Mazowsze serce Polski nr 12/20
Nagrody Marszałka za społeczną aktywność
2020.12.07 07:30 , aktualizacja: 2020.12.17 10:55
Autor: Opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Mądral
- Laureaci Nagrody Marszałka...
- Zygmunt Andrzej Łukomski...
- Lechosław Herz (Fot. Arch....
- Zespół Tańca Ludowego Orkan...
- prof. dr hab. n. med. dr...
- Małgorzata Grabowska-Panek...
- Towarzystwo Przyjaciół...
- Towarzystwo Przyjaciół...
- Andrzej Sławomir Kanigowski...
- dr Łukasz Maurycy Stanaszek...
- Teresa Michalak (Fot. Arch....
Są aktywni i kreatywni, a czas, wiedzę i umiejętności poświęcają innym. Przy okazji charytatywnej działalności promują Mazowsze w kraju i za granicą. Poznajmy laureatów 21. edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego.
W tym roku, spośród 107 kandydatów zgłoszonych przez samorządy i organizacje pozarządowe, Kapituła wyłoniła 10 laureatów. Każdy otrzyma 10 tys. zł oraz pamiątkową statuetkę i dyplom.
Zygmunt Andrzej Łukomski
Trener, instruktor i choreograf utytułowanej formacji tańca latynoamerykańskiego „Akant Radom”, zdobywającej mistrzostwa kraju, Europy i świata. Konsultant World Dance Sport Federation Formacji Tanecznych jako dziedziny sportów olimpijskich oraz międzynarodowy sędzia tańca i wykładowca w Polskiej Federacji Tańca. Autor „Standardu Kompetencji Zawodowej”.
Lechosław Herz
Napisał kilkaset artykułów, esejów, przewodników turystycznych i książek poświęconych przyrodzie i szeroko pojętemu krajoznawstwu (m.in. „Wardęga. Opowieści z pobocza drogi”). Jest także autorem lub współautorem wielu map turystycznych i opisów do kilku albumów fotograficznych o Polsce. Jeden z najlepszych znawców Mazowsza, przyrodnik i regionalista.
Zespół Tańca Ludowego Orkan
Formacja kultywuje tradycje istniejącego od 1951 r. w Sadownem zespołu folklorystycznego prowadzonego przez Mieczysława i Halinę Chmielewskich. Powołany w 2009 r. przy ZSP w Sadownem przez Mirosławę i Marka Reników. Grupa występuje podczas uroczystości regionalnych i lokalnych.
prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński
Światowej sławy otochirurg i specjalista otolaryngologii, audiologii, foniatrii i otolaryngologii dziecięcej. Jako pierwszy na świecie w 2002 r. wykonał opracowaną przez siebie metodą operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a w 2004 r. u dziecka.
Małgorzata Grabowska-Panek
W 2003 r. została instruktorem i choreografem Zespołu Tańca Ludowego „Masovia”. Od 2013 r. kierownik Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku. Pod jej przewodnictwem w 2014 r. zespół otrzymał Nagrodę Marszałka, a w 2017 r. medal „Pro Masovia”. Odznaczona Medalem Srebrnym przez Prezydenta RP.
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Zarząd Główny
Jego członkami są ludzie pragnący poznać przeszłość Warszawy, zrozumieć proces jej obecnego przekształcania i zapoznać się z wizją stolicy przyszłości. Szczególną uwagę poświęcają zaszczepianiu kolejnym pokoleniom miłości do Warszawy.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej
Stowarzyszenie powstało dla podnoszenia aktywności społeczno-kulturalnej środowiska lokalnego w gm. Krasnosielc, ocalenia dziedzictwa kulturowego oraz promocji w regionie. Organizuje liczne wydarzenia poświęcone historii. Publikuje bezpłatny miesięcznik „Wieści znad Orzyca” i cykliczny kwartalnik „Krasnosielcki Zeszyt Historyczny”. W 2019 r. zainicjowało badania genetyczne Y-DNA, które pozwolą ustalić pochodzenie mieszkańców doliny Orzyca.
Andrzej Sławomir Kanigowski
Dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu przywrócono tradycję plenerów i warsztatów rzeźbiarskich dla dorosłychi młodzieży, a w latach 2015–2019 odbyły się takie wydarzenia jak: „Muzyka zaklęta w drewnie”, „100 lat Niepodległości” czy „Słoneczne Mazowsze”. Organizował warsztaty Plenerowej Letniej Szkoły Sztuki Ludowej. Pomysłodawca i organizator Klubu Rękodzieła Artystycznego. W 2010 r. założył (i był prezesem) Stowarzyszenia Pomoc Wzajemna.
dr Łukasz Maurycy Stanaszek
Antropolog, archeolog, kustosz, popularyzator nauki, badacz i odkrywca Urzecza. Jego najważniejsza publikacja to „Nadwiślańskie Urzecze. Podwarszawski mikroregion etnograficzny”. Uczestnik ekspedycji archeologicznych w kraju i za granicą oraz kierownik projektów badawczych i kustosz wystawy etnograficzno-archeologicznej.
Teresa Michalak
Lokalna liderka, udzielająca się w życiu społecznym i kulturalnym, przede wszystkim Stanisławowa. Organizatorka i członkini stowarzyszeń, organizacji społecznych i kulturalnych. Założycielka KGW „Nasza Chata” i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Stanisławowskiej. Redaktorka „Wieści Ziemi Stanisławowskiej”.
Więcej informacji o laureatach na www.mazovia.pl
Liczba wyświetleń: 86
powrót