Mazowsze serce Polski nr 6/19

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2019.06.28 14:35 , aktualizacja: 2019.07.01 10:10

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • nad rzeką stoją ludzie prezentujący mapę z niebezpiecznymi miejscami w województwie Oznaczanie czarnych punktów...
  • zdjęcie portretowe mężczyzny w średnim wieku w garniturze Adam Struzik, fot. arch....
  • Tablice z oznaczeniem...
  • mężczyzna w garniturze pozuje do zdjęcia, w rękach trzyma statuetkę Nagrodę za sukces Wrót...
  • na deskach teatru gra dwoje młodych aktorów Szansą dla młodych aktorów...
  • pociąg jedzie po torach Pociągiem Słonecznym...

Nowe Czarne Punkty na Mazowszu

Aby uczulić amatorów wody na czyhające na nich zagrożenia, Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z policją oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku pojawi się następnych 6 tablic ostrzegawczych. Staną one w miejscowościach: Ostrołęka (rzeka Narew), Michalinek (pow. płoński, wyrobisko pożwirowe), Marki (pow. wołomiński, staw Kruczek) oraz Warszawa (500. i 501. km rzeki Wisły i Jeziorko Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim – 3 tablice).

– Nasza akcja skierowana jest do tych osób, które wypoczywają w miejscach niekoniecznie do tego celu przeznaczonych. Tylko w tym roku na terenie Warszawy i okolic doszło już do pięciu utonięć, a przecież wakacje dopiero przed nami. Liczymy, że dzięki oznaczaniu tych najbardziej ryzykownych rejonów czarnymi punktami mieszkańcy Mazowsza zachowają ostrożność i rozwagę – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

W sumie na terenie naszego regionu będą już 123 czarne punkty. Środki na wyprodukowanie tablic zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca, w których zostaną ustawione znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.

 

Wrota Mazowsza nagrodzone

Okazało się, że to jedno z najlepszych rozwiązań w całej UE.

– Wrota Mazowsza to miejsce w internecie, które umożliwia każdemu mieszkańcowi i przedsiębiorcy działającemu w regionie załatwienie mnóstwa spraw administracyjnych bez wychodzenia z domu – mówi dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii Krzysztof Mączewski. – Za pośrednictwem Wrót można zrealizować sprawy administracyjne w ponad 300 samorządowych instytucjach.

Wrota Mazowsza zajęły drugie miejsce w prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej „Sharing & Reuse Awards 2019”. Gratulujemy!

 

Młodzi artyści poszukiwani

Do 29 lipca jest czas, by zgłosić się do udziału w VII edycji Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu –„Kocham Cię jak Irlandię – Wilde, Beckett, Shaw i inni”. Organizują go Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Festiwal inspiruje młodych do poszukiwań twórczych oraz doskonalenia umiejętności artystycznych. Zadaniem jest nagranie spektaklu. Szczegóły na www.mazovia.pl w zakładce Komunikaty.

 

Kalejdoskop

  • co szósty mieszkaniec Mazowsza nigdy nie korzystał z internetu. W 2018 r. łącze internetowe miało w województwie 88 proc. gospodarstw domowych i 97 proc. przedsiębiorstw[1]
  • 69 proc. Mazowszan ma negatywny stosunek do planów likwidacji Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina
  • prawie 4,7 tys.[2] dzieci na Mazowszu żyje w rodzinach zastępczych[3]

 

Cytat miesiąca

Władze Mazowsza zabiegają o to, by województwo było objęte wsparciem z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dzięki staraniom samorządu województwa Mazowsze jest już podzielone statystycznie na dwa obszary: warszawski stołeczny oraz mazowiecki regionalny i to właśnie ten drugi zdecydowanie kwalifikuje się do wsparcia z takich programów, jak Polska Wschodnia. Marszałek zwrócił się w tej sprawie do premiera RP

– Czas, by pozametropolitalna część Mazowsza znalazła się w programie Polska Wschodnia. W tej chwili korzysta z niego pięć wschodnich regionów. Wskaźniki rozwojowe naszego obszaru mazowieckiego regionalnego są na podobnym poziomie, co tych województw – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Kolory Mazowsza

„Mój dom Mazowsze” – to nazwa konkursu plastycznego dla osób niepełnosprawnych z województwa mazowieckiego. Prace – do 15 lipca – można zgłaszać w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja, techniki multimedialne. Ideą konkursu Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej jest promowanie osób niepełnosprawnych, które – mimo zmagania się z niepełnosprawnością – realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych. Więcej na www.mcps.com.pl.

 

Stop patostreamom

Co to takiego? Najkrócej rzecz ujmując: przemoc live, czyli pełne wulgaryzmów oraz fizycznej i słownej przemocy filmiki w internecie. Często są one nagrywane pod wpływem środków odurzających. Te transmisje live ogląda coraz więcej młodych osób, które są bardzo aktywne w sieci. Badanie „Nastolatki 3.0 – NASK” z 2016 r. wskazuje, że około 30 proc. nastolatków pozostaje online cały czas, niezależnie od miejsca pobytu, 
a ponad 93 proc. z internetu w domu korzysta codziennie.

 

Słonecznym do Bałtyku

20 czerwca wyruszył pierwszy raz w tym roku pociąg Słoneczny w relacji Warszawa Zachodnia–Ustka–Warszawa Zachodnia. To połączenie, oferowane przez Koleje Mazowieckie (spółkę Samorządu Województwa Mazowieckiego), cieszy się od wielu lat popularnością. Chętni na przejazd Słonecznym nad Bałtyk mają taką okazję do 1 września. Wtedy zaplanowano ostatni kurs, który zakończy się w stolicy.

 

Liczba miesiąca

32°C to rekordowa temperatura, jaką zanotowano w czerwcu na Mazowszu. Afrykańskie upały uświadomiły mieszkańcom, jak cenna jest woda i jak dramatyczne mogą być skutki, gdy jej zabraknie. Apelujemy o rozsądne jej używanie!

 

[1] Dane Urzędu Statystycznego w Warszawie.

[2] Dane Urzędu Statystycznego w Warszawie.

[3] Piecza zastępcza jest sprawowana, gdy biologiczni rodzice nie mogą się opiekować i wychowywać swoich dzieci.

Liczba wyświetleń: 166

powrót