Mazowsze serce Polski nr 3/20

Dla zdrowia

2020.03.16 13:30 , aktualizacja: 2020.03.17 09:51

Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

noworodek w pieluszce leży pielęgniarka robi mu zastrzyk w ramię Dzieci urodzone w szpitalu...
profesor siedzi przy biurku i pokazuje na modelu czaszki ludzkiej obszar prof. Mirosław Ząbek ze...

Maluchy pod kontrolą w radomskim szpitalu

W szpitalu na Józefowie w Radomiu do 31 sierpnia prowadzone są testy przesiewowe u noworodków w kierunku ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 1. Nie wszystkie placówki oferują takie badanie, dlatego warto skorzystać, by w przyszłości uniknąć niepotrzebnego stresu.

 

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna. W organizmie chorego powstają przeciwciała, które atakują i niszczą komórki beta trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Osoby z cukrzycą typu 1 są bardziej narażone na rozwój np. celiakii, choroby Hashimoto czy bielactwa.

 

Zachęcamy rodziców, których dzieci przyszły na świat w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, by sprawdzili, czy u ich pociech istnieje ryzyko tej choroby. Wystarczy wyrazić zgodę. Badanie GPPA-02 obejmuje dzieci urodzone od 36. tygodnia ciąży i wykonywane jest w ramach opieki okołoporodowej.

 

V edycja konkursu „Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej”

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej do 10 kwietnia br. przyjmuje zgłoszenia podmiotów ekonomii społecznej (osób i instytucji), które wyróżniają się w lokalnym środowisku oraz wspierają i angażują się w rozwój i propagowanie ekonomii społecznej na Mazowszu.

Każdy może zgłosić po jednym kandydacie w trzech kategoriach: „Rozwój”, „Reintegracja” oraz „Odpowiedzialność”. Aplikacje można składać:

  • w sekretariacie MCPS w Warszawie, ul. Nowogrodzka 62A, w godzinach: 8.00–16.00 (w kopertach, z dopiskiem: Konkurs „Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej 2020”)
  • za pośrednictwem poczty (decyduje data stempla pocztowego lub data nadania)
  • na adres mailowy: andrzej.idziak@mcps.com.pl (decyduje data wysłania zgłoszenia).

Laureatów poznamy podczas VI Mazowieckich Spotkań z Ekonomią Społeczną, które odbędą się we wrześniu br. w Warszawie.

 

Wpływowy jak prof. Ząbek

Dr hab. n. med. prof. nadzw. Mirosław Ząbek (kierownik Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii szpitala bródnowskiego – placówki samorządu Mazowsza) został uznany za najbardziej wpływową osobę w polskiej medycynie w 2019 r. Profesor, jako jeden z pierwszych neurochirurgów na świecie, przeprowadził serię transplantacji fragmentów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona oraz wykonał operacje naczyniowe mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii. W zeszłym roku zespół pod kierownictwem prof. Ząbka zastosował po raz pierwszy w Europie przełomową terapię genową u dzieci z deficytem dekarboksylazy L-aminokwasów aromatycznych. Te osiągnięcia „wystarczyły”, by zająć pierwsze miejsce w plebiscycie „Pulsu Medycyny”. Gratulujemy sukcesów i wyróżnienia!

 

Liczba wyświetleń: 50

powrót