Mazowsze serce Polski nr 1/20

Dla zdrowia

2020.01.28 15:35 , aktualizacja: 2020.01.29 12:51
Autor: Opracowała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
kobieta w trakcie badania mammograficznego W maju rusza program...
dzieci bawią się W płockim szpitalu na...

Samorząd kontra rak piersi

Rusza program wczesnego wykrywania raka piersi na Mazowszu. Zarząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na niego 1 mln zł. Program dotyczący profilaktyki i wczesnego wykrywania tej choroby wśród mieszkanek regionu będzie realizowany od maja 2020 r. przez kolejne 4 lata.

 

Ze świadczeń będą mogły skorzystać kobiety w wieku 40–49 lat, u których występuje jeden z czynników ryzyka. Wśród nich: potwierdzona mutacja genu BRCA1 i BRCA2, obciążający wywiad rodzinny (rak piersi wśród członków rodziny – matka, siostra, córka), wystąpienie w przeszłości innych nowotworów (potwierdzone dokumentacją medyczną), wystąpienie łagodnych zmian w piersi, przebiegające z obecnością rozrostu atypowego, gęstość tkanki gruczołowej. Lista placówek – realizatorów programu – będzie dostępna na www.mazovia.pl w zakładce „Zdrowie i polityka społeczna”.

 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet (23 proc. wszystkich zachorowań na raka złośliwego) i przyczyną około 14 proc. zgonów z tego powodu. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 mln kobiet na całym świecie, z czego około 400 tys. przegrywa z nim walkę. Dane te potwierdzają także „Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa mazowieckiego”[1]. Nowotwory złośliwe były drugą (z najczęstszych) przyczyną zgonów mieszkańców województwa mazowieckiego (podobnie w pozostałych województwach). W latach 2011–2013 były one odpowiedzialne za 24,2 proc. ogółu zgonów mieszkańców województwa (25,4 proc. w przypadku mężczyzn, 22,8 proc. w przypadku kobiet).

 

Lekarzy i pielęgniarek… brak

W Polsce na 1000 mieszkańców przypada średnio 2,4 lekarza. Z raportu Eurostatu wynika, że to najsłabszy wynik w całej Unii Europejskiej i jeden z gorszych ze wszystkich krajów europejskich. Spośród państw Starego Kontynentu mniej lekarzy ma tylko Turcja (1,8). Ten sam wynik dla Polski podaje raport OECD, „Health at a Glance 2019”. Wśród 44 państw objętych analizą mniej lekarzy niż w Polsce (2,4) mają jedynie: Korea (2,3), Kolumbia (2,1), Chiny (2,0), Turcja (1,9) Brazylia (1,8), RPA (0,8) i Indonezja (0,3)[2].

 

Liczba pielęgniarek też nie napawa optymizmem. W Polsce jest ich 2,5 razy mniej (510 na 1000 osób) niż w Niemczech (1295 na 1000 osób) czy Irlandii (1216 na 1000 osób). Gorszy wynik „osiągnęły” – Bułgaria (437 na 1000 osób) i Grecja (331 na 1000 osób)[3].

 

Komfortowo dla maluchów i dorosłych w płockim szpitalu

W szpitalu na Winiarach w Płocku mali pacjenci w przyjaznej i sprzyjającej zabawie atmosferze, razem z rodzicami, mogą oczekiwać na wizytę u lekarza lub umilać sobie pobyt w placówce. Umożliwia to kącik zabaw przygotowany przez wolontariuszy firmy Budimex w ramach akcji „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. Na 50 m2 powstała sala zabaw inspirowana afrykańską sawanną. Dzieci mają do dyspozycji konstrukcję przypominającą domek na drzewie, miejsce do rysowania i swobodnej zabawy. Dla rodziców przygotowano przytulny kącik z miękkimi fotelami i minibiblioteką.

 

E-recepta już działa

Od 8 stycznia br. obowiązuje e-recepta. Jak ją zrealizować? Jakie mamy dzięki niej korzyści? Poradnik e-recepta, pytania i odpowiedzi, dostępny jest na http://ezdrowie.gov.pl/e-recepta-pytania-i-odpowiedzi . Potrzebne informacje znajdują się także na www.pacjent.gov.pl.

 

 

[1] Źródło: http://www.mpz.mz.gov.pl/mapy-potrzeb-zdrowotnych/

 

[2] https://pulsmedycyny.pl/polska-ma-najmniej-lekarzy-w-calej-unii-europejskiej-977230

 

[3]https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Healthcare_personnel_statistics_-_nursing_and_caring_professionals

Liczba wyświetleń: 46

powrót