Mazowsze serce Polski nr 1/18
Książki z mazowieckiej półki
2018.01.24 07:40 , aktualizacja: 2018.01.25 14:04
Autor: Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Tajemnice Puszczy Kozienickiej
W poszukiwaniu ciekawostek i ukrytych miejsc nie trzeba zapuszczać się daleko.
Wiele z nich znajdziemy w mazowieckich kompleksach leśnych, np. na terenie – leżącej w subregionie radomskim – Puszczy Kozienickiej. Jej historyczne granice określają widły rzek Wisły, Pilicy i Mlecznej oraz droga Radom–Zwoleń–Puławy. Publikacja zapozna nas z tamtejszymi obiektami sakralnymi – wraz z ich wyposażeniem – oraz nagrobkami cmentarnymi. Szczególną uwagę zwrócono na zabytkowe kościoły, czyli budowle wzniesione przed II wojną światową oraz parafialne cmentarze rzymskokatolickie. Nekropolie i nagrobki podzielono na dwie części. Pierwszą stanowią przykłady nagrobnych pomników, wykonane w kamieniu i żeliwie, głównie w stylu neoklasycznym, romantycznym i neogotyckim. Druga grupa przybliża różne formy mogił ludowych, na których umieszczano krzyże robione z drewna oraz elementów metalowych. Ciekawych skarbów Puszczy Kozienickiej zapraszamy do siedziby wydawcy – Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu (www.muzeum-radom.pl).
Twórca Niepodległej
Kim tak naprawdę był Wincenty Witos? Co go łączyło z Władysławem Reymontem? Uważa się go za „niekwestionowanego przywódcę polskich chłopów, zajmującego czołowe miejsce wśród najwybitniejszych działaczy ludowych”. Jako polityk znany był z nadzwyczajnej intuicji, talentu i charyzmy. A przy tym był przede wszystkim człowiekiem. Na swoje osiągnięcia musiał solidnie zapracować. Co istotne, kariera polityczna nie przeszkadzała mu w prowadzeniu własnego gospodarstwa. Nawet jako premier Polski nie rezygnował z rolnictwa. Wiedział, że dobra polityka to sztuka osiągania tego, co możliwe. Był skłonny do ugody w każdej sytuacji, gdy uznał, że z punktu widzenia narodu, państwa i chłopów porozumienie będzie korzystniejsze niż walka.
Książka w wersji elektronicznej jest dostępna na stronie internetowej wydawcy (www.muzeum-niepodleglosci.pl) w zakładce „publikacje”.
Liczba wyświetleń: 106
powrót