Mazowsze serce Polski nr 12/18
Tym żyje samorząd
2018.12.11 08:10 , aktualizacja: 2018.12.12 11:10
Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz
Kto przewiezie pasażerów z Płocka do Warszawy?
Zamieszanie z transportem autobusowym do stolicy. PKS Płock (należący do Grupy Mobilis) ogłosił, że likwiduje połączenie do Warszawy z końcem października, potem przełożył termin zakończenia świadczenia usług na 8 listopada, a w końcu na... nieokreśloną przyszłość. Tymczasem wniosek o zezwolenie na przewóz pasażerów na tej trasie złożyła firma Stalko z Zielonki. Wygląda na to, że sytuacja wyjaśni się w sposób najkorzystniejszy dla pasażerów – dotychczasowy przewoźnik utrzyma kursowanie autobusów między dawną i obecną stolicą Mazowsza, aż nowy będzie w stanie wejść w jego miejsce.
Dziewiąte podejście
Ministerstwo Infrastruktury ma kolejny, dziewiąty już pomysł na rozwiązanie problemu transportu autobusowego. Tym razem zamierza zobowiązać do opracowania planu transportowego marszałków województw, którzy mają uwzględnić m.in. połączenia istniejące 1 czerwca 2019 r. i potrzeby zgłoszone przez organizatorów z poszczególnych gmin i powiatów. Eksperci ostrzegają, że w nowym projekcie na zadanie nie zaplanowano środków finansowych ani odpowiedniego czasu.
Zator śmiertelny dla szpitali?
Jak poinformował „Dziennik. Gazeta Prawna”, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szykuje projekt zmian w ustawie, mający uwolnić zatory płatnicze. Problem polega na tym, że placówki medyczne – które będą miały 60 dni na regulację zobowiązań – często ze znacznie większym spóźnieniem dostają środki z Narodowego Funduszu Zdrowia. Mogą więc płacić podwyższane przez ten sam dokument sankcje. I zbankrutować.
W Unii Europejskiej o wodzie
21. posiedzenie Komisji Środowiska, Zmian Klimatu i Energii (ENVE), w której obradach uczestniczył marszałek Adam Struzik, oceniło, że spadł ogólny poziom zanieczyszczeń w Europie, a przyroda jest coraz lepiej chroniona. Członków Komitetu Regionów martwi problem braku wody – dotyka on już 1/3 Europy! Dlatego dyskutowano o odzyskiwaniu wody do nawadniania w rolnictwie.
Liczba wyświetleń: 67
powrót