Mazowsze serce Polski nr 5/18
Z piskiem opon – Ruszył Tor Modlin
2018.05.16 09:10 , aktualizacja: 2018.05.23 15:08
Autor: Krzysztof Jordan (Tor Modlin), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz
- Podczas otwarcia Toru...
- Twórcy Toru Modlin (od...
- Tor Modlin to dobre miejsce...
- Mistrz rajdowy Leszek Kuzaj...
- Tor Modlin stał się nowym...
- Otwarcie toru uświetnił...
- Tor Modlin stwarza warunki...
- Płyty poślizgowe pozwalają...
- Nadal nie brak fanów...
Pięć modułów treningowych, cztery płyty poślizgowe, szarpak, dwa tory o łącznej długości 4 km oraz gwarancja szkoleń i emocji na najwyższym poziomie. Tak w skrócie można opisać Tor Modlin – nowoczesny ośrodek doskonalenia techniki jazdy, który w kwietniu oficjalnie rozpoczął działalność.
Położony 36 km od centrum Warszawy, w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego Modlin, ośrodek powstał dla osób, dla których pojazd jest czymś więcej niż tylko środkiem do przemieszczania się. Można tu podszkolić umiejętności, nauczyć się bezpiecznego poruszania samochodem oraz poćwiczyć jazdę sportową.
– Chcemy dawać emocje, ale przede wszystkim poprawiać bezpieczeństwo na naszych drogach. Nie tylko w województwie mazowieckim, ale całym kraju. Będziemy szkolić tak, by kierowcy z Warszawy i okolic byli postrzegani w całej Polsce jako jeżdżący bezpiecznie, ale jednocześnie dynamicznie i w sposób inteligentny – obiecuje Rafał Zięba, prezes Toru Modlin.
– Mamy wspaniały, nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt. Głęboko wierzę, że w niedługim czasie nasz ośrodek zostanie numerem jeden wśród centrów szkoleniowych tego typu w Polsce – dodaje Leszek Kuzaj, czterokrotny rajdowy mistrz Polski, który blisko współpracuje z Torem Modlin i jest jego ambasadorem.
Gotowi na każde zagrożenia
W ofercie ośrodka znajdują się propozycje zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Wśród zajęć są kursy bezpiecznej jazdy o różnym stopniu zaawansowania, szkolenia jazdy ekonomicznej i defensywnej, a także swobodne treningi jazdy sportowej. Wszystko odbywa się pod nadzorem instruktorów z dużym doświadczeniem.
– Zależy nam, by podnosić umiejętności i bezpieczeństwo osób, które będą się u nas szkolić. Chcemy, żeby wzrosła u nich świadomość tego, co dzieje się i może wydarzyć podczas jazdy samochodem. Będziemy uczyć rozpoznawania zagrożeń na drodze, by nasi goście mogli ich unikać, a jednocześnie potrafili lepiej panować nad samochodem. Damy wskazówki przydatne w jeździe codziennej – mówi Leszek Kuzaj.
Jednocześnie Tor Modlin to miejsce na dobrą zabawę. – Jeśli zbierzemy grupę osób, które spędzą z nami na torze cały dzień, to zapewniam, że wrócą spokojnie do domów. Dadzą upust emocjom na torze, pod opieką instruktora i w bezpiecznych warunkach, a nie za zakrętem czy na rondzie. A podczas szkoleń przekonają się, jak reakcje pojazdu zmieniają się wraz ze wzrostem prędkości i czym może się skończyć szarżowanie – dodaje doświadczony sportowiec.
Kuzaj jak w rajdzie
Niezależnie od wybranej aktywności, goście Toru Modlin mają do dyspozycji nowoczesną infrastrukturę. W części szkoleniowej znajduje się pięć modułów treningowych z czterema płytami poślizgowymi, szarpakiem oraz mokrymi i suchymi przeszkodami. Tor sportowo-treningowy sąsiaduje z wielofunkcyjnym budynkiem z salami konferencyjnymi i szkoleniowymi, garażami, krytą trybuną, tarasami widokowymi oraz telebimem.
– Robimy wszystko, by w każdej dziedzinie zapewnić najwyższe standardy. Myślę tu o instruktorach, szkoleniach, bezpieczeństwie na obu torach... Chcemy również dać gościom niezapomniane wrażenia i pozytywne emocje – zapewnia Leszek Kuzaj.
– Jestem bardzo zmobilizowany do działania. Tak jak podczas mojej kariery kierowcy rajdowego, kiedy zawsze dążyłem do zwycięstwa, teraz też liczę, że wyjątkowy system naszych szkoleń przyniesie nam sukces. Miałem już kilka okazji podzielić się swoim doświadczeniem i umiejętnościami z gośćmi naszego ośrodka. Będę dumny, jeśli wspólnie z teamem Toru Modlin będziemy skutecznie uświadamiać kierowcom, jak ważne jest doskonalenie techniki jazdy, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa nas wszystkich – podkreśla Kuzaj.
Od razu błysk w oczach
Powstanie Toru Modlin to inicjatywa Samorządu Województwa Mazowieckiego. – Wiedzieliśmy, że bardzo potrzebny jest nowoczesny ośrodek, w którym kierowcy będą mogli doskonalić się w niełatwej przecież sztuce prowadzenia samochodu. Dzisiaj oddajemy im do dyspozycji Tor Modlin. Oddajemy z nadzieją, że będzie to atrakcyjne miejsce do spędzenia czasu i połączenia przyjemnego z pożytecznym – wyjaśnia Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
– Kiedy parę lat temu kilku kolegom z urzędu marszałkowskiego przedstawiłem pomysł budowy takiego miejsca, to patrząc na błysk w ich oczach wiedziałem, że to musi się udać. I dziś mamy najnowocześniejszy ośrodek tego typu w tej części Europy – cieszy się Waldemar Kuliński, sekretarz województwa – dyrektor urzędu, który był inicjatorem inwestycji.
Ścigali się zawodowcy
Nowoczesna infrastruktura i wielofunkcyjność, w połączeniu z dogodną lokalizacją, sprawiają, że Tor Modlin jest również doskonałym miejscem na organizację wydarzeń takich, jak zawody sportowe, prezentacje, szkolenia czy imprezy integracyjne. Świadczą o tym choćby projekty, które już się tutaj odbyły: część prestiżowego Rajdu Barbórka, zawody z cyklu Classicauto Cup, Avalon Extreme Race Day Cup, zorganizowany przez Toyotę Media Cup czy szkolenia oraz prezentacje firmy Bridgestone.
– Jestem przekonany, że pierwsza wizyta na Torze Modlin zachęci do kolejnych przyjazdów do nas. Samych szkoleń dotyczących bezpieczeństwa mamy kilka etapów, a później są jeszcze zajęcia z jazdy ekonomicznej, defensywnej... Zapraszamy też na jazdę nieco szybszą, dającą wielką frajdę i adrenalinę, bo temu służy nasz tor sportowo-treningowy. Mam nadzieję, że – używając przenośni motoryzacyjnej – po krótkim okresie na dotarcie już wkrótce będziemy pracować na pełnych obrotach – mówi prezes Rafał Zięba.
Nie tylko Tor Modlin
Specjalny obiekt to ukoronowanie działań Samorządu Województwa Mazowieckiego, służących podniesieniu bezpieczeństwa. Zaczęły się one od akcji „Bezpieczna droga do szkoły” (w latach 2011–2016), poprzez kampanię edukacyjną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” (trwającą od 2014 r.), po wszystkie działania szkoleniowe podejmowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Warszawie, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie i Ostrołęce.
LICZBY
- 783 m² powierzchni mają sale szkoleniowe i konferencyjne
- 220 m ma najdłuższa prosta na torze sportowo-treningowym
- 170 m to długość pierścienia poślizgowego
- 150 miejsc siedzących na trybunie toru
- 100 m wynosi długość największej płyty poślizgowej
- 27 m² powierzchni ma telebim
- 20 m szerokości ma największa płyta poślizgowa
Liczba wyświetleń: 377
powrót