Mazowsze serce Polski nr 12/20

Nagrody Marszałka za społeczną aktywność

2020.12.07 07:30 , aktualizacja: 2020.12.17 10:55

Autor: Opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Mądral

 • Statuetka przedstawiająca kobietę z uniesionymi do góry rękoma. Z jej ramion wyrastają pióra Laureaci Nagrody Marszałka...
 • Mężczyzna w stroju oficjalnym siedzący na ławce. Zygmunt Andrzej Łukomski...
 • Mężczyzna w marynarce siedziący przy biurku, na którym ułożone są w stosach książki. W tle regały zapełnione książkami. Lechosław Herz (Fot. Arch....
 • Grupa tancerzy w strojach ludowych. Zdjęcie w plenerze. Zespół Tańca Ludowego Orkan...
 • Mężczyzna w okularacyh w lekarskim fartuchu oraz czepku prof. dr hab. n. med. dr...
 • Kobieta siedząca na krześle, na sali tanecznej z lustrami, w tle pianino. Małgorzata Grabowska-Panek...
 • Uśmiechnięta kobieta. Zdjęcie w pomieszczeniu. W tle godło państowe Towarzystwo Przyjaciół...
 • Dwóch mężczyzn w strojach oficjalnych. Zdjęcie w plenerze. Towarzystwo Przyjaciół...
 • Mężczyzna w okularach, siedzący za biurkiem i z otwartą książką w dłoniach. Andrzej Sławomir Kanigowski...
 • Mężczyzna w bluzie z kapturem. dr Łukasz Maurycy Stanaszek...
 • Kobieta siedząca na krześla i pozująca do zdjęcia. Na szyi ma zawieszony bogato zdobiony wisior, a na ramionach szal Teresa Michalak (Fot. Arch....

Są aktywni i kreatywni, a czas, wiedzę i umiejętności poświęcają innym. Przy okazji charytatywnej działalności promują Mazowsze w kraju i za granicą. Poznajmy laureatów 21. edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego.

 

W tym roku, spośród 107 kandydatów zgłoszonych przez samorządy i organizacje pozarządowe, Kapituła wyłoniła 10 laureatów. Każdy otrzyma 10 tys. zł oraz pamiątkową statuetkę i dyplom.

 

Zygmunt Andrzej Łukomski

Trener, instruktor i choreograf utytułowanej formacji tańca latynoamerykańskiego „Akant Radom”, zdobywającej mistrzostwa kraju, Europy i świata. Konsultant World Dance Sport Federation Formacji Tanecznych jako dziedziny sportów olimpijskich oraz międzynarodowy sędzia tańca i wykładowca w Polskiej Federacji Tańca. Autor „Standardu Kompetencji Zawodowej”.

 

Lechosław Herz

Napisał kilkaset artykułów, esejów, przewodników turystycznych i książek poświęconych przyrodzie i szeroko pojętemu krajoznawstwu (m.in. „Wardęga. Opowieści z pobocza drogi”). Jest także autorem lub współautorem wielu map turystycznych i opisów do kilku albumów fotograficznych o Polsce. Jeden z najlepszych znawców Mazowsza, przyrodnik i regionalista.

 

Zespół Tańca Ludowego Orkan

Formacja kultywuje tradycje istniejącego od 1951 r. w Sadownem zespołu folklorystycznego prowadzonego przez Mieczysława i Halinę Chmielewskich. Powołany w 2009 r. przy ZSP w Sadownem przez Mirosławę i Marka Reników. Grupa występuje podczas uroczystości regionalnych i lokalnych.

 

prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński

Światowej sławy otochirurg i specjalista otolaryngologii, audiologii, foniatrii i otolaryngologii dziecięcej. Jako pierwszy na świecie w 2002 r. wykonał opracowaną przez siebie metodą operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a w 2004 r. u dziecka.

 

Małgorzata Grabowska-Panek

W 2003 r. została instruktorem i choreografem Zespołu Tańca Ludowego „Masovia”. Od 2013 r. kierownik Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku. Pod jej przewodnictwem w 2014 r. zespół otrzymał Nagrodę Marszałka, a w 2017 r. medal „Pro Masovia”. Odznaczona Medalem Srebrnym przez Prezydenta RP.

 

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Zarząd Główny

Jego członkami są ludzie pragnący poznać przeszłość Warszawy, zrozumieć proces jej obecnego przekształcania i zapoznać się z wizją stolicy przyszłości. Szczególną uwagę poświęcają zaszczepianiu kolejnym pokoleniom miłości do Warszawy.

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej

Stowarzyszenie powstało dla podnoszenia aktywności społeczno-kulturalnej środowiska lokalnego w gm. Krasnosielc, ocalenia dziedzictwa kulturowego oraz promocji w regionie. Organizuje liczne wydarzenia poświęcone historii. Publikuje bezpłatny miesięcznik „Wieści znad Orzyca” i cykliczny kwartalnik „Krasnosielcki Zeszyt Historyczny”. W 2019 r. zainicjowało badania genetyczne Y-DNA, które pozwolą ustalić pochodzenie mieszkańców doliny Orzyca.

 

Andrzej Sławomir Kanigowski

Dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu przywrócono tradycję plenerów i warsztatów rzeźbiarskich dla dorosłychi młodzieży, a w latach 2015–2019 odbyły się takie wydarzenia jak: „Muzyka zaklęta w drewnie”, „100 lat Niepodległości” czy „Słoneczne Mazowsze”. Organizował warsztaty Plenerowej Letniej Szkoły Sztuki Ludowej. Pomysłodawca i organizator Klubu Rękodzieła Artystycznego. W 2010 r. założył (i był prezesem) Stowarzyszenia Pomoc Wzajemna.

 

dr Łukasz Maurycy Stanaszek

Antropolog, archeolog, kustosz, popularyzator nauki, badacz i odkrywca Urzecza. Jego najważniejsza publikacja to „Nadwiślańskie Urzecze. Podwarszawski mikroregion etnograficzny”. Uczestnik ekspedycji archeologicznych w kraju i za granicą oraz kierownik projektów badawczych i kustosz wystawy etnograficzno-archeologicznej.

 

Teresa Michalak

Lokalna liderka, udzielająca się w życiu społecznym i kulturalnym, przede wszystkim Stanisławowa. Organizatorka i członkini stowarzyszeń, organizacji społecznych i kulturalnych. Założycielka KGW „Nasza Chata” i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Stanisławowskiej. Redaktorka „Wieści Ziemi Stanisławowskiej”.


Więcej informacji o laureatach na www.mazovia.pl

 

 

Liczba wyświetleń: 80

powrót