Mazowsze serce Polski nr 12/19

Festiwal świateł

2019.12.16 08:05 , aktualizacja: 2019.12.17 11:48

Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

Radom. Tunel świetlny Radom Fot. UM Radomia
Wegrów. Ilumuinacja rynku. Węgrów Fot. Patryk Buta
Warszawy. Dekoracje świetle w ksztalcie kwiatów Warszawa Fot. Monika...
Ciechanów. Dekoracja świetlna w kształcie pawia Ciechanów Fot. M. Reszka
Ostrów Mazowiecka. Oświetlona choinka i krzesło św. Mikołaja Ostrów Mazowiecka Fot....
lock. Dekoracja świetlna w kształcie bomki choinkowej Płock Fot. UM Płocka

Kolorowe światełka to punkt obowiązkowy na liście świątecznych atrakcji. W ostatnich latach – oprócz tradycyjnej choinki – lampkami ozdabiamy domy, ulice, a także całe miasta.

 

Iluminacje zdobiące miasta zaskarbiły sobie sympatię mieszkańców. Przyciągają turystów, zachęcają do długich rodzinnych spacerów i pozwalają zapomnieć o nieprzychylnej zimowej aurze. Tylko Królewski Ogród Światła na warszawskim Wilanowie odwiedziło w ubiegłym sezonie aż 300 tys. osób. Do najpopularniejszych iluminacji świątecznych należą bombki giganty, anioły, renifery, bałwanki czy prezenty. Dodatkowym atutem takich świetlnych dekoracji są towarzyszące im imprezy – jarmarki, kiermasze, a nawet spotkania wigilijne dla mieszkańców. W mazowieckich miejscowościach też nie brakuje oryginalnych świątecznych dekoracji. Co nas zaskoczy w tym sezonie? Sądząc po ubiegłorocznych stylizacjach, z pewnością warto je zobaczyć.

 

Radom

Tunel świetlny to największa i najbardziej okazała iluminacja w mieście, skonstruowana z 55 tys. diod. Wysoki na 6 m, długi na 102 m. Wrażenie potęguje 50 przymocowanych do kopuły gwiazd, z których każda ma średnicę 90 cm i wykonana jest ze 180 punktów led błyszczących chłodnym, białym światłem.

 

Węgrów

Dekoracje rozświetlały Rynek Mariacki. Obok choinki i dużej kolorowej bombki pojawiły się dwie mniejsze srebrne ozdoby oraz lilia wodna na fontannie. Całość uzupełniały światełka zawieszone na drzewach i latarniach oraz iluminacja na budynku urzędu miasta.

 

Warszawa

Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie to wystawa plenerowa, w której ramach tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Muzyczny Ogród Marzeń (na zdjęciu)  na dolnym tarasie ogrodu barokowego oferuje świetlno-muzyczne pokazy – światło wiernie odwzorowuje i wypełnia zmieniającymi się barwami geometryczne kształty ogrodu, a to wszystko dzieje się w rytm muzyki klasycznej. W tym roku na odwiedzających czekają niespodzianki, które odkrywane są stopniowo. Największa to zupełnie nowa część wystawy – Ogród Różany. Rozbłysła ona na początku grudnia. Iluminacje wilanowskie można odwiedzać do 23 lutego (wstęp – od 5 do 20 zł).

 

Ciechanów

Światłem lampek rozbłyskują nie tylko główny miejski plac przed ratuszem
i deptak na ul. Warszawskiej. Spacerujący mogą podziwiać dekoracje w formie wodotrysków w niecce fontanny na placu przed ratuszem, dekoracje przestrzenne w formie bombki, kolorowego podświetlonego misia oraz lokomotywy z wagonami. Dekoracje przestrzenne wzbogacone zostały także o okazałego, mieniącego się kolorami pawia. Przed ratuszem rozstawiana jest także rozświetlona choinka.

 

Ostrów Mazowiecka

Instalacje świąteczne rozmieszczono na słupach energetycznych wzdłuż głównych ciągów ulic: Warszawskiej, 3 Maja, Sikorskiego, Dubois, Kościuszki, Warchalskiego. Przed Ratuszem Miejskim ustawiono choinkę oraz krzesło Świętego Mikołaja.

 

Płock

Ozdoby umieszczane są na ulicach, rondach, placach i budynkach. Szczególnie urokliwie wyglądają zabytkowe kamieniczki na Starym Mieście, dekoracje na fontannie, czerwone serduszka na drzewach oraz ratusz rozżarzony świetlnymi kurtynami. W tym roku po raz pierwszy iluminacja rozbłysła na zmodernizowanych bulwarach. To dekoracje wolno stojące 3D, m.in. postać Świętego Mikołaja i gwiazdy. Nowe ozdoby pojawiły się też na fragmencie ul. Bielskiej. 

 

Liczba wyświetleń: 173

powrót