Mazowsze serce Polski nr 13/21

Podsłuchane podpatrzone

2021.02.10 07:15 , aktualizacja: 2021.04.13 10:58

Autor: WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

 • mężczyzna w maseczce siedzi na krześle, w jego rękę wbija się strzykawka z igłą Andrzej Kamasa, dyrektor...
 • przy bannerze Mazowsza do zdjęcia pozuje uśmiechnięta kobieta Izabela Stelmańska,...
 • strona gazety ukazująca krzyżówkę Pierwsza polska krzyżówka...
 • archiwalne zdjęcie walczących 158 lat temu wybuchło...
 • mapa Polski z zaznaczonymi granicami wjewództw 22 lata temu wszedł w życie...
 • cztery osoby pozują do zdjęcia w strojach typowych dla lat. 60. Aktorzy z serialu Stulecie...
 • zrzut ekranu, na którym widać biurko i leżącą na nim flagę Radomia Flaga Radomia jako miasta...
 • tablica rejestracyjna widoczna na zrzucie ekranu Pomysł na radomską tablicę...

Ciekawostki z Mazowsza

Radom mianował się już stolicą

Województwa radomskiego nie ma, konkretów, co do podziału Mazowsza też nie. I co najważniejsze nie poznaliśmy jeszcze żadnych logicznych powodów przemawiających za podziałem regionu. Ale Radom już dostał od partii rządzącej obietnicę uprzywilejowanej pozycji i co najmniej od roku czuje się stolicą – flaga Radomia – jako miasta wojewódzkiego zawisła w biurze, m.in. posła Konrada Frysztaka, a także wicewojewody mazowieckiego Artura Standowicza. Jest też pomysł na radomską tablicę rejestracyjną: WR 2021R.

 
Winni wracają do Brwinowa!

Trwają prace nad odcinkami trzeciego sezonu „Stulecia Winnych” nakręconego na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej. W trzecim sezonie bohaterowie są świadkami i uczestnikami odwilży październikowej w 1956 r. czy wydarzeń w Ursusie w 1976 r. Niektórzy z nich zapłacą najwyższą cenę za pragnienie życia w wolnym kraju.

 

 
Turystyczna liderka

Drugą kobietą na liście „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” znalazła się Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim. Zajęła 24. miejsce w rankingu.

– W roku 2020 wykazała się nadzwyczajną skutecznością w pomocy dla turystyki. Marszałek mazowiecki jako pierwszy (a może i jedyny) przeznaczył środki pomocowe w ramach tarczy COVID-19, które skutecznie trafiły do branży turystycznej. Trzeba podkreślić, że otrzymali je wszyscy spełniający kryteria i że obyło się przy tym bez typowych dla niektórych innych województw afer. (...) jest propagatorką turystyki aktywnej na Mazowszu (...). Wzór turystycznego urzędnika samorządowego – podał portal waszaturystyka.pl.

 

 

To nie boli
 
Przykład idzie z góry...

...a dokładnie od Andrzeja Kamasy – dyrektora ciechanowskiego szpitala, który jako pierwszy w placówce został zaszczepiony przeciwko COVID-19.

– To nie boli, a daje szansę na powrót do normalności, której wszyscy tak bardzo potrzebujemy i oczekujemy – podkreślał szef lecznicy, zachęcając do korzystania z tej możliwości ochrony przed chorobą.

 

Kalendarium

 1. 474 lata temu 15 stycznia 1547 r. Siedlce uzyskały prawa miejskie.
 2. 472 lata temu 8 stycznia 1549 r. Kozienicom nadano prawa miejskie.
 3. 158 lat temu 22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe.
 4. 96 lat temu 31 stycznia 1925 r. w „Kurjerze Warszawskim” ukazała się pierwsza polska krzyżówka.
 5. 22 lata temu 1 stycznia 1999 r. wszedł w życie nowy podział administracyjny terytorium RP – utworzono 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu.

Liczba wyświetleń: 41

powrót