Mazowsze serce Polski nr 3/20
Tym żyje samorząd
2020.03.16 13:40 , aktualizacja: 2020.03.17 09:51
Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
Mieszkańcy kontra port w Baranowie
Spadek wartości gruntów, przesiedlenia czy wyburzenia – m.in. takie mogą być efekty budowy 1,6 tys. km nowych torów kolejowych dużych prędkości, które planuje wykonać spółka Centralny Port Komunikacyjny. Miałyby one umożliwić szybki dojazd do lotniska w Baranowie (mimo że – na razie – nie ma ani portu, ani torów). Pomysł wzbudził wiele kontrowersji wśród mieszkańców oraz samorządów.
TVN24bis.pl podał, że planowane trasy szybkich pociągów przetną aż 180 powiatów. Budowa w wielu wypadkach oznacza burzenie istniejących budynków.
– Każdy z tych wariantów jest dla nas praktycznie nie do przyjęcia, gdyż wiąże się to z wysiedleniami bardzo dużych części miejscowości – wskazuje Jarosław Papuga, wójt gminy Nieborów. Zdaniem Jana Grabca z Platformy Obywatelskiej „to są skandaliczne pomysły, zupełnie nieliczące się z ludzkimi dramatami”[1].
Portal cytuje też jednego z mieszkańców gminy Wieliszew:
– Nie po to uciekliśmy z Warszawy przed zgiełkiem, hałasem i zamieszkaliśmy na wsi, żeby teraz mieć po sąsiedzku tory – mówi Łukasz[2].
Brakuje na inwestycje
1,2 tys. samorządów nie stać na nowe inwestycje – wynika z raportu Związku Miast Polskich[3]. Pieniędzy brakuje: 32 miastom na prawach powiatu, 75 powiatom i 1062 gminom.
Szansa na pożyczkę dla firm
Tylko 1,84% – tak niskie oprocentowanie pożyczki na założenie lub rozwój firmy proponuje Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy. To instytucja samorządu województwa, wspierająca przedsiębiorców i pomagająca tym, którzy dopiero zakładają działalność gospodarczą. Pożyczki 10–500 tys. zł są udzielane na dowolny cel sprzyjający rozwojowi firmy. Do 31 marca trwa nabór wniosków na pożyczki o najniższym oprocentowaniu – 1,84%, później będzie wynosiło 2,4%. Więcej na www.pozyczkimazowieckie.pl.
Innowacyjny Samorząd 2020
To konkurs Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej, który promuje innowacje wdrażane przez jednostki samorządu terytorialnego. Wśród laureatów są mazowieckie miejscowości:
- Ciechanów za T-Master, czyli inteligentne pojemniki na odpady (umożliwiają selektywne przypisywanie ilości i jakości odpadów dla każdego użytkownika systemu)
- Grodzisk Mazowiecki za „Innowacyjną Bibliotekę XXI wieku” – miejsce integracji wielopokoleniowej naszpikowane najnowszymi technologiami
- Klembów za nowoczesne, przyjazne usługi dla mieszkańców.
[1] Wyburzanie, wysiedlenia i rządowa megainwestycja. „Dużo tracimy, a nic nie zyskujemy", https://tvn24bis.pl, mat. z 29.02.2020 r.
[2] Wyburzanie, wysiedlenia i rządowa megainwestycja. „Dużo tracimy, a nic nie zyskujemy", https://tvn24bis.pl, mat. z 29.02.2020 r.
[3] Mateusz Kicka, Raport ZMP: niemal 1200 samorządów nie stać na nowe inwestycje, samorzad.pap.pl, mat. z 25.02.2020.
Liczba wyświetleń: 58
powrót