Mazowsze serce Polski nr 4/20

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2020.04.14 12:15 , aktualizacja: 2020.04.14 15:14

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • plakat z napisem dotyczącym przedłużenia terminu naboru do 30 czerwca oraz logotypami Mazowsza i BOM Projekty w ramach BOM można...
  • zdjęcie portretowe kobiety (do pasa) Dr Grażyna Cholewińska,...
  • kobieta płaci przez internet za zakupy, widok z góry na laptop i głowę kobiety W czasie koronawirusa...
  • widok na dłonie trzymające smartfon, za pośrednictwem którego robione jest zdjęcie potrawy Na zgłoszenia do...

Aktywne sołectwa poszukiwane

Czas na zgłoszenia najaktywniejszych sołectw do konkursu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich „Sukcesy widać po sąsiedzku” mija 30 kwietnia. Pula nagród to 30 tys. zł. Szczegóły na mazowieckie.ksow.pl. Najlepsze będą opublikowane w podręczniku.

 

Liczba miesiąca 150 mln zł

Tyle pieniędzy na walkę z koronawirusem przeznaczył Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach rezerwy kryzysowej i środków z RPO WM 2014–2020 (stan na 10 kwietnia br.)

 

Kulinaria w kadrze

Upowszechnienie mody na fotografię kulinarną jako formę podróży przez świat pełen smakołyków kuchni mazowieckiej, kolorów i struktur. To założenia Mazowieckiego Konkursu Fotografii Kulinarnej. Czas na zgłoszenia mija 29 maja. Więcej na mazovia.pl (zakładka konkursy/szkolenia).

 

„Mazowsze“ ambasadorem

29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To wielkie święto m.in. Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Grupa występowała już prawie w 300 miejscach na świecie, dzięki czemu rozsławia nasz region. Tancerze i soliści jednego z najpopularniejszych zespołów wszędzie spotykają się z miłym przyjęciem. Wielkie brawa!

 

Temat miesiąca. Terminy związane z BOM wydłużone.

Mamy więcej czasu na przygotowanie projektów!

– To odpowiedź na płynące od mieszkańców sygnały i prośby. Chcemy dać Mazowszanom czas na przygotowanie dobrych projektów, ale też i może przede wszystkim na bezpieczne zebranie poparcia dla swoich przedsięwzięć. Wszyscy musimy w tej niełatwej sytuacji zachowywać się odpowiedzialnie – podkreśla Marta Milewska, rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego.

Dzięki zmianom na składanie projektów i zbieranie podpisów poparcia mamy czas do 30 czerwca br. Pomysły będą później poddane ocenie formalnej i merytorycznej. Listę przedsięwzięć wybranych do realizacji poznamy do 16 października br. Zarząd Mazowsza zmienił harmonogram Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Było to konieczne ze względu na ograniczenia, jakie są związane z epidemią.

 

Solidarność i współdziałanie wygrają z wirusem!

Wirus z Wuhan zaatakował niemal całe Mazowsze. Z bardzo trudną sytuacją musiały się zmagać zwłaszcza dwie mazowieckie lecznice. Mowa o szpitalu bródnowskim w Warszawie oraz Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. To właśnie tu były jedne z największych ognisk epidemii w kraju. Wielu pacjentów zarażało wirusem, choć sami przechodzili chorobę bezobjawowo.  Dodatkowo w szpitalach brakowało kadry medycznej (wielu pracowników, np. radomskiej placówki, przebywało na kwarantannie albo opiekowało się małoletnimi dziećmi). Na szczęście  reakcja samych placówek, samorządu Mazowsza, firm, a także mieszkańców była błyskawiczna. Szybko dotarło wsparcie chociażby w postaci niezbędnego sprzętu czy materiałów ochronnych. Sytuacja w placówkach się normuje. 

 

Cytat miesiąca

– Jako specjalista z 30-letnią praktyką mogę powiedzieć, że jeżeli kiedykolwiek ludzkość będzie miała ryzyko poważnego zagrożenia, to wcale nie będzie to broń atomowa, nie kolejna wojna światowa, tylko właśnie atak wirusów. One są mądrymi organizmami, potrafią ominąć ludzką wiedzę i doświadczenie, żeby się wymknąć spod kontroli. I to już widzimy na podstawie ostatnich epidemii, czy to ebola, SARS, świńskiej grypy. Wirus wymyka się spod ludzkiej kontroli, robi co chce i śmieje się z człowieka – powiedziała w wywiadzie dla polskatimes.pl[1] dr Grażyna Cholewińska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

 

Kalejdoskop

  1. 86 tys. pozwoleń na pracę cudzoziemców wydano w województwie mazowieckim w 2019 r. To o 8 proc. więcej niż w poprzednim roku (dane GUS).
  2. 13 marca ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.
  3. do 30 kwietnia przedłużony został termin naboru wniosków w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza. 

 

Radni w obronie Pawła Obermeyera

Mazowieccy radni Koalicji Obywatelskiej protestują przeciwko zwolnieniu ich sejmikowego kolegi Pawła Obermeyera (PSL) z funkcji dyrektora płońskiego szpitala. Jak podali w oświadczeniu, wydaje się, że Zarząd Powiatu Płońskiego wykorzystał sytuację epidemii do decyzji kadrowej.

–  Bez konkretnego uzasadnienia zakwestionowana i zdyskredytowana została wieloletnia, niezwykle kompetentna, skuteczna i pełna sukcesów działalność lekarza Pawła Obermeyera jako profesjonalnego dyrektora, organizatora i menadżera płońskiego szpitala. Wszystko wskazuje na to, że decyzja ma podłoże polityczne, gdyż Paweł Obermeyer jest też radnym sejmiku województwa –  mówi Bartosz Wiśniakowski, wiceprzewodniczący klubu radnych KO w sejmiku.

Marszałek Adam Struzik dodaje: –  Kiedy pacjenci najbardziej potrzebują bezpieczeństwa i dobrej organizacji, starosta związany z PiS usuwa wieloletniego i cenionego dyrektora. Brak słów... 

 

Wspierajmy naszych!

Koronawirus jest niebezpieczny nie tylko dla zdrowia, ale także dla gospodarki. W trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy, a w konsekwencji również ich pracownicy. Mamy wpływ na niwelowanie niekorzystnych efektów nieuniknionego kryzysu. Róbmy zakupy i zamawiajmy usługi realizowane przez rodzime firmy! Dla nas to żaden wysiłek, dla przedsiębiorców to ich być albo nie być.

 

 

 

[1] Anita Czupryn, Nie zwiększymy liczby testów, bo nie ma kto ich robić, mat. na polskatimes.pl z 21 marca 2020.

Liczba wyświetleń: 94

powrót