Mazowsze serce Polski nr 12/19
Smaki Mazowsza
2019.12.16 07:15 , aktualizacja: 2019.12.17 11:45
Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka
Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
Ciasto:
- 1 kg mąki
- 5 żółtek
- 600 ml śmietany 18%
- 1 dag drożdży
- szczypta soli
- żółtko do posmarowania pierogów
Farsz:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 10 dag grzybów suszonych
- 2 cebule
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
Z przygotowanych składników zagnieść ciasto. Kapustę obgotować razem z suszonymi grzybami. Cebulę pokroić w kostkę i przesmażyć na patelni. Dodać kapustę z grzybami i smażyć jeszcze przez chwilę. Przyprawić solą i pieprzem. Z ciasta wykrawać koła i nakładać farsz. Zaciskać jak zwykłe pierogi. Układać grubszym kantem do dołu. Posmarować po wierzchu roztrzepanym żółtkiem. Piec około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C.
Przepis nadesłała Anna Szpura, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Korniczanki” ze Starej Kornicy (pow. łosicki).
Bigos z kapustą
Bigos należy do żelaznego repertuaru potraw świątecznych, a jego najważniejszym składnikiem jest kiszona kapusta. Jednak prof. Jarosław Dumanowski, specjalista od kulturowej historii kuchni i jedzenia, przypomina, że dawniej to danie wyglądało zupełnie inaczej. „Staropolski bigos to siekane mięso, ryby lub raki przyrządzane tak, jak wtedy lubiono: na kwaśno i ostro, z cytryną, limonkami albo/i octem. Dodanie do mięsa kiszonej kapusty to już naśladownictwo, wersja popularna, tańsza, początkowo zresztą dodawano tak kwaśną kapustę, jak i kiszone ogórki albo kwaśne jabłka. Taki bigos wydawał się ludziom dawniej czymś nowym i początkowo nazywano go nawet »bigosem z kapustą«”.
Przepis na „bigosek karpiowy” znajdziemy w najstarszej polskiej książce kucharskiej „Compendium ferculorum albo zebranie potraw” (1682): Zdejmij skórę z karpia surowego, mięso odbierz, usiekaj, cebule pieczonej usiekaj, zmieszaj to społem, włóż w rynkę, wlej oliwy albo masła niesłonego, smaż. A gdy przesmażysz, wlej wina, octu winnego, pieprzu, cynamonu, rożenków drobnych, cukru, limonią usiekaj. Przywarz, a daj. Głowę z tego karpia usmaż i mleczu kawałki odtretuj, a zmieszaj z bigoskiem i daj na stół.
Ciekawostka
Jeśli przygotowujemy pierogi kilka dni przed Wigilią, możemy je obgotować i zamrozić. Ważne, aby przedtem wystygły. Układamy je tak, by się nie stykały, bo inaczej się posklejają. Odgrzewamy w osolonym wrzątku, gotujemy do wypłynięcia.
Liczba wyświetleń: 201
powrót