Mazowsze serce Polski nr 2/18

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2018.02.13 09:40 , aktualizacja: 2018.02.13 13:06

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Samorządowiec i aktor trzymają w ręku kartki Marszałek Adam Struzik i...

TEMAT MIESIĄCA

Polityka spójności po 2020 r. Dziękuję Ci, Unio!

Rozpoczynające się negocjacje dotyczące budżetu UE na lata 2021–2027 przesądzą, jakie wsparcie z funduszy europejskich otrzymają Polska i Mazowsze. Komisja Europejska apeluje do wszystkich mieszkańców UE o zabranie głosu w tej sprawie. Wystarczy wypełnić ankietę (szczegóły na str.18). – Dla mojego pokolenia UE to nie tylko wsparcie finansowe, ale też wartości i idee. Po tylu latach wsparcia pięknym gestem otwierającym serca jest słowo „dziękuję”. Wiele osób ma problem z jego wypowiedzeniem, a tak być nie powinno. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich tych, którzy widzą, jak bardzo nasz kraj zmienił się dzięki pomocy UE – podziękujmy za to wsparcie – powiedział Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP, inicjator akcji „Dziękuję Ci, Unio”  prowadzonej przez Fundację My, Obywatele Unii Europejskiej, której jest założycielem.

 

---

LICZBA MIESIĄCA

62 mln pasażerów przewiozły w 2017 r. Koleje Mazowieckie. To więcej o 1,1 mln niż rok wcześniej. Mimo że ostatnio PKP PLK S.A. prowadziło intensywne remonty torowisk na jednej z najbardziej obleganych linii ze stolicy do Grodziska Mazowieckiego. W sumie w latach 2005–2017 KM zapewniła przejazd aż 706 mln osób.

 

---

Dotacje na zabytki

Jeszcze do 28 lutego wszyscy prywatni właściciele budynków, wpisanych do rejestru zabytków i leżących na terenie Mazowsza, mogą się ubiegać o udzielenie dotacji. Zabytek musi być dostępny publicznie i posiadać istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturowe. Dotacja przysługuje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane wykonywane w całym 2018 r. Maksymalna kwota dotacji może wynieść 200 tys. zł i stanowić 50 proc. nakładów na prace. Szczegóły, w tym lista niezbędnych dokumentów i informacja o składanym wniosku, na stronie internetowej UMWM.

 

---

Inwestycje w straż pożarną są konieczne

Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznacza wiele pieniędzy na wyposażenie strażaków w pojazdy i sprzęt. Statystyki Komendy Wojewódzkiej PSP pokazują, jak bardzo jest to potrzebne. W 2017 r. doszło do 11 630 pożarów w naszym regionie. To mniej niż rok wcześniej (ponad 18 tys.), ale nadal dużo. W styczniu tego roku doszło do 680 takich interwencji, co niepokoi – aż 503 razy gaszone były obiekty mieszkalne.

---

Konkurs na scenariusz lekcji o regionie

Trwa druga edycja projektu „Lekcje o Mazowszu”. Jeszcze do 28 lutego można przesyłać scenariusze szkolnych zajęć (w kategoriach wiekowych 7–9, 10–14 i 15–18 lat). – Województwo mazowieckie można poznawać na wiele sposobów – historycznie, turystycznie, jako źródło zwyczajów i tradycji, ale też unikatowych smaków kulinarnych. Warto pokazać młodzieży, ile ciekawostek można znaleźć na Mazowszu – podkreśla członek zarządu województwa Rafał Rajkowski. Nagrodzonych 19 scenariuszy z poprzedniej edycji można znaleźć na stronie internetowej urzędu.

 

 

---

Cytat miesiąca

Według danych GUS na Mazowszu jest aż 316 stałych, lokalnych targowisk. Ostatnio dwa z nich – w Magnuszewie i Radzyminie – otrzymały środki na modernizację. – Klienci cenią targowiska przede wszystkim za możliwość nabycia świeżej, regionalnej żywności. To właśnie tu mogą kupić warzywa i owoce bezpośrednio od producenta oraz produkty oparte na tradycyjnych recepturach. Modernizacja lokalnych targowisk to dobra wiadomość nie tylko dla klientów, ale też dla rolników, dla których handel w takim punkcie stanowi ważne źródło dochodu – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

---

KALEJDOSKOP

I Konwent Marszałków w Opolu omawiał najpilniejsze sprawy samorządowe. Rozmawiano przede wszystkim o polityce spójności, bezpieczeństwie w ruchu drogowym, modernizacji linii kolejowych i wsparciu odnowy wsi. Uzgodniono wspólne stanowiska w sprawach m.in: realizacji inwestycji na liniach kolejowych przez PKP PLK, wdrażania reformy gospodarki wodnej, konieczności zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego lub obniżenia ich wysokości oraz ujednolicenia przepisów związanych z przejmowaniem nieruchomości wydzielonych pod drogi publiczne.

30 lat wspólnego śpiewu obchodził zespół „Marysieńki” powstały przy Kole Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach. Obchody jubileuszu przypadły na II Kabaretowo-Biesiadny Przegląd Zespołów Ludowych „Szpacze Trele-Morele”, więc były wyjątkowo głośne.

5,5 mln zł dostanie gmina Siedlce na termomodernizację siedmiu szkół: w Białkach, Golicach, Nowych Iganiach, Pruszynie, Stoku Lackim, Strzale oraz Żelkowie-Kolonii. Budynki zostaną docieplone, zyskają nowe okna i drzwi. Na większości pojawią się panele fotowoltaiczne.

 

---

Szachy w mazowieckiej szkole

Marszałek Adam Struzik objął patronat nad programem „Szachy w mazowieckiej szkole”, który jest elementem ogólnopolskiej inicjatywy realizowanej przez Polski Związek Szachowy oraz MEN i MSiT. Koordynować go będzie Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, któremu samorząd przekazał na ten cel 255 tys. zł. Inicjatywa obejmie 50 szkół w Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie i Ostrołęce. Placówki dostaną komplety szachów, podręczniki, a nauczyciele przejdą przeszkolenie.

 

(fot. klimkin/pixabay.com)

 

---

Mazowsze dla Syrii

Zniszczona okrutną, długą wojną Syria potrzebuje wsparcia. W takich konfliktach najbardziej cierpią dzieci. Potrzeba wielu starań, by przywrócić im normalne życie. – Powstała idea, żeby Mazowsze odbudowało jedną ze szkół w pobliżu miejscowości Palmira. W akcję zaangażowały się mazowieckie samorządy, instytucje, diecezje, parafie, a także organizacje. Wierzę, że w niedługim czasie zbierzemy odpowiednie środki finansowe – przekonuje marszałek Adam Struzik.

 

---

Mazowsze wydaje najwięcej na badania i rozwój

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny w 2016 r. w Polsce wydano na działalność badawczą i rozwojową 17,94 mld zł. Ponad jedną trzecią w naszym regionie – 6,87 mld zł! Nic dziwnego, że na Mazowszu były największe nakłady przy wyliczeniu średniej na jednego mieszkańca (1284 zł, przy np. 947 zł w Małopolsce czy 311 zł w Wielkopolsce) i liczba podmiotów aktywnych badawczo (1200).

 

Liczba wyświetleń: 162

powrót