Mazowsze serce Polski nr 6/18

Inwestycje na Mazowszu

2018.06.12 07:50 , aktualizacja: 2018.07.10 11:35

Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

jedno z obecnych pomieszczeń muzeum prezentujących sztukę art deco Bogata kolekcja art déco...
nowa nawierzchnia drogi Nowa droga to efekt...
rowerzystka Ciechanowianie będą mieli...
fragment ulicy z trwającymipracami przy budowie ścieżek rowerowych Trwa budowa nowych ścieżek...
syrena alarmowa zamontowana na zwoleńskim ratuszu mieszkańcy powiatu o...
pielęgniarka trzyma niemowlę w odnowionej sali szpitalnej Oddziały położnictwa i...

Zwoleń stawia na bezpieczeństwo

Dzięki wsparciu unijnemu mieszkańcy powiatu o zbliżającym się zagrożeniu będą informowani za pomocą specjalnego systemu. Chodzi przede wszystkim o zagrożenia pogodowe, ale także chemiczne, np. wyciek amoniaku. W ramach projektu beneficjent kupi siedem syren alarmowych wraz z osprzętem oraz megafony umożliwiające przekazywanie komunikatów głosowych. System będzie zintegrowany z wojewódzkim. Zasięgiem obejmie gminy: Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów i Zwoleń. Projekt przewiduje także spotkania z mieszkańcami, informujące o zagrożeniach w przypadku katastrof czy prewencji, zasadach i rodzajach alarmowania oraz komunikatach ostrzegawczych.

Wartość: 258 tys. zł

Dofinansowanie: 206 tys. zł

Beneficjent: powiat zwoleński

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Trwa rozbudowa Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Bogata kolekcja art déco będzie w niedalekiej przyszłości prezentowana w kamienicy przy ul. Kolegialnej 6. Powstanie tam dział, który obejmować będzie blisko 17 pomieszczeń mieszkalnych. Parter zajmą pojedyncze wnętrza o charakterze jadalnianym (7 pokoi) i sypialnianym (8 pokoi), prezentujące komplety mebli i rzemiosło artystyczne z różnych krajów Europy. Pierwsze piętro zamieni się w kompletne mieszkanie (jadalnię, sypialnię, gabinet, przedpokój, łazienkę i kuchnię). Będzie można tu poczuć klimat domostw polskiej inteligencji i zamożnego mieszczaństwa z lat 20. i 30.  XX w. W rozbudowanym muzeum znajdzie się także miejsce na galerie prezentujące zbiory rzemiosła artystycznego (szkło, ceramikę, metal) oraz bogatą kolekcję mody i biżuterii z tego okresu.

 

Wartość: 8,3 mln zł

Dofinansowanie: 3,4 mln zł

Beneficjent: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Komfortowo i szybko do Kałuszyna 

Odcinek 2,5-kilometrowy nowo powstałej jezdni w Kałuszynie to efekt wspólnych działań mieszkańców i lokalnych władz. W realizacji pomogły także środki unijne, które gmina pozyskała dzięki współpracy z Lokalną Grupą Działania Ziemi Mińskiej. W efekcie powstała asfaltowa jezdnia o szerokości 4,5 m z półmetrowymi poboczami. Skróciła mieszkańcom wsi Mroczki i Falbogi czas dojazdu do Kałuszyna aż o połowę.

 

Wartość: 750 tys. zł

Dofinasowanie: 125 tys. zł

Beneficjent: gmina Kałuszyn (powiat miński)

Źródło: PROW 2014–2020

 

Ścieżki rowerowe w Ciechanowie

Trwa budowa nowych ścieżek rowerowych, chodników oraz modernizacja ponaddwukilometrowego odcinka drogi w ciągu ulic Mazowieckiej i Niechodzkiej. W sumie powstaje 3,6 km ścieżek i 3,8 km chodników. Projekt zakłada budowę 7 zatok autobusowych, 4 parkingów rowerowych w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej i 2 punktów samoobsługi serwisowej, nowe zjazdy, kanalizację deszczową, instalację oświetlenia ulicznego i sygnalizację świetlną.

 

Wartość: 8,7 mln zł

Dofinansowanie: 6,9 mln zł

Beneficjent: miasto Ciechanów  

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Odnowione oddziały szpitala na Bródnie

Kameralne, jedno- lub dwuosobowe pokoje z łazienkami, odnowione sale porodowe – tak wyglądają oddziały położnictwa i neonatologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Było to możliwe dzięki kompleksowej modernizacji, którą sfinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Remont pozwolił wymienić instalacje: centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylacyjną. Udało się także doposażyć oddziały w nowoczesny sprzęt do opieki nad noworodkami i przyszłymi mamami, m.in. centralę nadzoru okołoporodowego z dodatkowym KTG, trzy aparaty USG, w tym jeden z opcją 3D i jeden z dopplerem, aparat RTG przyłóżkowy, nowe inkubatory, w tym inkubator transportowy z respiratorem.

 

Wartość: 13,6 mln zł

Dofinansowanie: 12,8 mln zł

Beneficjent: Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o. w Warszawie

Źródło: budżet województwa

Liczba wyświetleń: 218

powrót