Mazowsze serce Polski nr 12/20
Tym żyje samorząd
2020.12.07 09:00 , aktualizacja: 2020.12.17 10:52
Autor: WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
W centrum uwagi
Mieszkańcy nie chcą podziału
Podział Mazowsza wciąż w rządowych planach. Kto za to zapłaci?
Trwa żywa dyskusja na temat zapowiadanego przez Rząd RP podziału województwa mazowieckiego. Kilkaset lokalnych samorządów przyjęło stanowiska wyrażające sprzeciw wobec podziału. Ale są i tacy, którzy upatrują korzyści w rozpadzie mazowieckiej wspólnoty.
Rada Miejska w Radomiu na przykład wyraziła poparcie dla podziału obecnego województwa mazowieckiego na dwa odrębne: jedno obejmujące Warszawę i okolice, a drugie mające siedzibę w Radomiu. Wiadomo, miasto gra do swojej bramki, ale co na to mieszkańcy Mazowsza?
Z badania ankietowego przeprowadzonego w październiku br. na próbie obejmującej respondentów z całego województwa jednoznacznie wynika, że jesteśmy sceptyczni wobec pomysłu podziału. Aż 95 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wierzy, żeby podział na dwa województwa przyniósł poprawę oferty przewozów kolejowych, a 86 proc. uznało, że wraz z podziałem administracyjnym nastąpią pozytywne zmiany w zakresie dostępności i jakości innych usług publicznych. Co ważne, aż 83 proc. mieszkańców województwa mazowieckiego było zgodne, że nie akceptuje dodatkowych kosztów utworzenia i utrzymania podwójnej administracji samorządowej i rządowej dla dwóch województw.
Protest w ciemnościach
Symboliczne zgaszenie świateł w instytucjach samorządu Mazowsza to wyraz niemego sprzeciwu wobec polityki Rządu RP. Chodzi przede wszystkim o blokowanie środków unijnych i antysamorządowe ustawy. Ostatni pomysł rządu to ograniczenie udziału samorządów we wpływach z PIT i CIT. Oznacza to, że środki de facto wypracowane przez mieszkańców, nie będą do nich wracały w postaci pieniędzy na lokalne potrzeby. Akcję „Pozostaje nam tylko ciemność” zorganizowało stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.
Mazowsze liderem
Mazowsze po raz kolejny znalazło się na czele województw o największym potencjale innowacyjności. Sprzyja jej wysoki udział kapitału zagranicznego, co pozwala na szybką absorpcję know-how i efektywnych procesów biznesowych – czytamy w raporcie „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2020”.
Nowe miasta na mapie?
Mazowsze zyska trzy nowe miasta w powiatach: lipskim, płońskim i żyrardowskim. Mowa o Solcu nad Wisłą, Sochocinie i Wiskitkach. Prawa miejskie te miejscowości mają mieć od 1 stycznia 2021 r.
Szczepionką w COVID-19
Komisja Europejska (KE) podpisała umowę z firmami BioNTech i Pfizer, która przewiduje możliwość zakupu wstępnie 200 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE oraz zamówienia kolejnych 100 mln, gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w walce z COVID-19. Z badań wynika, że ma ona 90 proc. skuteczności. KE zapewniła, że szczepionki będą dostępne dla wszystkich krajów UE w tym samym czasie i na tych samych zasadach.
Liczba wyświetleń: 58
powrót