Mazowsze serce Polski nr 2/18
Nowe szanse dla pacjentów
2018.02.13 07:30 , aktualizacja: 2018.02.13 13:08
Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka
Dla wielu mazowieckich placówek medycznych ubiegły rok był bardzo udany pod względem inwestycyjnym – zakupy sprzętu specjalistycznego, modernizacje oddziałów i wdrażanie nowoczesnych technologii diagnostycznych i operacyjnych. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Mazowsza.
Ciechanów
Ubiegły rok szczególnie dobrze zapisał się w historii Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie: w Oddziale Chirurgii Ogólnej, wyposażonej w nowy sprzęt specjalistyczny, zaczęto wykonywać laparoskopowe operacje nowotworów przewodu pokarmowego. Niezwykle ważny był również zakup gamma kamery, umożliwiającej nowoczesne leczenie nowotworów piersi. Operacje, z użyciem tego sprzętu, staną się zabiegami oszczędzającymi pierś z jednoczesną biopsją węzła wartowniczego i oszczędzeniem węzłów chłonnych pachy. Oddział wzbogacił swoje zaplecze diagnostyczne o aparat USG do badań naczyniowych oraz diagnostyki jamy brzusznej z możliwością wykonywania zabiegów przy łóżku chorego. Od stycznia rozpoczął się proces wprowadzania operacji laparoskopowych przepukliny brzusznej. Wdrażane są też procedury endoskopowe w leczeniu kamicy dróg moczowych – w grudniu 2017 r., została wykonana, pierwsza w historii szpitala, laparoskopowa operacja układu moczowego.
– Operujemy naszych pacjentów mniej inwazyjnymi metodami. Dzięki temu okres pooperacyjny przebiega bez powikłań, pacjenci szybciej wracają do zdrowia, skraca się też znacząco długość hospitalizacji
– podkreśla Mariusz Rolewski, zastępca dyrektora ds. medycznych Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.
Zespół terapeutyczny Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej przeprowadził, jeden z pierwszych w skali kraju, zabieg wszczepienia bezcementowej protezy stawu skokowego, zbudowanej z materiału przerastającego własną kością pacjenta. Jednocześnie jest jednym z niewielu oddziałów w Polsce wszczepiającym tego typu protezy.
Płock
Szybsza i lepsza diagnostyka dzieci oraz pacjentów z nowotworami i schorzeniami ortopedycznymi będzie możliwa w szpitalu wojewódzkim w Płocku. Placówka zakończyła właśnie remont Pracowni Rezonansu Magnetycznego. Zakupiono również nowe wyposażenie dla pracowni, w tym najnowszej generacji rezonans magnetyczny.
– Dla potrzeb naszego szpitala i pacjentów w nim diagnozowanych zakupiliśmy najnowszej generacji system MR 1,5 T, firmy GE: Optima MR 450 w. Zakup ten był możliwy tylko dzięki otrzymanej dotacji
– mówił dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku Stanisław Kwiatkowski.
Dziekanów Leśny
Od początku 2017 r. w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym działa Centrum Leczenia Mukowiscydozy. Ośrodek – unikatowy w skali całego kraju, ale również w Europie – powstał dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz współpracy z Instytutem Matki i Dziecka oraz Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą. Pracuje tu doświadczony, wielodyscyplinarny zespół specjalistów zapewniający chorym bezpieczne, izolacyjne warunki podczas pobytu oraz kompleksową, wielodyscyplinarną opiekę. Dodatkowo, pod koniec roku otwarto dwie nowe jednostki – Centrum Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Centrum Leczenia Kamicy.
Ząbki
Dobiegają końca prace w podwarszawskich Ząbkach na budowie najnowocześniejszego szpitala psychiatrycznego w Polsce. Będzie on proekologiczny, ale przede wszystkim przyjazny pacjentom. Nowa placówka powstała w sąsiedztwie istniejącego już szpitala. Obiekt zaprojektowano tak, aby pacjenci czuli się w nim dobrze i komfortowo. W skład szpitala wchodzi m.in. centrum rehabilitacyjne oraz oddziały stacjonarne, w których dostępnych będzie w sumie 300 łóżek. Stworzono także przestrzeń rekreacyjno-sportową.
– Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym działalność Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica”, a przede wszystkim jego pacjenci, przeniosą się do nowego obiektu. Niestety, obecnie zajmowane obiekty nie przystają do standardów XXI w.
– podkreślił prezes zarządu Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica” Norbert Szczepański.
Ostrołęka
Rok 2018 będzie rokiem inwestycji w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Jednym z nich ma być utworzenie oddziału rehabilitacji kardiologicznej. Będzie się on składał z 10 łóżek, części dziennej oraz z poradni rehabilitacji kardiologicznej. Oprócz tego placówka prowadzić będzie modernizację bloku operacyjnego – wymienione będą stoły operacyjne, a także zakupione nowe aparaty anestezjologiczne. Kontynuowana będzie modernizacja Centralnej Sterylizatorni.
Warszawa
Jedną z największych inwestycji medycznych Samorządu Województwa Mazowieckiego jest – pierwszy w Polsce – publiczny Zakład Onkologii Kobiecej działający w Szpitalu Opieki Krótkoterminowej Centrum Attis przy ul. Górczewskiej w Warszawie. Zapewnia on chorym kompleksową, skoordynowaną i mocno zindywidualizowaną opiekę onkologiczną – od profilaktyki, przez diagnostykę, leczenie operacyjne, chemioterapię, aż po rehabilitację. Pierwsze pacjentki zostały przyjęte pod koniec października ubiegłego roku. Placówka zajmie się leczeniem wszystkich nowotworów kobiecych – piersi, macicy, jajnika, a także raka płuc, który jest najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych u kobiet.
Węgrów
Węgrowski spzoz to jeden z najlepszych szpitali powiatowych, wyróżniający się dobrym zarządzaniem, efektywnością wydawania pieniędzy i dynamiką kontraktów. To właśnie dobre administrowanie placówką pozwoliło ukończyć nową inwestycję. Powstał nowoczesny oddział operacyjny, wyposażony m.in. w 2 stoły operacyjne, kolumny anestezjologiczne z lampą dwuczaszową LED, aparat do znieczulenia, zestaw do trudnych intubacji, 2 kardiomonitory i 2 pompy strzykawkowe.
Radom
Na wyposażeniu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu znajdzie się 40 nowych urządzeń, które zastąpią stary, mocno wyeksploatowany sprzęt. Wśród nich są: 4 respiratory dla oddziału neurologicznego pododdziału udarowego, echokardiograf dla poradni kardiologicznej dla dzieci, a także 3 kardiomonitory dla oddziału chirurgii. Ponadto, pracownia elektrofizjologii i radiologii interwencyjnej doposażona zostanie w system mapowania elektroanatomicznego w technice 3D, aparat RTG z ramieniem C wraz z niezbędnym osprzętem oraz stół operacyjny przezierny RTG. Szpital kupi również RTG cyfrowe do zdjęć kostnych wraz z niezbędnym osprzętem, system KTG wraz z aparatami KTG, laser okulistyczny, 8 aparatów do znieczulania wraz z niezbędnym osprzętem, aparat EKG oraz defibrylator do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, sprzęt na oddział neonatologiczny.
Liczba wyświetleń: 209
powrót