Mazowsze serce Polski nr 3/19

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2019.03.19 10:30 , aktualizacja: 2019.03.19 14:30

Autor: oprac. Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • nad statuetką pochylają się dwaj mężczyźni w garniturach, przygląda się kobieta i mężczyzna Nagrodę w Konkursie Lider...
  • mężczyzna w mundurze strażackim pozuje do zdjęcia na tle flag Druhem roku został Mariusz...
  • ilustracja rysunkowa przedstawiająca pociąg i centrum kultury Plakat ilustrujący program...
  • do zdjęcia pozują na bieżni dwaj wysportowani mężczyźni Mistrzem Polski lekarzy...

TEMAT MIESIĄCA

Sukces w zarządzaniu – znów jesteśmy najlepsi!

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie zdobył nagrodę główną w XIX edycji prestiżowego Konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi, zorganizowanego pod honorowym patronatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Diamentową Statuetkę odebrał sekretarz województwa – dyrektor urzędu Waldemar Kuliński.

Misją i celem konkursu jest propagowanie dobrych praktyk, promowanie wysokich standardów zarządzania ludźmi w organizacjach oraz wyróżnianie szczególnie innowacyjnych rozwiązań. Jest skierowany zarówno do dużych przedsiębiorstw i firm z sektora MŚP, jak również instytucji publicznych, które startują w odrębnych kategoriach konkursowych, rywalizując o równorzędne nagrody główne:

  • Złota Statuetka – dla dużych firm,

  • Szafirowa Statuetka – dla małych i średnich firm,

  • Diamentowa Statuetka – dla jednostek administracji publicznej.

Urząd marszałkowski otrzymał nagrodę w kategorii „Jednostki administracji publicznej”.

– Urząd to przede wszystkim ludzie. To ich kompetencje i kwalifikacje tworzą pozycję tej jednostki i są one niezwykle ważne w świecie szybko zmieniających się przepisów i regulacji. Od ludzi i od ich zaangażowania zależy osiągnięcie przez zarząd, marszałka i sejmik sukcesu – podkreślił dyrektor Waldemar Kuliński.

A zastępca dyrektora Departamentu ds. Kadr i Płac w UMWM Wiesława Miecznikowska dodała:

– Doceniono nas m.in. za „Praktyki u marszałka”, Radę Dialogu Pracowniczego, działania prozdrowotne, a także możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych – zaznaczyła.


CYTAT MIESIĄCA

– Wspólnicy portu lotniczego Warszawa-Modlin zgodzili się na zwiększenie kapitału spółki o 50 mln  zł, które wniosłoby jednostronnie województwo mazowieckie. To ważne dla lotniska: możliwe będą modernizacje i rozbudowa terminala. Jestem zadowolony z takiego rozwoju sytuacji, bo czujemy się odpowiedzialni za ten port lotniczy, za wydatkowane do tej pory środki publiczne. Uważamy, że niezależnie od tego, jaka sieć lotnisk powstanie w przyszłości na Mazowszu, port lotniczy Warszawa-Modlin będzie miał swoje ważne miejsce, zwłaszcza dla tanich linii lotniczych, dla czarterów. Jego rozwój jest bardzo pożądany – podkreśla marszałek Adam Struzik.


Smak ekologicznej żywności

To nazwa konkursu dla mazowieckich szkół podstawowych i gimnazjów. Jego formuła polega na sprawdzeniu wiedzy o rolnictwie i żywności ekologicznej. Termin zgłaszania mija 29 marca. Szczegółowe informacje o konkursie na www.mazovia.pl i w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, tel. 22 59 79 339.


KALEJDOSKOP

  • 7 osób zmarło na Mazowszu w ostatnim tygodniu lutego z powodu grypy z powikłaniami. Przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz infekcje grypopodobne było w tym czasie ponad 25 tys.
  • ponad 7,5 tys.  sołtysów na Mazowszu codziennie działa na rzecz swoich wspólnot. Dziękujemy za aktywność!
  • ponad 5 proc.tyle wynosi stopa bezrobocia w województwie mazowieckim. Na koniec stycznia liczba zarejestrowanych bezrobotnych na Mazowszu to 143 tys. osób

Mamy mistrza Polski lekarzy!

Mistrz Polski lekarzy w biegach halowych na 200 m mieszka w Płońsku. To ginekolog Michał Jaszczur (na zdjęciu z prawej), który przekonuje, że sport to zdrowie. Na co dzień można go spotkać w gabinecie lekarskim, a po pracy na siłowni i stadionie. Efekty są, bo właśnie wybiegał swój trzeci złoty medal w mistrzostwach Polski.Serdecznie gratulujemy!


LICZBA MIESIĄCA

3 184 985 – tylu pasażerów odprawiło w ub.r. lotnisko w Modlinie. Mazowiecki port lotniczy przewiduje, że w 2020 r. będzie to ponad 4,1 mln osób, a w 2022 r. – prawie 5 mln!


Książka dla szpitala

Ponad 1,6 tys. książek udało się zebrać dla pacjentów Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce w ramach akcji Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce pod hasłem „Książka dla szpitala”. Zbiórka trwała od października do końca grudnia ub.r. Miłego czytania!


Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza do udziału w konkursach o tematyce ekologicznej

Pierwszy z nich skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa. Jego nazwa to „Adaptacja do zmian klimatu według mnie”. Zadaniem uczestników jest m.in. zaproponowanie działań ograniczających wpływ człowieka na klimat. Prace należy składać do 20 kwietnia. Wśród nagród jest m.in. dwudniowy pobyt w Brukseli dla zwycięzcy konkursu oraz jego opiekuna. Więcej informacji na www.mazovia.pl w zakładce Konkursy.

Drugi konkurs, na który prace można złożyć do 15 kwietnia, to „Chroń naturę – nic wielkiego, zrób dla Ziemi coś dobrego”.  Jego zamierzeniem jest zachęcenie młodych mieszkańców Mazowsza do aktywności na rzecz ochrony przyrody. Do udziału zaproszone są wszystkie placówki przedszkolne z terenu naszego województwa.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Departamencie Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa urzędu marszałkowskiego pod nr. tel. 22 59 79 057 i 22 59 79 473.


Bohaterski Strażak Roku!

Jest nim druh Mariusz Zagożdżon z OSP w Radomiu, który wykazał się szczególną odwagą cywilną, profesjonalizmem oraz umiejętnościami ratowniczymi. W jednym z domów jednorodzinnych zauważył ogień. Choć nie był na służbie, zareagował natychmiast. Uratował nie tylko domowników, ale też ich dobytek. Może więc z dumą nosić tytuł „Strażaka Roku 2018 Województwa Mazowieckiego”. Sukcesu druhowi gratulował m.in. wicemarszałek Rafał Rajkowski.


Pociągiem po kulturę

Jazda pociągiem to nie tylko podróż do szkoły czy pracy. To także świetny wybór na przykład na weekendową wycieczkę do interesujących kulturalnie miejsc na Mazowszu, ale też na Pomorzu. Ruszyła kolejna odsłona akcji „Koleją do Kultury” – to ukłon w stronę podróżujących Kolejami Mazowieckimi, którzy z biletem KM mogą taniej korzystać z kulturalnej oferty blisko 30 instytucji kultury.

 

 

Liczba wyświetleń: 156

powrót