Mazowsze serce Polski nr 12/18
Ostry start(-up)!
2018.12.11 08:20 , aktualizacja: 2019.01.04 12:21
Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka
Sam pomysł na biznes to za mało. Program „Przedsiębiorcze Mazowsze” pomaga innowacyjnym firmom wejść na rynek. Daje im wiedzę i wsparcie finansowe.
Brak przygotowania biznesowego, trudności w dostępie do infrastruktury biznesowej czy najnowszych technik marketingowych i sposobów wejścia na rynek – to przyczyny licznych porażek innowacyjnych start-upów na samym początku ich przygody z biznesem.
Jak to działa?
Bariery te są rozwiązywane m.in. dzięki specjalnym programom akceleracyjnym, których zadaniem jest szybkie budowanie i wzmacnianie potencjału firm. Samorząd Województwa Mazowieckiego organizuje obecnie taki program: „Przedsiębiorcze Mazowsze”, który realizuje Fundacja Polska Przedsiębiorcza. Projekt zapewnia twórcom start-upów uczestnictwo w szkoleniach, warsztatach, udział w indywidualnym procesie mentoringowym, pogłębionych konsultacjach eksperckich z zakresu m.in. prawa, podatków i finansowania firmy. To znacznie zwiększa szansę na wdrożenie rozwiązań na rynku. Kapituła konkursowa, z ponad 150 zgłoszonych aplikacji, wybrała 15 najlepiej rokujących pomysłów, które mają szansę na pozyskanie inwestora oraz zdobycie nagród pieniężnych na rozwój swojego pomysłu (z budżetu województwa mazowieckiego) o łącznej wysokości 35 tys. zł. Ich autorzy rozpoczną właściwą część merytoryczną, składającą się kolejno: ze szkoleń biznesowych, mentoringu oraz indywidualnych konsultacji technologiczno-eksperckich.
Nie tylko stolica
– Spośród tej półfinałowej piętnastki aż 6 pomysłów jest spoza Warszawy. Pokazuje to, że pozostałe regiony województwa mazowieckiego też mają duży potencjał biznesowy, potrzeba jednak licznych działań u podstaw, żeby go wydobyć. To właśnie zrobiliśmy na etapie rekrutacji do projektu – zorganizowaliśmy 35 spotkań inspiracyjnych w Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Mławie, w Warszawie oczywiście też. Wzięło w nich udział ponad 1000 osób zainteresowanych programem akceleracyjnym
– tłumaczy koordynator Michał Misztal.
W kolejnym etapie eksperci ze świata biznesu, księgowości, marketingu i prawa pomogą finalistom wypracować perfekcyjny model biznesowy firmy oraz podpowiedzą, jak skutecznie zaprezentować produkt przed inwestorem. Ten etap zakończy się półfinałem, podczas którego Kapituła Konkursowa wybierze 7 najlepszych pomysłów. Finaliści po raz kolejny spotka- ją się z ekspertami. Zwieńczeniem akceleracji jest finał – Demo Day, podczas którego uczestnicy zaprezentują końcowy efekt swojej pracy przed komisją inwestorską.
Liczba wyświetleń: 134
powrót