjny to propozycja Związku Gmin Wiejskich RP (ZGWRP), która miałaby przeciwdziałać zastojowi wywołanemu epidemią koronawirusa. Idea jest prosta: milion złotych rocznie dla każdego samorządu na remonty i wkład własny w projekty unijne. – Każdy kryzys gospodarczy można przezwyciężyć tylko drogą inwestycji. (…) pobudzają [one] wszystkie sektory gospodarki. Mają charakter rozwojowy i dochodowy w wymiarze lokalnym i ogólnopaństwowym – podaje ZGWRP[1].

 

Gospodarka na minusie

W kwietniu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 24,6 proc. niż rok wcześniej (wówczas zanotowano 9,2 proc. wzrost). To pokazuje, w jakiej kondycji jest gospodarka. Niestety, spowalnia.

 

Dzielny żuromiński

To jedyny powiat na Mazowszu, który nie odnotował ani jednego przypadku zakażenia COVID-19 (stan na 2 czerwca).

– Przestrzegamy wszelkich zasad higieny, nosimy rękawiczki i maski, a spotkań towarzyskich unikamy – tak mieszkańcy powiatu żuromińskiego tłumaczą swój fenomen.

 

Punktualna jak WKD

Najpunktualniejszym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce jest spółka samorządu Mazowsza: Warszawska Kolej Dojazdowa. Tak wskazuje ranking Urzędu Transportu Kolejowego za I kwartał br. Jesteśmy dumni!

 

[1] Joanna Balcer, Milion plus dla gmin – propozycja Związku Gmin Wiejskich RP, samorząd.pap.pl, 15.05.2020.

Liczba wyświetleń: 68

powrót