Mazowsze serce Polski nr 4/20

Filozofia HELP w czasie kwarantanny

2020.04.14 12:00 , aktualizacja: 2020.04.14 15:15
Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
mężczyzna w sportowym stroju pozuje do zdjęcia, widok z góry Piotr Kaczmarek zapewnia,...

Utrzymanie formy poprzez regularne ćwiczenia fizyczne, zdrowe odżywianie oraz kontrolę stresu nabiera dziś szczególnego znaczenia. Bazą do wprowadzenia zdrowych zmian w życiu może być filozofia HELP.

 

Jak to rozumieć? Zdrowie (Health) jest dostępne dla każdego (Everyone), w każdym okresie życia (Lifetime) i ma charakter indywidualny (Personal).

 

Nasz ekspert: Piotr Kaczmarek, absolwent AWF w Warszawie, dyplomowany Instruktor Rekreacji Ruchowej i Kulturystyki, w przeszłości zawodnik CWKS Legia i AZS AWF Gdańsk, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegach sprinterskich

 

Zaostrzenia dotyczące zakazu opuszczania domów i mieszkań sprzyjają leniuchowaniu i częstym kursom z kanapy do lodówki. Przychodzi jednak moment, kiedy wyskakujemy z pidżamy i uświadamiamy sobie, że z naszymi ubraniami coś jest nie tak. Albo raczej w naszym ciele zaszły „zmiany”, których jak najszybciej chcemy się pozbyć. W pierwszym odruchu rzucamy się na mordercze treningi dostępne online.

– Nie tędy droga. Właściwe przygotowanie do ćwiczeń obejmuje również naukę cierpliwości. Korzyści odnoszone ze wszystkich form aktywności fizycznej są największe, kiedy stopniowo zwiększamy obciążenie organizmu – przekonuje nasz ekspert, trener Piotr Kaczmarek.

 

Więcej nie zawsze znaczy lepiej

Niektórzy błędnie uważają, że jeśli osiągnęli już dobre zdrowie i kondycję, to będą je mieć zawsze. Nie jest to prawdą. Istnieją dowody na to, że utrzymanie korzyści zdrowotnych wymaga mniejszej aktywności fizycznej niż ich osiąganie. Poza tym, jeśli nie będziemy regularnie ćwiczyć, wszystkie osiągnięte wcześniej korzyści będą stopniowo zanikać. Gdy pozwoliliśmy sobie na przerwę w aktywności, na początek skorzystajmy raczej z małych dawek ćwiczeń. Zbyt intensywny ruch w takiej sytuacji nie jest wskazany.

 

Na efekty trzeba poczekać

Często rozpoczynając ćwiczenia, spodziewamy się natychmiastowych rezultatów. Oczekujemy, że w ciągu kilku dni stracimy dużo tłuszczu lub znacznie poprawimy siłę mięśni. Jednak znacząca poprawa naszej kondycji fizycznej i związane z nią korzyści zdrowotne uwidaczniają się po kilku tygodniach. Chociaż niektórzy widzą efekty natury psychicznej, takie jak „czuję się lepiej” czy „mam poczucie spełnienia”, niemal natychmiast po rozpoczęciu regularnych ćwiczeń. Jednak zmiany fizjologiczne wymagają znacznie dłuższego czasu, aby były zauważalne. Najważniejsze jest rozpoczynać powoli, wytrwać w tym i cieszyć się sobą.

 

Warto wiedzieć

Określenie FIT pochodzi od pierwszych liter trzech angielskich słów – częstotliwość  (frequency), intensywność  (intensity) i czas (time). Chodzi zatem o pewną regularność. Bycie FIT to nie rygor na tydzień, miesiąc czy rok. To świadome wybory, z których powinniśmy czerpać radość.

 

Recepta na długowieczność

Ludzie regularnie prowadzący umiarkowaną aktywność fizyczną mają niższą wartość ogólnego wskaźnika zgonów w porównaniu z tymi, którzy wiodą siedzący tryb życia i nie są w ogóle aktywni.

 

Liczba wyświetleń: 111

powrót