Mazowsze serce Polski nr 6/18

Gdzie zdobyć zawód?

2018.06.12 07:30 , aktualizacja: 2018.06.14 10:33

Autor: Justyna Michniewicz, Wprowadzenie: Dorota Mądral

Kobieta siedzi na fotelu dentystycznym. Nad nią, z przyrządami stomatologicznymi pochylają się kobieta i mężczyzna w fartuchach. Policealne szkoły...
Mężczyzna w garniturze Jan Rajczak, radny...

Zbliża się moment,  kiedy wielu uczniów  zakończy naukę w szkołach średnich i zada sobie pytanie: co dalej?

 

Dla tych, którzy wahają się z decyzją co do rozwoju zawodowego, policealne szkoły medyczno-społeczne, prowadzone przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, przygotowały interesującą ofertę. W placówkach tych można podjąć bezpłatną naukę w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym. Zapewniają profesjonalną kadrę medyczną i społeczną oraz dobrze wyposażone sale. Można tam zdobyć zawód m.in.: kosmetyczki, masażysty, opiekunki środowiskowej, dziecięcej, osoby starszej lub niepełnosprawnej, higienistki i asystentki stomatologicznej, ortoptystki, protetyka słuchu, technika sterylizacji medycznej lub elektrokardiologa czy terapeuty zajęciowego.

 

Zawód pierwszej potrzeby

Jak pokazują dane „Barometru zawodów 2017” (opracowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej), na Mazowszu nadal jest zapotrzebowanie na zawody medyczne i społeczne na lokalnym rynku pracy. Dlatego Medyczna Szkoła Policealna w Mińsku Mazowieckim postanowiła rozszerzyć swoją działalność o kursy w systemie zaocznym. Od nowego roku szkolnego powstanie Medyczna Szkoła Policealna dla Dorosłych. Razem tworzyć będą Zespół Medyczno-Społecznych Szkół Policealnych.

 

W semestrze zimowym nowa placówka zamierza ogłosić nabór na kierunki: technik usług kosmetycznych, terapeuta zajęciowy, opiekunka dziecięca oraz asystent osoby niepełnosprawnej. Planowany jest również nabór na zajęcia w systemie stacjonarnym na kierunku technik masażysta. Oferta skierowana jest zwłaszcza do osób pracujących, które chciałyby zdobyć nowy zawód lub się przekwalifikować. Tworzona jest również z myślą o tych, którzy mają problemy na rynku pracy. Jest wreszcie szansą na zdobycie zawodu dla tegorocznych absolwentów szkół średnich, którzy chcieliby równolegle z nauką podjąć pracę.

 

Radni podjęli decyzję

Te argumenty przekonały Komisję Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie utworzenia Medycznej Szkoły Policealnej dla Dorosłych i Zespołu Medyczno-Społecznych Szkół Policealnych w Mińsku Mazowieckim.


OPINIA

Jan Rejczak, radny województwa (PiS)

Kształcenie w zawodach medycznych i społecznych jest bardzo potrzebne i perspektywiczne. Medyczne szkoły policealne, prowadzone przez samorząd Mazowsza, są do tego doskonale przygotowane. Jakiś czas temu (jako radni) byliśmy na wyjazdowym posiedzeniu z komisją edukacji w jednej z takich szkół – w Radomiu. Jako radomianin znam tę placówkę od lat, ale znam też kolejne pokolenia jej znakomitych absolwentek i absolwentów. Komisja z satysfakcją potwierdziła, że wyposażenie laboratoriów, pracowni i sal do nauki zawodów jest na bardzo wysokim poziomie. Szkoła stara się nadążać za najnowszymi wymaganiami i technologiami. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalną kadrę, co jest gwarancją dobrego przygotowania do wykonywania zawodu.

 

Liczba wyświetleń: 107

powrót