Mazowsze serce Polski nr 2/20

Warto wiedzieć – o tym się mówi

2020.02.25 15:30 , aktualizacja: 2020.02.26 10:57

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • mężczyzna w garniturze pozuje do zdjęcia, widok do pasa Zmuszanie samorządów do...
  • w pokoju z laptorem i kartonami siedzi kobieta Mazowiecka Strategia...
  • na stole leżą zegar, kalendarz, kamizelka odblaskowa Zestawy gadżetów KSOW...
  • na tle mapy i herbów do zdjęcia pozuje mężczyzna w mundurze Odważny, zdeterminowany i...
  • paczka makulatury owinięta sznurem na tle muru Ruszył konkurs „Zbiórka...

Cytat miesiąca

W lutym zorganizowano w Senacie RP konferencję dotyczącą orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali to w istocie wyręczanie NFZ. Sejm otrzymał 18 miesięcy na naprawienie niekonstytucyjnych przepisów.

– Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie prawa, ale przede wszystkim pacjentów. To właśnie ich najbardziej dotyka niedofinansowanie służby zdrowia. Długie kolejki, brak dostępu do specjalistów to tylko niektóre ze skutków ubocznych obecnych przepisów. W tym roku na remonty i modernizacje w podległych nam placówkach samorząd Mazowsza przeznaczy  ponad 250 mld zł. Ale oprócz tego potrzebne są środki na funkcjonowanie, a tych pieniędzy nie zapewnia NFZ, wysługując się samorządami. Mamy wybór – albo płacić, albo zamknąć szpital. Szpitale zatem działają, ale generują straty. Potrzebne są zmiany systemowe – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Liczba miesiąca 

6 mln zł tyle pieniędzy na mazowieckie zabytki (w tym m.in. na kościoły, cerkwie, przydrożne kapliczki, dzwonnice i klasztory) przeznaczył w tym roku samorząd Mazowsza

 

Nagrody dla czytelników

Blisko 100 kuponów z poprawnymi rozwiązaniami („Świętujmy razem dwadzieścia lat województwa mazowieckiego i piętnaście w UE”) wpłynęło w odpowiedzi na grudniowy konkurs w MsP pt. „Relaks na święta”. Wylosowaliśmy 10 zwycięzców, a są to: Krystyna Wyglądała (Glinianka), Iwona Ksionek (Kol. Mokobody), Ewelina Pokornicka (Dylewo), Jolanta Maciejewska (Dębówka), Gertruda Katana (Kępina), Kinga Pecura (Stara Złotoria), Julia Wróbel (Jedlanka Stara), Wiktor Baranow (Platerów), Krzysztof Napierski (Mława) i Krzysztof Werner (Biskupice). Trafiły do nich zestawy gadżetów.

 

Sposób na Sukces

To nazwa ogólnopolskiego konkursu, ogłoszonego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, który wyłoni najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. – Zapraszamy do udziału osoby fizyczne i prawne. Jesteś kreatywny, realizujesz ciekawe pomysły, tworzysz nowe miejsca pracy? Zgłoś swoje przedsięwzięcie do konkursu – zachęca organizator. Czas na zgłoszenia mija 20 marca. Szczegóły na www.modr.mazowsze.pl.

Z troski o kulturę

Laureaci 30. edycji Konkursu o Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera uhonorowani. Wśród wyróżnionych są dwie osoby z Mazowsza. Ks. Stanisław Drąg otrzymał medal i wyróżnienie za upowszechnianie ikonoznawstwa w kulturze polskiej. A Aleksandra Biniszewska z pasją oddaje się kulturze Kresów i obejmuje opieką charytatywną ośrodki polskości. Założyła Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz skansen „Zaścianek kresowy” w Kuklówce  Radziejowickiej.

 

Liderzy cyfryzacji


Gmina Pokrzywica (pow. pułtuski) została „Samorządowym liderem cyfryzacji”, zwyciężając w III edycji konkursu organizowanego przez samorząd województwa. Oprócz tytułu laureat pierwszego miejsca otrzymał nagrodę finansową w wysokości 15 tys. zł. Na podium stanęły też Urząd Miasta Ostrołęki (II miejsce, 10 tys. zł) i Urząd Gminy w Klembowie (III miejsce, 5 tys. zł). Wyróżnienia trafiły do Mazowieckiego Centrum Stomatologii Sp. z o.o. oraz Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa
Mazowieckiego
.

 

Najlepszy strażak 2019 r. na Mazowszu…

… to druh Tomasz Smętkowski z OSP w Ursusie. Zimą ubiegłego roku uratował mężczyznę i jego psa.

Do groźnej sytuacji doszło w gminie Zatory. Pod mężczyzną, który na Narwi ratował swojego tonącego psa, załamał się lód. Mężczyzna wpadł do lodowatej wody. Przebywający w pobliżu Tomasz Smętkowski usłyszał wołanie o pomoc i natychmiast podjął działania ratunkowe. Narażając swoje życie, pomógł mężczyźnie wydostać się na brzeg. Następnie z pomocą teściów zaopiekował się poszkodowanym i ochronił go przed dalszym wychłodzeniem. Tymczasem jego żona Aleksandra wezwała służby ratunkowe i doprowadziła je na miejsce, dzięki czemu akcja przebiegła szybko i sprawnie. Uratowany mężczyzna spędził trzy dni w szpitalu. Interwencja zakończyła się szczęśliwie również dla psa. Pupil poszkodowanego przeżył.

Za swoją postawę druh otrzymał tytuł Strażaka Miesiąca Kwietnia 2019. W lutym br., podczas spotkania z cyklu „Pali się” na warszawskim Torwarze, odebrał kolejne wyjątkowe wyróżnienie – tytuł Strażaka Roku 2019 Województwa Mazowieckiego. Gratulujemy!

 

Z internetem za pan brat

Sprawy urzędowe załatwiane z poziomu kanapy, jabłka sprzedawane przez internet bez dziesiątek pośredników, senior serfujący po sieci czy firmy korzystające z najnowszych badań i wynalazków w codziennej produkcji… Nie jest to wizja odległej przyszłości, ale współczesna praktyka, a Samorząd Województwa Mazowieckiego podjął działania, by na Mazowszu była to praktyka powszechna. Służyć ma temu realizacja Mazowieckiej Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To dokument porządkujący działania cyfrowe przekładające się na jakość i komfort życia, prowadzenia działalności gospodarczej, naukowej, edukacyjnej czy kulturalnej na Mazowszu. Był on konsultowany z mieszkańcami, przez co uwzględnia różne oczekiwania i punkty widzenia.

 

Czas na eko

Czy pobijemy kolejny rekord? W ubiegłym roku w ramach konkursu „Zbiórka surowców wtórnych” dzieci i młodzież z Mazowsza zebrały ponad 500 ton makulatury i 25,5 tony butelek PET. Zapraszamy dzieci z przedszkoli, uczniów ze szkół podstawowych i średnich z terenu województwa do kolejnej edycji konkursu. Ich zadaniem jest zbiórka surowców wtórnych, a także makulatury/butelek PET. Tym razem można je przekazywać do 3 kwietnia. Szczegóły na mazovia.pl w zakładce Konkursy.

 

 

Kalejdoskop
 

  1. około 500 zł to miesięczne stypendium w ramach dwóch programów stypendialnych samorządu Mazowsza. Wsparcie otrzyma prawie tysiąc uczniów.

  2. 68,7 proc. o tyle wzrosła cena jabłek. To najwięcej spośród artykułów z grupy owoce i warzywa (dane GUS za grudzień 2019 r. w porównaniu z grudniem 2018 r.).

  3. 593 lata temu Szydłowiec otrzymał prawa miejskie. Było to 7 lutego 1427 r.

Liczba wyświetleń: 105

powrót