Mazowsze serce Polski nr 6/18
Dla zdrowia
2018.06.12 08:50 , aktualizacja: 2018.06.13 09:32
Autor: Opracowała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Chirurdzy zostają w Ostrołęce
13 lekarzy chirurgów z ostrołęckiego szpitala na początku maja złożyło wypowiedzenia. Nie byli zadowoleni z zarobków, warunków pracy i jej organizacji. Nad oddziałem zawisła groźba zamknięcia z końcem miesiąca. Trójstronne rozmowy przyniosły jednak oczekiwany przez pacjentów efekt. Lekarze zostają!
Było gorąco
Od 12 maja wstrzymano planowe przyjęcia na oddział chirurgii ogólnej. Trafiali tu tylko pacjenci z ostrymi schorzeniami. Sześć dni później oni także mieli być odsyłani z kwitkiem. Na szczęście rozmowy, prowadzone w przededniu planowanego zamknięcia, z przedstawicielami samorządu Mazowsza, dyrekcji placówki i samych zainteresowanych przyniosły zamierzone efekty. Lekarze zdecydowali, że przesuną w czasie złożone wypowiedzenia, czyli będą pracować do 30 września br.
Oczekiwania lekarzy
Pula środków przeznaczonych na pensje dla lekarzy pochodzi z NFZ. Chirurdzy postulowali o podwyżki i zmianę organizacji pracy. Do tej pory w szpitalu dyżury lekarzy trwały w godz. 8.00–20.00 i 20.00–8.00. Lekarz, po 12-godzinnej nocnej zmianie, miał wolne następnego dnia i pół kolejnego. Zdaniem chirurgów taki system nie dawał ciągłości opieki nad pacjentem, tzn. inny lekarz go przyjmował, inny się nim opiekował, a jeszcze inny wypisywał.
Co się zmieni?
Od 1 lipca będą podwyżki.
– W ciągu najbliższych czterech miesięcy wprowadzimy w całym szpitalu jednozmianowy system pracy – mówiła po spotkaniu członek zarządu województwa Elżbieta Lanc – Zależy nam, aby pacjenci mieli zagwarantowaną opiekę całą dobę, więc na chirurgii dyżurować będzie dwóch lekarzy.
Pacjenci mogą zatem odetchnąć z ulgą – oddział funkcjonuje normalnie, a szpital dodatkowo szuka nowych chirurgów. Od 1 czerwca dyrektorem ostrołęckiej placówki jest Paweł Natkowski.
Szpital w Siedlcach ma świętego patrona
Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach otrzymał imię świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w holu placówki odsłonięto tablicę pamiątkową. To symboliczny gest uhonorowania oraz podziękowania za troskę i miłość, jaką Ojciec Święty otaczał chorych i potrzebujących. Podejście papieża Polaka do cierpienia, którego sam doświadczył, sprawiło, że wielu chorych inaczej patrzy na własny ból. Decyzja o wyborze patrona nawiązuje również do przypadającej w przyszłym roku 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II na ziemi siedleckiej.
– W tym czasie w placówce przebywała matka jednej z zakonnic pracujących z Janem Pawłem II. Do punktu pielęgniarskiego zadzwonił sam papież, aby udzielić jej duchowego wsparcia. Przełączony na tryb głośnomówiący pobłogosławił też innych chorych przebywających na oddziale. Tym sposobem najprawdopodobniej jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce, do którego osobiście dzwonił papież – wspomina ówczesna dyrektor placówki Dorota Gałczyńska-Zych.
Pomoc dla dzieci z autyzmem
Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. zaprasza do udziału w bezpłatnym projekcie 60 dzieci w wieku 1,5–15 lat ze zdiagnozowaną chorobą autystyczną z powiatów: warszawskiego, warszawskiego zachodniego, pruszkowskiego, legionowskiego, grodziskiego, otwockiego i piaseczyńskiego. Program zakłada indywidualną pracę z dzieckiem i rodziną, terapię w środowisku domowym (12 miesięcy), powtórną diagnozę po terapii. Przewidziano także szkolenia dla rodziców/opiekunów, personelu medycznego oraz spotkania informacyjno-edukacyjne dla osób z otoczenia pacjenta. Rekrutacja trwa do 30 czerwca br.
Szpital w Radomiu bez bólu
– Cieszę się, że Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu otrzymał, na kolejne 3 lata, certyfikat „Szpital bez bólu” – podkreśla wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak.
Dokument jest potwierdzeniem wprowadzenia najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego. Są to m.in. regularne monitorowanie poziomu bólu, prowadzenie dokumentacji oraz szkolenie personelu medycznego.
Liczba wyświetleń: 156
powrót