Mazowsze serce Polski nr 2/19

Tym żyje samorząd

2019.02.25 08:30

Autor: oprac. Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

truskawki w dłoniach Czy mazowieccy sadownicy...

Sposób na antyszczepionkowców?

Mimo fali odry, jaka przeszła przez nasz kraj w ostatnim czasie, wciąż przybywa osób, które uchylają się od szczepień. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny podał, że w całym 2018 r. szczepień odmówiło 40 tys. osób, a pod koniec ubiegłego roku (w czwartym kwartale) było ich 4 tys., czyli aż 10 proc.! Liczba antyszczepionkowców zwiększa się z roku na rok.

Co zrobić, by zmotywować ich do zmiany nastawienia? Eksperci twierdzą, że pomóc mogą zmiany w egzekwowaniu obowiązku szczepienia. Przeciwnicy szczepień są coraz skuteczniejsi, jeśli chodzi o odwoływanie się do sądów. Urzędnicy mogą nałożyć na nich karę grzywny – od 100 zł do 5 tys. zł i powtarzać ją do momentu, gdy rodzic zaszczepi dziecko (łącznie wysokość kary nie może przekroczyć 50 tys. zł).

 

Zmiany w ukraińskim prawie…

to konsekwencje m.in. dla polskich sadowników. Odczujemy je latem, najpóźniej jesienią. Ukraiński rząd nakazał swoim obywatelom składanie deklaracji podatkowych o zarobkach uzyskanych w Polsce. Do deklaracji wymaga umów i rachunków. Pracownicy mają zapłacić

20-procentowy podatek od kwot na umowach, czyli w większości od 13,70 zł/h. Sęk w tym, że – powołując się na ustawę o rynku pracy – niektóre z polskich urzędów pracy nie zgadzają się na niższe stawki na zezwoleniach albo odmawiają ich wydania. A chociaż rachunek wskazuje na 13,70 zł/h, to (tak jak na Zachodzie) pracownikom wypłacana jest – w uzgodnieniu z nimi – niższa stawka rynkowa, co wiąże się z potrącaniem za nocleg i media. Efekt może więc być taki, że w sezonie pracownicy nie zgodzą się na dalsze potrącanie stawki.

 

Najlepsze życzenia dla sołtysów

Są jak sprawni menadżerowie, którzy potrafią przekuwać pomysły w rzeczywistość, by wiejskie otoczenie zmieniało się nie do poznania. Choć dawniej kojarzeni byli głównie z poborcami podatkowymi, dziś to lokalni liderzy, którzy aktywizują mieszkańców i są blisko nich. Na Mazowszu jest około 8 tys. sołtysów. Pamiętajmy o nich w dniu ich święta, 11 marca. Bo bez sołtysa ani rusz!

 

Smog zabija  

Blisko 4 tys. osób umiera w Polsce rocznie z powodu smogu. W aglomeracji warszawskiej średnia liczba przedwczesnych zgonów na 100 tys. mieszkańców to 32, w Radomiu – 31,  a w Płocku – 27. Dane dotyczą lat 2005–2017.

Liczba wyświetleń: 54

powrót