Mazowsze serce Polski nr 1/18

Dla zdrowia

2018.01.24 09:10 , aktualizacja: 2018.01.25 08:09

Autor: opracowała Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

czerwone serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Symbol Wielkiej Orkiestry...
kształt nerek złożony z ludzi - ilustracja W styczniu obchodzimy Dzień...

Szansa na życie

Ponad pół wieku temu specjaliści przeprowadzili po raz pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. To sukces warszawskiej I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej, gdzie 26 stycznia odbyła się operacja. Tego dnia świętujemy więc Dzień Transplantacji. To jedna z najmłodszych i najtrudniejszych dziedzin współczesnej medycyny. „Jak szacują lekarze, jeden dawca może ocalić życie nawet sześciu osobom, a innym czterem znacznie je wydłużyć. Najczęściej przeszczepiane narządy to: płuca, skóra, jelita, nerki, wątroba, tętnica, trzustka, szpik kostny, rogówka oraz serce”[1].

 

Z danych Poltransplant (www.poltransplant.org.pl) wynika, że w województwie mazowieckim w 2015 r. pobrano 249 narządów (nerek – 162, wątrób – 54, płuc – 14, serc – 10, trzustek – 9), czyli najwięcej w Polsce. Mazowsze jest też na pierwszym miejscu pod względem liczby aktywnych dawców szpiku. Z prawie 930 tys. wszystkich zarejestrowanych – w stołecznych ośrodkach jest prawie 790 tys. Ponad 730 tys. to dawcy Fundacji DKMS Polska[2].

 

W ubiegłym roku, w wieku 91 lat, zmarł Tadeusz Żytkiewicz – najsłynniejszy pacjent prof. Zbigniewa Religi – który po przeszczepie serca przeżył jeszcze 30 lat. Pacjent był po trzech zawałach i nie dawano mu szans na wyleczenie. Inaczej to widział prof. Religa.

 

Tylko bezpieczna żywność

Innowacyjne badania nad żywnością i metodami jej wytwarzania – m.in. tym zajmować się będzie Centrum Badawczo-Rozwojowe Żywności i Żywienia, które powstaje właśnie na Mazowszu. To projekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który zrealizuje dzięki prawie 33 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Z pomysłu naukowców skorzystają przedsiębiorcy 
z branży spożywczej, a dzięki temu również mieszkańcy Mazowsza. Badania przyczynią się do produkcji bezpiecznej żywności o wysokiej jakości, zwiększą też efektywność produkcji i wzrost konkurencyjności polskiego jedzenia. Działalność centrum będzie wsparciem dla biznesu w opracowywaniu i wdrażaniu innowacyjnych produktów i usług na rynku rolno-spożywczym. Obejmie ono głównie prace na rzecz rozwoju rynku mięsa, mleka i produktów 
mlecznych, przetwórstwa warzyw i owoców, piekarskiego, żywności prozdrowotnej, koncentratów spożywczych i sektora napojów.

 

Mamy gorące serca

Wyrównanie szans w leczeniu noworodków poprzez doposażenie oddziałów neonatologicznych 
w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci – na to w tym roku pieniądze zbierała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Fundacja planuje pozyskać m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne. Dzięki akcji i ludziom  otwartych serc potrzebne urządzenia medyczne trafiają również do mazowieckich placówek. Korzystają z nich m.in. pacjenci Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie i  Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym.

 

W inicjatywę włącza się również Samorząd Województwa  Mazowieckiego, którego przedstawiciele, m.in. kwestują z puszkami. W tym roku można było np. w Płocku spotkać marszałka Adama Struzika, a w Radomiu członka zarządu Rafała Rajkowskiego.

 

[1] Kilka ciekawostek o transplantologii (mat. na www.medonet.pl z grudnia 2015 r.).

[2] Dane z grudnia 2015 r. Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi 
Pępowinowej.

Liczba wyświetleń: 117

powrót