Mazowsze serce Polski nr 3/19

Pomysł na biznes

2019.03.18 08:10 , aktualizacja: 2019.03.19 14:30

Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Zdjęcie przedstawia zawieszone na ścianie w specjalnej oprawie doniczki z różnymi ziołami Zielona ściana składa się z...
  • Na zdjęciu widoczne są dłonie stolarza, który trzyma kawałek drewna oraz narzędzie stolarskie Pracownia Cztery deski Wood...
  • Zdjęcie przedstawia troje kucharzy podczas przygotowywania potraw Do programu zgłoszone...
  • Grupa osób grająca w piłkę siatkową Jeden ze zgłoszonych do...
  • Zdjęcie w formie graficznej przedstawia relacje biznesowe Zwycięzca tegorocznej...

Kolejny raz samorząd Mazowsza docenia młodych, utalentowanych ludzi, którzy mają pomysł na biznes. Poznajmy finalistów tegorocznego programu akceleracyjnego Mazovian Startup.

 

– Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera młode, kreatywne osoby, które mają nietuzinkowe pomysły na rozwój swoich biznesów. Nie brakuje im innowacyjnych koncepcji i chcą robić coś, co im sprawia przyjemność. To z myślą o nich wspólnie z fundacją Youth Business Poland realizujemy program Mazovian Startup, w którym do wygrania jest 20 tys. zł. Startupy to szansa na świeże spojrzenie, a nasz samorząd wysoko ceni nowatorskie rozwiązania – przekonuje Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa.

 

Ściana ziół

Mateusz Wiśniewski razem ze wspólnikiem założyli firmę Vegi – Zielona Strona Życia.

– Stworzyliśmy Ziołowe Ściany Vegi do biur i dostarczamy do nich świeże zioła uprawiane bez pestycydów, z których pracownicy mogą przygotowywać pyszne i zdrowe napary. Mamy potrzebę zbliżania ludzi do tego, co zdrowe i naturalne. Potwierdza to nasza dewiza „z krzaczka na talerz lub do kubeczka”. Wcześniej robiliśmy całoroczne przydomowe szklarnie, które dawały możliwość uprawy warzyw i ziół przez cały rok. Chcieliśmy towarzyszyć ludziom również w miejscu pracy i pomagać pracodawcom dbać o zdrowie pracownika dlatego wymyśliliśmy Ziołowe Ściany Vegi – relacjonuje Mateusz Wiśniewski.

Rośliny są wymieniane codziennie lub w zależności od potrzeb klienta. „Ściana” składa się z 16 doniczek, a także ze specjalnego oświetlenia, które pozwala ziołom dłużej przetrwać.

– Ludzie zapomnieli, że picie naparów ze świeżych ziół to coś, co my, Słowianie, znamy od tysięcy lat, więc chcemy przywrócić tę zdrową tradycję – twierdzi nasz rozmówca.

 

Jeść zdrowo i nie marnować żywności

Z żywieniem ma też wiele wspólnego działalność Ewy Czaplińskiej, która jest dietetykiem i psychodietetykiem. Stworzyła Transformację Dietetyczną. To platforma internetowa adresowana do pań, pomagająca w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

– Inspirowałam się własnymi doświadczeniami i wiedzą o potrzebach klientek. Moim zadaniem jest nie tylko nauczenie, jak się zdrowo odżywiać, ale też przekazanie wiedzy i zbudowanie umiejętności, które pomogą utrzymać wagę na długo – tłumaczy Ewa Czaplińska.

Do całego procesu wprowadziła wiedzę psychologiczną i coachingową, a dzięki programowi video, który udostępnia na kanale YouTube, działa na terenie całej Polski. Program obejmuje również ćwiczenia w formacie pdf i cotygodniowe spotkania w grupie wsparcia kobiet, które się odchudzają.

Inne zadanie, ale powiązane z tematyką żywienia, realizować będzie system Food Waste.

– Pozwala on sieciom restauracji monitorować i ograniczać odpadki żywnościowe. Poza tym generuje raporty dla kucharzy i właścicieli sieci restauracji w postępach w oszczędzaniu – wyjaśnia Łukasz Czerwiński.

Jego projekt jest na etapie prototypu technicznego. Narodził się z obserwacji rynku.

 

Zrób to sam

Cztery deski Wood Workshop to niezwykła pracownia, szkoła stolarstwa tradycyjnego. Adresatami projektu są zarówno hobbyści, jak i osoby, które myślą o zmianie zawodu, chcą się wyspecjalizować w tradycyjnych, ręcznych technikach pracy z drewnem.

– Wyłączyliśmy z procesu technologicznego większość elektronarzędzi i zastąpiliśmy je ręcznymi, które sprowadziliśmy z zagranicy. W Polsce nie ma ciągłości tradycji tego typu stolarstwa, więc czerpiemy z wiedzy dostępnej w Anglii, USA, Kanadzie czy Australii, gdzie praca ręcznymi narzędziami jest bardzo popularna – opowiada Marta Kwintal z Wood Workshop.

Zainteresowanie jest bardzo duże. I to nie tylko wśród panów.

– Wyprzedajemy zajęcia z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Panie zwykle stanowią około 1/3 grupy – zdradza nasza rozmówczyni.

 

Zainwestuj w siebie i zdrowie

Wynajmowanie sali sportowej czy boiska stało się proste dzięki aplikacji BallSquad. Umożliwia ona rezerwację on-line obiektów sportowych.

– Nawiązujemy współpracę z obiektami publicznymi, ponieważ to one potrzebują najwięcej pomocy w dotarciu do klientów, a jednocześnie mają największe zasoby o bardzo dobrym standardzie – informuje Dorota Caban.

Czym się wyróżnia ten projekt?

– Nasza konkurencja skupia się na obiektach prywatnych, takich jak np. siłownie, a do tej pory nikt nie brał pod uwagę sportów zespołowych, takich jak siatkówka czy piłka nożna. Aplikacja ma też aspekt społeczny, pomaga ludziom organizować się do gry. I jest duży odzew – opowiada pomysłodawczyni aplikacji.

Jakość powierza to sprawa niezwykle aktualna. Tematem tym zajmują się Paula Schabińska i Michał Kędziora, twórcy systemu Airror. Ich inicjatywa powstała we współpracy z filotechnologami z SGGW i inżynierami automatyki i robotyki.

– Projekt polega na tym, że w okolicy danego obiektu montujemy czujniki, które badają poziom zanieczyszczeń. W oparciu o pomiary,  dokonujemy doboru i nasadzeń roślin pod kątem rodzaju występujących zanieczyszczeń. Jedne usuwają pyły zawieszone PM 10, PM 2,5, a drugie rozkładają np. benzo(a)piren – wyjaśnia Paula Schabińska.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest z kolei możliwe dzięki programowi Business Skills Academy. Pomaga on pracownikom i osobom zainteresowanym rozwojem podnosić osobiste kompetencje.

– W jego ramach uczestnicy otrzymują dostęp do 300 5-minutowych animacji graficznych, które stymulują do rozwoju 48 kompetencji pogrupowanych w cztery obszary. Pomaga zwiększyć zaangażowanie, odpowiedzialność i chęć do pracy pracowników w sposób zautomatyzowany – wyjaśnia Szymon Berbeka z Business Skills Academy.

Firmy mają też możliwość monitorowania postępów robionych przez pracowników oraz tworzenia dodatkowych treści dopasowanych do ich potrzeb. Wszyscy finaliści imponują pomysłowością. Zwycięzcę Mazovian Startup poznamy już w kwietniu.

 

 

Mazovian Startup

 

Mazovian Startup to program dla innowacyjnych i odpowiedzialnych społecznie startupów. Spośród 135 zgłoszeń, w finale znalazło się 7 projektów. Organizatorem jest Województwo Mazowieckie, a realizatorem Youth Business Poland.

 

Liczba wyświetleń: 343

powrót