Mazowsze serce Polski nr 3/20
Smaki Mazowsza
2020.03.16 08:15 , aktualizacja: 2020.04.10 09:59
Autor: Opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Mądral
Żur
Składniki:
1/4 l zakwasu z mąki razowej
25 dag włoszczyzny
2,5 l wody
1 łyżka startego chrzanu
3 łyżki śmietany
kilka kawałków białej kiełbasy
2–5 jajek ugotowanych na twardo
sól
ząbek czosnku
liść laurowy
majeranek
Sposób przygotowania:
Włoszczyznę gotujemy aż do otrzymania wywaru. W wywarze na bardzo małym ogniu gotujemy białą kiełbasę przez 30–45 minut. Następnie ugotowaną włoszczyznę razem z kiełbasą wyjmujemy z garnka i wlewamy do niego zakwas, który doprawiamy do smaku przyprawami i gotujemy. Potem dodajemy śmietanę. Podzieloną na porcje kiełbasę i przekrojone na ćwiartki jajka układamy na talerzach i zalewamy przygotowanym żurem[1].
Ciekawostka
Barszcz vs. żurek
Żurek bywa mylony z barszczem białym, a podstawowa różnica jest dość prosta: zakwas na żurek przygotowuje się z mąki żytniej, a na barszcz biały – z pszennej razowej. Jednakże są w Polsce miejsca, gdzie nie ma różnicy między tymi zupami, a nazwa stosowana jest zamiennie. Wszystko zależy od tradycji rodzinnych i od regionu kraju.
Nasza rada
Zrób zakwas samodzielnie. Do słoika wsyp mąkę razową, dodaj kilka ząbków czosnku, liście laurowe, ziele angielskie, zalej zimną wodą i wymieszaj. Naczynie przykryj gazą lub bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na kilka dni. Im dłużej stoi, tym jest kwaśniejszy. Warto jednak co jakiś czas go zamieszać, a także sprawdzać, czy nie pleśnieje. Przechowujemy go w butelkach w lodówce przez kilka tygodni.
Czy wiesz, że…
Początkowo żur zakwaszano ukiszonym barszczem, czyli rośliną-chwastem. Od jej nazwy pochodzi zresztą także inne określenie żuru, czyli barszcz biały. Nasi przodkowie wykorzystywali m.in. porzeczkę lub agrest, aby nadać potrawie kwaśny smak. Zakwas, czyli ukiszona mąka żytnia, pojawił się w przepisie dużo później.
[1] Przepis pochodzi z publikacji „Specjały kuchni mazowieckiej”, s. 10, Wydawca Województwo Mazowieckie, publikacja sfinansowana w całości ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Liczba wyświetleń: 52
powrót