Mazowsze serce Polski nr 12/20

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2020.12.07 14:10 , aktualizacja: 2020.12.17 10:52

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

 • na parkingu stoją karetki Na Mazowszu ma być 5...
 • do zdjęcia pozuje mężczyzna w garniturze, widok do pasa – Gdyby nie środki z UE,...
 • infografika przedstawia komputer, a na nim stetoskop, napis o przekazaniu sprzętu przez urząd W ramach akcji...
 • przy biurku z licznymi dokumentami i książkami siedzi starszy mężczyzna w turbanie na głowie W listopadzie pożegnaliśmy...
 • mężczyzna w garniturze przemawia na tle białej ścinay, w dłoni trzyma mikrofon Drugą osobą, którą...
 • dwóch mężczyzn pozuje do zdjęcia, podają sobie dłonie i trzymaja dokument, na twarzy mają maseczki Umowę zakupu budynku dla...
 • kolaże jadą jeden za drugim, widok na ich plecy W prestiżowym rankingu...
 • nowoczesny budynek 25-lecie działalności...

Temat miesiąca

Co dalej z dyspozytorniami?

W ciągu miesiąca służby wojewody przekazały trzy sprzeczne ze sobą informacje na temat przyszłości dyspozytorni na Mazowszu. Najnowsza mówi o pozostawieniu 5 dyspozytorni w województwie, ale – co ciekawe – po dwie w Radomiu i Siedlcach oraz jednej w Warszawie.

Przypomnijmy: zgodnie z planami strony rządowej, od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze miało zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, a tylko na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planował likwidację rejonów obsługiwanych obecnie przez stację pogotowia w Płocku i ostrołęcki Meditrans. Dla mieszkańców północnego Mazowsza oznaczałoby to jedno – o wysłaniu karetki decydować będzie dyspozytor z Siedlec lub Radomia.

Likwidacji dyspozytorni w Płocku i Ostrołęce sprzeciwili się radni województwa mazowieckiego i władze pogotowia. Nie kryli więc zadowolenia, kiedy 17 listopada stacje pogotowia otrzymały informację, że NFZ zamierza jednak aneksować dotychczasowe umowy z pogotowiem dotyczące pracy dyspozytorni na dotychczasowych zasadach. Jednak 20 listopada mazowiecki oddział NFZ ogłosił konkurs na działalność ratownictwa, ale okres obowiązywania umów miał wynosić tylko od 1 stycznia do 31 marca 2021 r.

Po medialnej burzy w tej sprawie, 24 listopada marszałek otrzymał od służb wojewody do zaopiniowania projekt planu działania ratownictwa medycznego. I tu kolejna informacja – projekt ten zakłada – o co apelowali ratownicy i samorząd województwa – utrzymanie 5 dyspozytorni. Ale ma to obowiązywać do końca marca 2021 r. w trzech lokalizacjach – 2 w Radomiu, 2 w Siedlcach, 1 w Warszawie. W praktyce oznacza to likwidację dyspozytorni medycznych w Ostrołęce i Płocku.

– Nadzoruję służbę zdrowia od 7 lat, ale takiego chaosu i dezinformacji jeszcze nie widziałam – komentuje członek zarządu Elżbieta Lanc. – Nie ma na to naszej zgody.

 

Sukces Mazowsza!

Strona rządowa w końcu wyraziła zgodę na uwzględnienie Mazowsza regionalnego w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia. Samorząd województwa zabiegał o to od 11 lat. To szansa na dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej, a tym samym na rozwój mazowieckich miejscowości.

 

Liczba miesiąca

38 tys. tyle osób wzięło udział w głosowaniu w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

 

Nabytek Muzeum Getta Warszawskiego

Muzeum Getta Warszawskiego zostało nowym właścicielem budynku dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów w Warszawie przy ul. Siennej.

– Przekazujemy budynek w 80. rocznicę zamknięcia granic getta warszawskiego. Chcemy w ten sposób oddać hołd wszystkim mieszkańcom getta warszawskiego i godnie upamiętnić ich tragiczne losy – zaznaczył marszałek Adam Struzik, który umowę zakupu nieruchomości podpisał z dyrektorem muzeum Albertem Stankowskim.

 

Ćwierć wieku uczelni

Wyższa Szkoła Menedżerska, jedna z pierwszych uczelni niepublicznych związanych z Mazowszem, obchodzi w br. 25-lecie działalności. W tym czasie wykształciła tysiące osób. Placówka szczyci się Medalem Pro Masovia „Za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego” oraz odznaką honorową „Za zasługi dla Warszawy”.

 

Najlepsi kolarze

Sukcesem mogą się pochwalić zawodnicy Mazowsze Serce Polski Team. W prestiżowym rankingu Europe Tour drużyna zajęła 12. miejsce (spośród 262 ekip), zostając tym samym najlepszą drużyną kontynentalną. Grupa wyprzedziła czeskie Elkov-Kasper, Mińsk Cycling Club oraz CCC Development Team. Jesteśmy dumni. Gratulujemy!

 

W walce z COVID-19 pomogą nam Niemcy

Jest szansa na sprzęt medyczny oraz środki ochrony dla personelu medycznego z Mazowsza. Wsparcie zaoferowały Niemcy. Polskie władze państwowe odmówiły, zaś samorząd województwa uznał, że warto z propozycji skorzystać. W tej sprawie zwrócił się do premierów Saksonii-Anhalt i Brandenburgii.

 

Kalejdoskop

 1. 15 lat temu sejmik powołał Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu (19 grudnia 2005 r.).
 2. 775 tys. zł zarezerwowano w budżecie województwa mazowieckiego na 2020 r. dla organizacji pozarządowych na przeciwdziałanie i walkę z COVID-19.
 3. 11 tys. uczniów z Mazowsza weźmie udział w programie zapobiegania depresji. Samorząd województwa przeznaczył na zadanie 451 tys. zł.

 

Wspomnienia

W listopadzie pożegnaliśmy Andrzeja Wawrzyniaka i Mariusza Wojtalewicza. Obaj związani z samorządem Mazowsza przez długi czas. Pierwszy z nich był podróżnikiem, dyplomatą, znawcą i kolekcjonerem sztuki orientalnej, a także założycielem i długoletnim dyrektorem Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Drugi zaś był kierownikiem Muzeum Żydów Mazowieckich, oddziału Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Był inicjatorem współpracy m.in. z Ambasadą Izraela w Polsce.

 

Cytat miesiąca

– Gdyby nie środki z UE, które transferujemy dziś do szpitali, to w dobie pandemii mówilibyśmy o prawdziwej zapaści w służbie zdrowia. Na to nakładają się kolejne niepokojące decyzje rządu, które uderzają w samorządy. Zryczałtowany PIT to strata tylko dla Mazowsza 50 mln zł. CIT estoński to z kolei ubytek w wysokości 270 mln zł w budżecie naszego województwa. Trudno zbudować budżet przy tylu niewiadomych. Jeśli do tego dodamy próbę zablokowania budżetu Unii Europejskiej, to mamy do czynienia z ogromnym dramatem. Apelujemy do rządu, aby nie próbował zawetować unijnego budżetu. Ta decyzja uderzy w samorządy i wszystkich mieszkańców naszego kraju – przestrzegał marszałek Adam Struzik.

 

#UWOLNIJZŁOMKA

To akcja społeczna, w ramach której drugie życie zyskują często niedziałające i nieużywane laptopy, komputery, smartfony. Wolontariusze z Uwolnij Złomka zbierają, naprawiają i przekazują sprzęt najbardziej potrzebującym, m.in. uczniom, podopiecznym domów dziecka czy pogotowia opiekuńczego lub nauczycielom. To ważne zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, kiedy mnóstwo osób bierze udział w zdalnych lekcjach. W akcję włączył się Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

– W naszym urzędzie na utylizację czekało 500 zestawów komputerowych wycofanych z użytku. To sprzęt, który nie jest już kompatybilny z naszymi wewnętrznymi systemami. Nie wszystkie komputery, niestety, nadają się do naprawy. Do tej pory na akcję Uwolnij Złomka udało się nam przekazać ponad 200 komputerów. Mamy jednak nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej – podkreśla sekretarz województwa, dyrektor urzędu marszałkowskiego Waldemar Kuliński.

 

 

Liczba wyświetleń: 52

powrót