Mazowsze serce Polski nr 12/19

Warto wiedzieć

2019.12.17 13:25 , aktualizacja: 2019.12.18 08:42

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

 • Rzeźba przedstawiająca dłonie obejmujące kryształową kulę Główna nagroda 27. targów...
 • Kładka na rzece Remont kładki wiejskiej w...
 • Młoda dziewczyna stoi na scenie, trzyma w dłoni mikrofon Alicja Szemplińska,...
 • Kobieta w czarnej sukience siedzi na krześle Noblistka Olga Tokarczuk...
 • Trzej mężczyźni stoja i trzymają w rękach pluszowe misie Maskotki trafiły już do...
 • Kilkadziesiąt pluszowym misiów w białych koszulkach siedzi na stole Misie z pewnością przyniosą...
 • Praca rysunkowa Marcin Michalak „Mazowiecka...
 • Praca rzeźbiarska Magda Dończyk „Odpoczynek...
 • Praca malarska Monika Parapura „Katedra...

Grand Prix 27. Targów TT Warsaw…

…zdobył Samorząd Województwa Mazowieckiego. To kolejny sukces w prezentowaniu potencjału regionu! Samorząd otrzymał też, po raz kolejny, wyróżnienie w konkursie Dziennikarzy i MT Targi Polska na najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe w ramach „Homo Turisticus”. – Cieszymy się, że nasze działania w promowaniu potencjału regionu są dostrzegane i nagradzane – podkreśla Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu ds. turystyki w urzędzie marszałkowskim. Dziękujemy!

 

Liczba miesiąca

5 OSÓB

tylu maturzystów z Mazowsza zdało maturę na 100 proc. Samorząd województwa uhonorował ich nagrodami finansowymi

 

Są miliony dla sołectw

Wyposażenie świetlic, utworzenie siłowni plenerowych czy boisk albo remonty gminnych bibliotek – m.in. na takie zadania sołectwa mogą zyskać wsparcie z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Na granty dla lokalnych społeczności do zdobycia jest prawie 14 mln zł. Kto ma szansę na wsparcie? O pomoc finansową mogą się ubiegać mazowieckie gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw 2020 można uzyskać wsparcie w wysokości do 10 tys. zł dla jednego projektu. Warto podkreślić, że gminy do 50 sołectw mogą złożyć do 5 wniosków, te liczące od 50 do 60 sołectw – do 6 wniosków, a mające więcej niż 60 sołectw – maksymalnie 9 wniosków. Co ważne, jedno sołectwo może być objęte realizacją tylko jednego zadania.

– Mieszkańcy Mazowsza mają wspaniałe pomysły na rozwój swoich małych miejscowości, ale, niestety, lokalnych samorządów często nie stać na ich realizację. Stąd pomysł na nasz program. Chcemy pomagać w tworzeniu miejsc, których potrzebują mieszkańcy wsi. Jestem przekonana, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze – zaznacza członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

Nabór trwa do 23 grudnia br. Szczegóły na www.mazovia.pl.

 

Najlepszy głos w Polsce…

należy do Mazowszanki. Mowa o Alicji Szemplińskiej z Ciechanowa, która swoim talentem i osobowością zachwyciła widzów telewizyjnego programu TVP2 „The Voice of Poland”. Od andrzejkowego wieczoru cieszy się ona nie tylko prestiżowym tytułem. W jej ręce trafiły statuetka, kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Universal Music Polska i 50 tys. zł. Alicja ma dopiero 17 lat i jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Jak podaje telewizja (na www.voice.tvp.pl): „Choć muzyka wypełnia całe jej życie, na co dzień jest przykładną uczennicą”.

 

Kalejdoskop

 • 92 tys. pasażerów tylko w ruchu czarterowym obsłużyło w tym roku lotnisko Modlin. Pierwszy regularny lot tego typu odbył się 25 kwietnia br.
 • 204 lata temu  w Królestwie Kongresowym wprowadzono złotego polskiego równego 30 groszom polskim jako jednostkę walutową (było to dokładnie 1 grudnia 1815 r.)
 • 391,5 tys. rodzin na Mazowszu wychowuje jedno dziecko, ponad 268 tys. – dwoje, a 82 tys. – troje (dane GUS)

 

Cytat miesiąca

Jestem federalistką i regionalistką, wierzę w Europę zjednoczonych regionów i marzy mi się Rzeczpospolita zdecentralizowana, silna swoją różnorodnością. (…) Nasz kraj nie jest jednoznacznym monolitem, zawsze składał się z wielu historii, doświadczeń, wspólnot, dialektów i kultur, a także – choć to niestety już bardziej przeszłość – języków – powiedziała Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 r. 10 grudnia br. z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa odebrała w Sztokholmie nagrodę.

Maskotką w przemoc

Tysiąc maskotek z numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (tel. 116111) trafiło do Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Jest to akcja Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej ze środków z tzw. korkowego. Pluszaki mają wspomagać pracę mundurowych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

– Mazowieccy policjanci muszą, niestety, interweniować w rodzinach, w których dochodzi do przemocy. Wszyscy wolelibyśmy, żeby takich sytuacji było jak najmniej. Nie da się im często zapobiec, natomiast ważne jest, by najmłodsi, którzy najbardziej cierpią z powodu przemocy doświadczanej od najbliższych, wiedzieli, gdzie mogą szukać wsparcia i jakie mają prawa – zaznaczył wicemarszałek Rafał Rajkowski, który przekazał maskotki.

Uzdolnieni niepełnosprawni

Z talentem, a przede wszystkim z potrzebą wyrażania się przez sztukę – tacy są uczestnicy konkursu plastycznego „Mój dom Mazowsze”, zorganizowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Skierowany był on do niepełnosprawnych mieszkańców regionu. Zgłoszeń było 96, przyznanych nagród i wyróżnień – 17. Listę nagrodzonych i ich prace można obejrzeć na www.mcps.com.pl.

 

Przedsiębiorco! Zgłoś swój projekt

Budownictwo, meble, medycyna i kosmetologia, innowacje technologiczne, produkcja maszyn czy przetwórstwo rolno-spożywcze – to tylko niektóre z branż i sektorów, które będą uwzględnione w pierwszym katalogu produktów eksportowych przedsiębiorców z Mazowsza. Samorząd województwa chce w ten sposób wesprzeć rozwój gospodarczy regionu. Dla firm sprzedających swoje produkty za granicę to bezpłatna promocja. Zgłoszenia można przesyłać do końca grudnia br. Szczegóły na mazovia.pl.

 

Liczba wyświetleń: 139

powrót