Mazowsze serce Polski nr 5/19

O tym się mówi - miesiąc na Mazowszu

2019.05.20 12:50 , aktualizacja: 2019.05.28 11:31

Autor: Wybrała Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • trzy osoby podpisują dokumenty Umowy z reprezentantami...
  • laureatka trzyma w ręku voucher, który otrzymała Izabela Stelmańska (fot....
  • maskotka wiewórka w czapce i kubraczku kolejarza Maskotka WKD (fot. arch....
  • Uśmiechnięte dziewczyny z medalami na szyjach stoją przed tortem Laureatki Światowych...
  • zdjęcie portretowe Adam Struzik (fot. arch....
  • osoba telefonem komórkowym fotografuje placuszki z truskawkami Do 7 czerwca można nadsyłać...

Samorząd województwa przekazał 38 mln zł na drogi

Dzięki środkom z PROW 2014–2020 mazowieckie gminy zrealizują 40 zadań w ramach konkursu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”.

 

Powiaty, gminy albo ich związki mogły się ubiegać o dofinansowanie w wysokości do 63,63 proc. kosztów kwalifikowalnych, maksymalnie do 3 mln zł.

– Kolejne środki unijne w ramach PROW, które trafiają do mazowieckich beneficjentów. To inwestycje ważne i oczekiwane przez mieszkańców. Jestem przekonana, że lepsza jakość dróg przełoży się na bezpieczeństwo naszych mieszkańców – podkreśliła członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

 

Inwestycje realizowane będą na terenie gmin: Sobolew, Klembów, Garwolin, Mińsk Mazowiecki, Grójec, Korczew, Brok, Strachówka, Grudusk, Wąsewo, Pokrzywnica, Jadów, Czerwińsk nad Wisłą, Bodzanów, Strzegowo, Olszewo-Borki, Łyse, Różan, Kowala, Pułtusk, Osieck, Rościszewo, Mokobody, Latowicz, Garbatka-Letnisko, Kałuszyn, Błędów, Żelechów, Długosiodło, Raciąż, Belsk Duży, Kotuń, Dębe Wielkie, Małkinia Górna, Ostrów Mazowiecka, Szydłowiec, Mszczonów, Jabłonna, a także powiatu węgrowskiego oraz miasta i gminy Pilawa.

 

Jest praca w Konstancinie-Jeziornie

Zespół Szkół Specjalnych w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie poszukuje nauczycieli języka angielskiego (niepełny etat 16/18), matematyki (pełny etat 18/18) oraz wychowawcy zajęć pozalekcyjnych (pełny etat 24/24). Placówka oferuje zatrudnienie od 1 września br. na podstawie umowy o pracę (w oparciu o przepisy Ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela). Termin składania ofert upływa 7 czerwca br.

 

Sukces naszego eksperta!

Izabelę Stelmańską z urzędu marszałkowskiego wyróżniono w konkursie MP Power Awards. To prestiżowa nagroda w branży eventowej. Gratulujemy!

 

KALEJDOSKOP

  • 100-lecie nadania nazwy świętuje Legionowo. Z tej okazji 11 maja odbyła się gra terenowa nawiązująca do przeszłości miasta.
  • prawie 637 tys.   przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wyliczyła w sezonie grypowym na całym Mazowszu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.
  • 49 tras znajduje się w letnim rozkładzie Ryanaira z portu Warszawa-Modlin. Przewoźnik zapowiedział, że w tym roku przewiezie ponad 3 mln pasażerów.

 

Dzień Dziecka z Wukadką

Imprezę zaplanowano na trzy dni (od 30 maja do 1 czerwca). Warszawska Kolej Dojazdowa Sp. z o.o. przy współpracy z Radiem Bogoria będzie rozdawać maskotki spółki. To wiewiórka – zwinna i szybka jak „WUKADKA”. Dodatkowo w kasach WKD 1 czerwca będą rozdawane lizaki oraz cukierki dla najmłodszych pasażerów.

 

 

Sukces Mazowszan na olimpiadzie specjalnej

Podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi i Dubaju złote medale zdobyli: kobieca reprezentacja Polski w piłce nożnej z Płońska oraz Sebastian Jędrzejewski z Nowego Miszewa, który wywalczył 3 złote medale w dwuboju siłowym (niestety, medalista krótko po powrocie do kraju, zmarł nagle w wieku 33 lat). Zwycięstwa paraolimpijczyków to też zasługa ośrodków, do których uczęszczali i gdzie znaleźli motywację: płońska sekcja, która działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Płońsku, oraz Dom Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie (Sebastian Jędrzejewski uczestniczył w tamtejszych Warsztatach Terapii Zajęciowej).

 

Smakosze-fotografowie poszukiwani

Ci, którzy lubią uwieczniać na zdjęciach smakowitość dań i są pasjonatami kuchni regionalnej, mają okazję zaprezentować swoje prace w Mazowieckim Konkursie Fotografii Kulinarnej. Nabór trwa do 7 czerwca br.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach tematycznych, podzielonych na 10 podkategorii. Wśród nich m.in.: produkty mleczne, mięsne, rybne, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, miody, gotowe dania i potrawy, napoje. Swoje pomysły wraz z wypełnionym formularzem konkursu należy nadsyłać na adres: .

 

Cytat miesiąca

W maju świętowaliśmy 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

– Ostatnich 15 lat to był bardzo dobry czas dla kraju i dla Mazowsza. Dzięki środkom z UE udało się nam zwodociągować i skanalizować wiele wsi, wybudować drogi, wyposażyć szpitale, stworzyć fantastyczne placówki kulturalne, a także przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Po piętnastu latach od wejścia Polski do UE fundusze wspólnotowe nadal są jednym z najważniejszych źródeł finansowania inwestycji na terenie całego kraju – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Trzeba pamiętać, że jako kraj wpłaciliśmy 51,8 mld euro składek, a otrzymaliśmy z UE w ramach różnych programów trzykrotnie więcej –159,4 mld euro. Poza tym członkostwo w UE to także gwarancja naszego bezpieczeństwa i możliwość wpływania na ważne sprawy czy kształtowania prawa. Na tym nie koniec. W Brukseli cały czas trwają prace nad nowym budżetem. Chcemy, aby Komisja Europejska oparła go na istniejącym od 1 stycznia 2018 r. podziale statystycznym, w którego ramach wyodrębnione zostały dwa regiony: warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny.

 

LICZBA MIESIĄCA

718 tys. pasażerów obsłużył w pierwszym kwartale br. Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

 
 

Liczba wyświetleń: 205

powrót