Mazowsze serce Polski nr 5/19

Tym żyje samorząd

2019.05.20 12:10 , aktualizacja: 2019.05.28 11:32

Autor: Wybrała Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Samorządowcy stoją przed zdjęciem wizualizacji budynku Tak ma wyglądać wspólny...
strzałka w górę uformowana ze stojących ludzi Rating województwa pnie się...

W Ciechanowie samorządy pod jednym dachem

Ciechanów wzbogaci się o nowoczesny, reprezentacyjny, energooszczędny i przyjazny mieszkańcom budynek. Taka ma być nowa, wspólna siedziba ciechanowskiego starostwa i instytucji Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Porozumienie zakłada współpracę urzędu marszałkowskiego i ciechanowskiego starostwa w sprawie wspólnej budowy budynku administracyjnego. Starostwo wystąpi o warunki zabudowy, które ostatecznie zadecydują o wielkości inwestycji. Urząd marszałkowski zakłada, że znajdzie się tu przestrzeń dla wszystkich funkcjonujących w Ciechanowie instytucji samorządu województwa, a zatem delegatury urzędu marszałkowskiego, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego, Biblioteki Pedagogicznej czy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W gmachu znajdzie się też nowoczesna, multimedialna sala konferencyjna na około 200 osób, której od lat brakuje w Ciechanowie.

 

Mniejsze bezrobocie

Stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie mazowieckim spadła. W marcu wskaźnik ten wyniósł 4,9 proc. i obniżył się o 0,6 p. proc. w skali roku. Jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie, na Mazowszu pod koniec kwartału było 139 tys. zarejestrowanych bezrobotnych.

 

Ilu urzędników?

Urzędników samorządowych ubywa, a państwowych przybywa – tak podaje GUS. Tych pierwszych w 2018 r. było 254,2 tys. (prawie 2,1 tys. mniej niż w 2017 r.). W administracji państwowej natomiast w ub.r. pracowało 173,2 tys., a 171 tys. w 2017 r.

 

Mazowsze ciągle w górę!

Agencja Fitch potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi[1] województwa mazowieckiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej i w walucie krajowej na poziomie „A-”. Długoterminowy rating krajowy województwa

z poziomu ,,AA+(pol)” wzrósł do „AAA(pol)”. Ich perspektywa jest stabilna. Potwierdzenie ratingów oznacza, że Mazowsze nie tylko utrzymuje solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność, ale też to, że zadłużenie bezpośrednie będzie spadać.

 

 

[1] Rating – proces oraz wynik oceny ustalonej przez wyspecjalizowaną firmę (agencję ratingową) po przeprowadzeniu procedury ratingowej według kryteriów określonych przez daną agencję dla wszystkich badanych obiektów

 

 

Liczba wyświetleń: 105

powrót