Mazowsze serce Polski nr 12/19

Jak się robi biznes

2019.12.16 08:20 , aktualizacja: 2019.12.17 11:51
Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral
Tytuł „Innowatora Mazowsza”...
Radny Konrad Rytel, zdjęcie portetowe mężczyzny w garniturze Konrad Rytel, radny sejmiku...

Najczęściej zaczyna się od pomysłu. Później jest żmudna i ciężka praca, najlepiej w ambitnym i zgranym zespole. To kluczowe elementy, które pomagają firmom zajmować czołowe miejsca.

 

Jak osiągnąć sukces? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców i naukowców. Warto o to zapytać praktyków. Wśród nich jest Izabela Zawisza, prezes spółki KF Niccolum[1], która zwyciężyła w konkursie „Innowator Mazowsza”. To konkurs samorządu województwa, który promuje ciekawe inicjatywy wprowadzone na rynek.

 

Niestandardowe rozwiązania

– Pierwsze 2 lata prowadziliśmy badania, później tworzyliśmy innowacyjne produkty, a następnie edukowaliśmy, mówiąc, że warto jest stawiać na profilaktykę, że zanieczyszczenia są szkodliwe dla skóry, że alergie kontaktowe można nabyć podczas całego życia – Izabela Zawisza opowiada o swojej drodze do sukcesu. Teraz jej spółka sprzedaje offline i online nie tylko w Polsce i Europie, ale i poza jej granicami, np. w Brazylii. Jest też na etapie finalizowania i podpisywania umów z dużymi drogeriami. – Końcowe zaistnienie na rynku nastąpi wówczas, gdy będziemy dostępni na półkach w drogeriach czy w dużych marketach, gdzie codziennie robi się zakupy, a profilaktyka, ochrona przejdzie do codziennych nawyków Polaków – uważa pani prezes.

I podkreśla, że wprowadzenie produktu do handlu jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli chodzi o przemysł kosmetyczny.

– Mamy ciasny rynek, pełen wysokowartościowych produktów polskich marek. Konkurencja jest zacna i trzeba się mocno wysilić, żeby być dostrzeżonym, aby jakość i wyróżniki sprawiały, że klienci zechcą wybierać te produkty, a nie inne – przyznaje prezes spółki KF Niccolum.

Wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk jest przekonany, że dla firm na wagę złota jest każda pomoc z zewnątrz. Stąd tak ogromne zaangażowanie samorządu Mazowsza we wszelkie inicjatywy wspierające biznes.

– Wykorzystanie nowoczesnych technologii w przestrzeni publicznej, wspieranie badań naukowych i innowacyjności firm to dla naszego samorządu priorytetowe działania – mówi wicemarszałek. Jedną z form propagowania tych rozwiązań jest właśnie „Innowator Mazowsza”. W ramach konkursu samorządu województwa twórcy najbardziej nowatorskich rozwiązań w dziedzinie farmacji, kosmonautyki i lotnictwa, fotoniki i elektroniki czy rolnictwa mieli okazję zaprezentować swoje rozwiązania szerszemu gronu. W tym roku zgłoszono 43 projekty: 23 w kategorii dla naukowców i 20 – dla firm.

 

Na głęboką wodę

 

Dr Urszula Piotrowska, która zdobyła pierwszą nagrodę jako „Innowacyjny Naukowiec”, podkreśla, że uczeni nie powinni zamykać się w laboratoriach, a wychodzić ze swoimi rozwiązaniami na zewnątrz, bo to stwarza większe możliwości.

– Chcielibyśmy nawiązać współpracę z przemysłem, aby nasze rozwiązania wdrożyć w praktyce – mówi dr Piotrowska, której praca ma ogromne znaczenie w walce z bakteriami opornymi na antybiotyki. – Bakterie antybiotykooporne to ogromny problem współczesnej medycyny i jednocześnie wielkie wyzwanie dla farmacji. Poszukujemy skutecznych układów, które nie będą powodować oporności bakterii i jednocześnie będą efektywne – wyjaśnia dr Urszula Piotrowska.

I zaznacza, że rokrocznie w krajach Unii Europejskiej umiera ponad 30 tys. osób z powodu infekcji wywoływanych przez bakterie wielolekooporne. W swojej pracy doktorskiej zaproponowała innowacyjne rozwiązania, w zakresie systemów kontrolowanego uwalniania substancji aktywnych o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.

– Tego rodzaju konkursy jak „Innowator Mazowsza”, są dobrą platformą, by nasze badania wypłynęły na szerokie wody – uważa.

Zdaniem wicemarszałka Wiesława Raboszuka nagrodzeni w konkursie mazowieccy naukowcy i przedsiębiorcy to swego rodzaju wizjonerzy, którzy przy tworzeniu produktów i rozwiązań potrafią przewidywać potrzeby rynku.


– Nie boją się wychodzić poza utarte schematy i przez to udowadniają, że można tworzyć i realizować projekty znacznie wpływające na poprawę życia mieszkańców naszego województwa. Ten konkurs to dla nich sposobność na wypromowanie, zarekomendowanie swoich produktów i pomysłów – podkreśla wicemarszałek województwa.

Zgadza się z nim Izabela Zawisza, która przypomina, że podczas gali podsumowującej konkurs był power speech, gdzie rozważano, dlaczego aż 42 proc. start-upów upada?

– Bo pomysł nie spełniał potrzeby rynkowej. Warto więc mieć pomysł, który odpowiada na zapotrzebowanie klienta, bo on wtedy chętnie po to rozwiązanie sięgnie – wskazuje.

Poza koncepcją, jej zdaniem, w rozkręceniu własnego biznesu liczy się też zgrany zespół fachowców.

– Jest niezwykle istotny, bo nie można wszystkiego robić samemu, szczególnie w małych firmach, gdzie każda osoba stanowi tak wysoki procent funkcjonalności przedsiębiorstwa. Ważna jest też wiara w to, co się robi, konsekwencja, upór, ale to też cechy zespołu, ludzi, którzy się zajmują projektem – podkreśla laureatka konkursu.

 

 


 

 

„Innowator Mazowsza” to konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nagradza nowe rozwiązania techniczne – organizacyjne, marketingowe, o dużym potencjale biznesowym – w dwóch kategoriach „Innowacyjny Naukowiec” i „Innowacyjna Firma”. Do zwycięzców trafiły nagrody finansowe – przyznane przez samorząd Mazowsza oraz partnerów konkursu, m.in.: voucher na udział w studiach podyplomowych, promocja na międzynarodowych wystawach wynalazków i innowacyjnych technologii czy 6-miesięczny indywidualny mentoring biznesowy. Partnerami XI edycji „Innowatora Mazowsza” byli: Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Koleje Mazowieckie, m.st. Warszawa, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, YouNick sp. z o.o., Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Agencja Promocyjna INVENTOR sp. z o.o, AgriTech Hub, Fundacja MOST, Youth Business Poland.


 

Konrad Rytel

członek sejmikowej komisji ds. rozwoju gospodarczego

W województwie mazowieckim, w Warszawie i innych ośrodkach miejskich funkcjonują liczne zakłady doświadczalne i produkcyjne, które z powodzeniem wprowadzają na rynek towary o wysokiej złożoności technologicznej. Można zaobserwować coraz lepszą współpracę środowisk naukowych politechniki, instytutów doświadczalnych z zakładami produkcyjnymi w tworzeniu produktów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii produkcyjnych, rozwoju robotyzacji, wytwarzania zupełnie nowych materiałów do produkcji. Wszechstronne i ciągłe wspieranie środowisk biznesowych, produkcyjnych – zarówno przez władze państwowe, jak i samorządowe – jest niezbędne dla rozwoju regionu i całego kraju.

 

 

 

[1] Firma zajmująca się produkcją kosmeceutyków chroniących przed alergią kontaktową. Zdobywca I nagrody i 30 tys. zł w konkursie „Innowator Mazowsza” w kategorii „Innowacyjna Firma”.

 

Liczba wyświetleń: 57

powrót