Mazowsze serce Polski nr 1/18
Fascynujące Mazowsze. Na żywo!
2018.01.24 08:00 , aktualizacja: 2018.02.01 09:19
Autor: Jacek Zieliński (Mazowiecki Instytut Kultury), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz
Mazowiecka Akademia Dziedzictwa – nowy projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury – pokazuje, że region ma swoją tożsamość historyczno-kulturową. Z natychmiastowym dostępem.
Jak wiele osób zdaje sobie sprawę, że na Mazowszu istnieją odrębne style architektoniczne, np. styl pułtuski? Albo że w niewielkich miejscowościach znajdują się zabytki architektury i dzieła sztuki, stworzone przez znanych artystów włoskich i flamandzkich? O ich istnieniu niewiele wiedzą nawet zawodowi historycy sztuki z krajów pochodzenia tych twórców.
W internecie na różne sposoby
Dlatego spotkania Mazowieckiej Akademii Dziedzictwa, przygotowane przez pełnych zapału naukowców, to fascynująca przygoda. Przeznaczone są dla uczestników i dla osób mających dostęp do sieci.
– Nasze wykłady są transmitowane na żywo, ale odbywają się w konkretnym miejscu i przed publicznością – tłumaczy Beata Polaczyńska, dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury. – Technika streamingu umożliwia wielokanałowy przekaz na różnych platformach internetowych, m.in. w mediach społecznościowych. Relacja na żywo cieszy się zainteresowaniem, a zapis wykładów jest natychmiast dostępny na YouTube, więc każdy w dowolnej chwili i miejscu ma do niego dostęp – podkreśla szefowa MIK.
Najświeższa wiedza
Wykłady Akademii są dostępne na żywo na Facebooku, na koncie YouTube Mazowieckiego Instytutu Kultury (www.youtube.com/user/mckisinfo) i na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (www.mazovia.pl). Można się z nich dowiedzieć wielu zaskakujących rzeczy.
– Opracowaliśmy je, myśląc o słuchaczu zainteresowanym tematem. Sięgnęliśmy po metody popularyzatorskie, ale razem z profesorem Andrzejem Pieńkosem z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego zadbaliśmy, by poziom był wysoki. Mało tego, to są najnowsze odkrycia, nieznane dotąd fakty, jeszcze bez pełnej interpretacji, ale już gotowe do ujawnienia zainteresowanym historią Mazowsza – tłumaczy drugi z profesorów współtwórców projektu, dr. hab. Michał Wardzyński z Zakładu Historii Sztuki i Kultury Dawnej IHS UW.
Powstanie encyklopedia o Mazowszu
Projekt wystartował w listopadzie 2017 r. oprócz wykładów o niepowtarzalnym dziedzictwie regionu obejmuje wycieczki do omawianych miejsc. Publicznością, która zasiada bezpośrednio przed wykładowcami i jeździ z nimi oglądać zabytki, są słuchacze Mazowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorzy są więc, w kręgu swoich rodzin i znajomych, nieocenionymi ambasadorami Mazowsza.
– Pierwszy etap Mazowieckiej Akademii Dziedzictwa będzie trwał przez 2 lata. W tym okresie powstanie internetowa antologia mazowieckiej tożsamości, suma wiedzy o niepowtarzalnym bogactwie kulturowym regionu. Myślimy też o wydawnictwach, papierowych czy elektronicznych, systematyzujących zgromadzoną wiedzę. W perspektywie są konferencje dla historyków sztuki z Polski i zagranicy. Liczymy bowiem, że ich praca przyniesie nową wiedzę o kulturowej specyfice Mazowsza. Wiedzę, która podniesie atrakcyjność turystyczną regionu – zapowiada dyrektor Polaczyńska.
Poszukują tożsamości regionu
W „Strategii rozwoju kultury na lata 2015–2020” wskazano, że „województwo mazowieckie ma niejednoznaczną tożsamość historyczno-kulturową”. Mazowiecka Akademia Dziedzictwa stara się to zmienić. Pokazać, że Mazowsze to nie tylko Warszawa czy Żelazowa Wola.
– Traktujemy projekt i słuchaczy z całą powagą. Staramy się pokazać Mazowsze od mniej znanej strony: zapomniane perły architektury, zabytki przemysłu czy nietypową infrastrukturę. Chcemy pokazać, jak niezwykłe miejsca i ludzi można spotkać we wszystkich zakątkach regionu, nie tylko stolicy czy Płocku, ale też Orońsku czy Gąbinie– podkreśla profesor Wardzyński.
-------------------------------
MAZOWIECKA AKADEMIA DZIEDZICTWA W INTERNECIE
Zapis wykładów do obejrzenia:
- dr hab. Michał Wardzyński (IHS UW): „Warszawa-Mazowsze/Mazowsze-Warszawa. Z dziejów wzajemnych relacji regionu i metropolii”
- dr hab. Andrzej Pieńkos (IHS UW): „Klasycyzm stanisławowski i kongresowy. Odmieniony pejzaż Mazowsza”
Tematyka najbliższych wykładów:
- dr Agnieszka Bagińska (Muzeum Narodowe w Warszawie) opowie o Józefie Brandcie z Orońska i innych mniej znanych, a wysoko cenionych malarzach Mazowsza
- mgr Jan Nowicki (IHS UW) opowie o wiejskich katedrach, czyli neogotyku nadwiślańskim z XIX w.
- dr hab. Michał Wardzyński (IHS UW) opowie skokach cywilizacyjnych Mazowsza od księcia Janusza I Starszego, przez czasy saskie po architekturę Królestwa Kongresowego
-------------------------------
NIEZNANE ZABYTKI MAZOWSZA
- Polichromie w drewnianym kościele pod wezwaniem św. Stanisława w Boguszycach. Gmina Rawa Mazowiecka, choć formalnie to województwo łódzkie, ale teren geograficznie i kulturowo należy do Mazowsza
- Późnoromański kościół św. Małgorzaty (dzisiaj pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła) w Rokiciu (gmina Brudzeń Duży, powiat płocki) pamiętający czasy Konrada Mazowieckiego
- Zabytkowy dworek w Brześcach (gmina Góra Kalwaria) należący do słynnej rodziny Fontana, znanych architektów. Jana Kantego Fontanę nobilitował osobiście król Stanisław August Poniatowski
Liczba wyświetleń: 236
powrót