Mazowsze serce Polski nr 4/18
Okazja dla studentów: płatne „Praktyki u marszałka”
2018.04.18 08:20 , aktualizacja: 2018.04.18 13:43
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz
Masz za sobą pierwszy rok studiów na jednej z mazowieckich uczelni? Chcesz zdobyć doświadczenie zawodowe, zobaczyć, jak pracuje się w urzędzie, a do tego zarobić? Ta oferta jest dla Ciebie. W lipcu, sierpniu i wrześniu zapraszamy na płatne praktyki studenckie. Na chętnych czeka 100 miejsc. Zgłaszać się można do 27 kwietnia br.
– Doświadczenie zawodowe to dziś jedno z podstawowych kryteriów, jakimi kierują się pracodawcy poszukujący nowych pracowników. Dobrym sposobem na zdobycie dodatkowych kwalifikacji, które bardzo ułatwiają konkurowanie na rynku pracy, są staże i praktyki zawodowe. Stąd pomysł na realizację naszego programu. Liczba osób zainteresowanych praktykami, co roku przewyższająca limit dostępnych miejsc, pokazuje, że była to bardzo dobra decyzja. Zapraszam studentów z Mazowsza do zgłaszania się do programu – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Kiedy i gdzie się odbędą?
Chętni studenci mogą zdecydować, w którym miesiącu i w jakim departamencie chcą odbywać praktyki. Do wyboru: lipiec, sierpień lub wrzesień. Praktykować można w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Warszawie lub jednej z jego delegatur – w Płocku, Ciechanowie, Siedlcach, Ostrołęce lub Radomiu. Na chętnych czeka 100 miejsc, a same praktyki będą trwały 20 dni roboczych w danym miesiącu i obejmą 150 godzin pracy w urzędzie. Co ważne, każdy student może uczestniczyć tylko w jednej miesięcznej praktyce w danym roku kalendarzowym.
Dla kogo?
Do programu „Praktyki u Marszałka” mogą zgłaszać się studenci, którzy zaliczyli minimum pierwszy rok studiów i nie ukończyli jeszcze 26. roku życia. Dodatkowo powinni być zameldowani w województwie mazowieckim i jednocześnie studiować na stacjonarnych studiach wyższych I lub II stopnia (licencjackich, magisterskich lub inżynierskich) na uczelniach państwowych i prywatnych na Mazowszu.
– Studenci będą mogli wybrać, w którym departamencie, kancelarii czy delegaturze chcą odbyć praktykę. Zapraszamy studentów wszystkich kierunków, natomiast preferowanymi są: prawo, administracja, zarządzanie, ekonomia i finanse, ochrona środowiska, geodezja, rolnictwo, geologia, polityka społeczna, geografia oraz kulturoznawstwo. Chcemy, aby studenci mogli nabyć doświadczenie w tym, co ich interesuje i z czym wiążą swoją przyszłość – podkreśla Wiesława Miecznikowska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Kadr i Płac w urzędzie marszałkowskim.
Jak się zgłosić?
Rekrutacja składa się z trzech etapów. Najpierw należy prawidłowo wypełnić i w terminie złożyć wniosek zgłoszeniowy. Drugim etapem jest test wiedzy o Mazowszu, który odbędzie się w maju tego roku, ostatnim – rozmowa kwalifikacyjna.
Praktyki w urzędzie marszałkowskim są płatne, a kwota wynagrodzenia jest z roku na rok coraz wyższa. W tym wynosi 2055 zł brutto na umowę zlecenie.
Praktyki to szansa na poznanie specyfiki działania urzędu marszałkowskiego i sprawdzenie swoich umiejętności. W tajniki pracy wprowadzi praktykanta jego opiekun, którym będzie jeden z pracowników wybranej przez praktykanta komórki organizacyjnej urzędu. Studenci wezmą też udział w szkoleniach organizowanych przez urząd, poznają obowiązujące zasady bezpieczeństwa informacji czy ochrony danych osobowych. Na zakończenie każdy otrzyma zaświadczenie o ukończeniu praktyki.
Rekrutacja już ruszyła
Nabór trwa do 27 kwietnia. Formularze „Wniosków o przyjęcie na praktyki” wraz z regulaminem praktyk dostępne są na stronie .
----
Co o praktykach sądzą byli praktykanci?
– Na praktykach byłam w lipcu 2015 r. Wszystkie zadania, które wykonywałam, nauczyły mnie czegoś nowego – przez porządkowanie dokumentacji po zapoznanie się z dokumentacją dotyczącą szkoleń grupowych, którymi obecnie się zajmuję – mówi Patrycja Rukat z Małkini Górnej. – Na pewno dobre pierwsze wrażenie zrobiła na mnie atmosfera i współpracownicy. Bardzo cierpliwie uczyli mnie wszystkiego krok po kroku. Byli bardzo wyrozumiali. To dodało mi pewności, że chciałabym w tym zespole być. I oczywiście praca – rozwijająca i pełna wyzwań. Wiedziałam, że mogę się tutaj dużo nauczyć, i tak też się stało. Dlatego jestem w urzędzie do dziś. Pracuję w wydziale szkoleń i rozwoju kompetencji – dodaje.
– Brałam udział w III edycji „Praktyk u Marszałka”. Namówiła mnie do tego koleżanka, która odbywała praktyki w jednej z poprzednich edycji. Studiowałam administrację i chciałam sprawdzić swoją wiedzę w pracy na co dzień. Dodatkowo fakt, że praktyki są płatne, sprawił, że zgłaszając się na nie, miałam poczucie, że nie tylko będzie się ode mnie wymagać więcej, ale też ceni się mój czas i wysiłek wkładany w pracę – podkreśla Edyta Jankowska z Warszawy.
----
O programie
Program „Praktyki u Marszałka” realizowany jest od 2015 r. Trzy poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów. Do urzędu wpłynęło w sumie 677 wniosków. W dwóch pierwszych latach o zakwalifikowaniu się do programu decydowało losowanie. Od ubiegłego roku decyduje test i rozmowa kwalifikacyjna. W sumie praktyki odbyło już 293 studentów.
Liczba wyświetleń: 245
powrót