Mazowsze serce Polski nr 4/19

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2019.04.16 12:05 , aktualizacja: 2019.04.17 08:11

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • uśmiechający się mężczyzna trzyma w dłoni statuetkę, a drugą ręką macha Osobowością roku 2019 jest...
  • zdjęcie portetowe kobiety w czerwonej sukni Janina Ewa Orzełowska, fot....
  • 8. Europejski Szczyt Miast...
  • plakat ze skarbonką z pieniędźmi i informacjami o akcji W akcję PCK włączył się...
  • policjant stoi przed radiowozem, patrzy w dal Krzysztof Grzemiński,...

Liczba miesiąca

170 mln zł to dodatkowa kwota, jaką podczas marcowego sejmiku radni województwa mazowieckiego przeznaczyli na inwestycje w regionie.

 


 

Gorączka złota PCK

Urząd marszałkowski włączył się w organizowaną przez Mazowiecki Oddział Okręgowy PCK akcję „Gorączka Złota PCK”, która polega na zbieraniu monet 1-, 2- i 5-groszowych. Zostaną one przeznaczone na organizację letniego wypoczynku i zajęcia pozaszkolne dla dzieci z Mazowsza. Grosze można wrzucać do słojów w punktach kancelaryjnych i delegaturach urzędu. Akcja trwa do 24 maja br. Wesprzyjmy szczytny cel!

 


 

„Osobowością Roku 2019” jest...

marszałek  Adam Struzik. Wśród tegorocznych laureatów znalazły się także dwie samorządowe instytucje kultury – Warszawska Opera Kameralna oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Plebiscyt nagradza wybitne osoby ze świata biznesu, sportu, nauki, kultury i mediów.

Kapituła doceniła dotychczasowe dokonania marszałka, zarówno na arenie polskiej, jak i międzynarodowej. Od ponad 20 lat jest on czynnie zaangażowany w życie społeczno-polityczne Mazowsza i Polski. Animuje współpracę kulturalną, naukową i biznesową w województwie mazowieckim. Inicjuje projekty i programy związane m.in. ze zwiększeniem innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu, e-rozwojem, bezpieczeństwem, służących ochronie i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego.

 


 

Nowodworski siłacz

Kto jest jednym z najsilniejszych mundurowych w kraju? Policjant drogówki z Nowego Dworu Mazowieckiego! To st. sierż. Krzysztof Grzemiński, który wyczynowo trenuje sporty siłowe. Podczas marcowych Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Zalesiu w kategorii do 100 kg, w tzw. martwym ciągu, osiągnął drugi rezultat z wynikiem 262,5 kg, a w kwietniu w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Siedlcach – 270 kg, a także dwa drugie miejsca: w klasyfikacji mundurowych w trójboju siłowym i drużynowo z trenerem. Na swoim koncie ma jeszcze 5 medali – 4 złote i jeden brązowy. Zdobył je w ubiegłym roku na Mistrzostwach Europy w Trójboju Siłowym. Jesteśmy dumni!

 


 

Kalejdoskop

  1. 26 proc. całkowitego poboru wody w Polsce przypada na Mazowsze. Jak podaje GUS, w 2017 r. zużyliśmy jej aż 2665 hm³, tymczasem w lubuskim tylko 93 hm³.
  2. 15-milionowego pasażera obsłużył w marcu Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin. W ciągu niecałych 7 lat funkcjonowania zwiększył znacznie liczbę odprawianych podróżnych, co związane jest z bogatą ofertą przewozową, dostosowaną do potrzeb klientów.
  3. 500 tys. biletów przez internet sprzedały „Koleje Mazowieckie – KM” Sp. z o.o. Półmilionowy bilet zakupiła Pani Aleksandra, która na co dzień studiuje w Łodzi, a w weekendy wraca do rodzinnego Mińska Mazowieckiego.

 


 

Świętujmy Zielony Tydzień

13 maja rozpocznie się Green Week EU 2019. Zapraszamy na piknik naukowo-środowiskowy, który odbędzie się w ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie (ul. Dobra 56/66), w godz. 10.00–15.00. Dla gości przygotowano mnóstwo atrakcji związanych z ochroną środowiska, niecodzienne pokazy i odkrywcze warsztaty oraz drobne, ale zaskakujące upominki. Organizatorami wydarzenia są województwo mazowieckie i Komisja Europejska. Wstęp wolny!

 


 

Jest Deklaracja Bukareszteńska

Wspólnota Europejska stanęła w obliczu poważnego kryzysu – związanego zarówno z brexitem, jak i z eurosceptycznymi nastrojami w krajach – podkreślali uczestnicy 8. Europejskiego Szczytu Miast i Regionów. W opinii Komitetu Regionów odpowiedzią ma być zwiększenie roli samorządów, a poprzez to maksymalne zbliżenie do każdego mieszkańca Wspólnoty.

– W dzisiejszej sytuacji nie da się realizować nawet największych polityk unijnych, polityki spójności, wspólnej polityki rolnej – bez zaangażowania obywatela i samorządu lokalnego, podstawowej Wspólnoty – przekonuje marszałek Adam Struzik.

Szczyt zakończył się przyjęciem deklaracji, w której jako naczelne cele UE na najbliższe lata wskazano m.in. wzmocnienie demokratycznej podstawy Unii Europejskiej.

 


 

Cytat miesiąca

W kwietniu ruszyły nabory na programy wsparcia Samorządu Województwa Mazowieckiego, który przeznaczył na nie w sumie 80 mln zł.

– Chcemy, żeby mazowieckie wsie i małe miejscowości rozwijały się, a warunki życia nie odbiegały od tych w mieście. Nasze programy wsparcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co pokazuje, że samorządy mają świadomość, że inwestycje są potrzebne i wiedzą, gdzie szukać środków zewnętrznych. Chociaż są to niewielkie granty, to pozwalają na wykonanie ważnych dla mieszkańców inwestycji. Są to nie tylko programy infrastrukturalne, jak budowa dróg czy obiektów sportowych. Dofinansowujemy też m.in. zakup instrumentów dla zespołów ludowych czy doposażenie bibliotek w książki i sprzęt komputerowy. W tym roku rozszerzamy nasze wsparcie o ogródki działkowe, pracownie informatyczne i językowe oraz program ochrony powietrza – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 


 

Startuj z Mazowsza

To nazwa konkursu dla mazowieckich start-upów. Ma on zainspirować rozwój nowych firm w regionie. Na laureatów czekają nagrody finansowe o łącznej wartości 60 tys. zł. Mogą też liczyć m.in. na wyjazd do USA na tygodniowy program akceleracji. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 maja br. Więcej o konkursie na stronie: www.innowacyjni.mazovia.pl/dzialania/startuj-z-mazowsza.

 


 

5 mln zł na Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

To pilotażowy program Samorządu Województwa Mazowieckiego, którego celem jest poprawa jakości powietrza. O pomoc będą mogły się ubiegać gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie. Dofinansowanie zadania może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowanych i nie powinno przekroczyć 200 tys. zł. Przyznane środki gminy mogą wykorzystać m.in. na zakup narzędzi do kontroli palenisk domowych, tworzenie terenów zielonych czy zakup systemów służących do informowania o jakości powietrza. Wsparcie będzie mogło być przeznaczone także na zakup oczyszczaczy powietrza do budynków użyteczności publicznej i działania edukacyjno-informacyjne. Na ten cel samorząd Mazowsza przyznał 5 mln zł wsparcia. Nabór wniosków potrwa do 15 maja br. Szczegółowe informacje na: www.powietrze.mazovia.pl oraz www.mazovia.pl.

Liczba wyświetleń: 243

powrót